Tunnel Rats (2008)


Režie: Uwe Boll
Rok výroby: 2008
Délka: 92 min
Země: Kanada / Německo

Hrají:
Michael Paré … (seržant Vic Hollowborn)
Adrian Collins … (vojín Dean Garraty)
Scott Cooper … (vojín Joseph Walderson)
Mitch Eakins … (vojín Peter Harris)
Erik Eidem … (vojín Carl Johnson)
… a další

 

Uwe Boll – toto jméno znamená již od roku 2000 hrůzu a strach u spousty diváků. Tento režisér bez ohledu na nemilosrdnou kritiku a vyrábí jeden neoblíbený film za druhým. Ovšem v roce 2008 se v jeho filmografii objevilo něco, co vypadá nadějně. Jmenuje se Tunnel Rats. Takže teď pozor, dámy a pánové, přichází k vám Bollův nejlepší film – Tunelové krysy.

Vietcong – 1968. Místní Vietcong si vyrábí na svém území podzemní tunely jako ochranu před leteckým bombardováním. Jednotka amerických vojáku nazvaná tunelové krysy se vydává do jedné z vietnamských džunglí prozkoumat pár takových tunelů. Neví ovšem, že je tam čeká smrt.

Hned ze začátku musím řici jednu věc – Uwe Boll konečně natočil film, na který se dá koukat. A ne pouze koukat. Já se prostě od filmu neodtrhl. Atmosféra tunelů působí opravdu klaustrofobicky. Vůbec se přitom nebojte, že v celém filmu budete muset čelit tmě, protože víc než polovina filmu se odehrává na povrchu. I tak jde ostatně všechno v tunelu vidět nádherně, což je dost překvapivé.

A co že vlastně ty vojáky v podzemí zabíjí? Přece Vietcongové. Ze začátku to vypadá, že se bude jednat o čistě válečný film, avšak zdání klame. Už v polovině filmu nám Uwe naservíruje pěkně nechutné a děsivé scény, u kterých se opravdu zaklepete strachy – a ne jednou. Pro nedočkavce zmíním scénu bambus vs. krk.

Když jsem hrál skvělou českou hru Vietcong a když jsem jako americký voják taky prohlédával takové tunely, nikdy jsem nevěřil, že se tento námět dostane i na filmové plátno. Uwe dostal jedinečný nápad, který nikoho z válečných režiséru nepotkal. Je sice pravda, že Uwe na filmu neudělal téměř nic, většinu popularity mu zajistila skvělá hudba a šikovní herci, jež se v tunelech chovají velice podivně (z úzkých prostor zešílí) a vše zahráli na výtečnou. Ale i tak to Uwemu žeru – dokázal natočit pořádný, zábavný a pekelně strašidelný film, který stojí za zhlédnutí.

Hodnocení8
Přemýšlel jsem, jak Tunelové krysy ohodnotit. Viděl jsem pár hodnocení jako čistý odpad, což hodnotili asi nepřátelé Uweho Bolla, ale také několik plných hodnocení, která mi přišla až moc přehnaná. Dávám 80%, protože pořád tam šla vidět Uweho neschopnost režie a pár dost trapných záběrů, zvláště ten konec.
80%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. eewee 24 dubna 2011 v 14:55

   Pokud vím, Uwe rád točí filmy podle her (viz např. Postal), takže by mě nepřekvapilo, kdyby si i k Tunnel Rats půjčil části Vietkongu. Nicméně pořád to beru jako jeden z jeho silnějších počinů. Film je fajn, ovšem nic pro klaustrofoby. A je příjemné sledovat tváře známé z jiných hororů. O to víc, patří-li ta tvář R. Marquette (Shallow Ground, Mortuary, Triloquist…) Jestlipak taky někdy ztvární roli, ve který neumře.

 2. Erinka 6 října 2009 v 23:38

   Nezbývá mi, než souhlasit s recenzí a s komentáři, protože začátek i zpracování bylo super, zvlášť určité pasáže se povedly, ale od útoku Vietcongu na amíkovskou vojenskou základnu začal film být dosti zmatený a nedával moc smysl, proto kvalita filmu rychle upadala a o konci ani nemluvě, tam jsem jenom zavřela “hubu”, bez komentáře film vypla a hodnotila předchozí děj. 70%

 3. Soldier 7 března 2009 v 11:44

   A jako milovník hry Vietcong mě silně překvapilo několik pasáží – např. ostny, do kterých spadl voják. Nebo granáty (past), nebo velmi mě také překvapily ty tuneny – ale as inejvětší zážitek jsem měl, jako se ten voják vynořil a okolo spali Vietcongové a on jim tam hodil granát. 

  A ten můj závěr – já mám zvláštní honodnocení. Pro mě by si tento film zasloužil i 95%, ale pořád jsem tam cítil Uweho neschopnost, zvláště mě nejvíce nasral ten konec  – takže 75%, ale dal jsem víše k 80% za ty scény.

 4. Solo 7 března 2009 v 10:27

   Tenhle film mám doma. Je to opravdu skvělý válečný film se kterým mi Uwe vyrazil dech. S hororem to však nemá vůbec nic společného ani omylem. Na všech cizích serverech, kde si tento film můžete objednat i na samotném originálním obalu je pouze akční, válečný. Soldiere, to že někdo propíchne krk kusem bambusu neznamená, že jde o hororový záběr. To by tu musel být i Rambo, kde je větší řezničina. Ovšem musím potvrdit, že nějaký vtipálek dal na csfd i možnost horor, tudíž je umístění tohohle filmu přijatelné. 60-70%

  Dávám 80%, protože pořád tam šla vidět Uweho neschopnost režie a pár dost trapných záběrů, zvláště ten konec. Zajímavá dedukce

Nový komentář