Tucker & Dale vs Evil (2010)


Český název: Tucker & Dale vs. Zlo
Režie: Eli Craig
Rok výroby: 2010
Délka: 89 min
Země: Kanada

Hrají:
Tyler Labine … (Dave)
Alan Tudyk … (Tucker)
Katrina Bowden … (Allison)
Jesse Moss … (Chad)
Philip Granger … (Šerif)
…a další

 

Hororové komedie (i parodie) jsou pro mne stále ještě nedostatkovým zbožím – alespoň co se kvality týče. Tucker & Dale vs. Zlo sice nejsou kdovíjakou bombou (hodnocení na csfd i imdb mi zatím příjdou dost zveličená), ale láska k látce je v tomto případě cítit na míle daleko. A v jistém smyslu je to látka originální, protože hixploitation v parodii je snad poprvé.

V tomto subžánru, který se snad mimochodem skoro vůbec nemění, jde o výletníky a „ty druhé“, kteří je budou chytat, mučit a samozřejmě i vraždit. Můžou to být teenageři, degenerovaní starousedlíci, vyšinuté rodinky, zkrátka kdokoliv. Jenže Tucker a Dale jsou obyčejní kamarádi, kteří chtějí strávit pár spokojených dní ve své nové lesní chatrči, dát ji trochu do kupy, sem tam si zajít na ryby a bez zábran do sebe lít jedno pivko za druhým.

Situace však nabere jiného směru, když z jezera vytáhnou mladou blondýnku, která se zranila při koupání a odvezou ji na chatu. Studenti, kteří tu společně s ní trávili dovolenou si pomyslí, že oba vidláci jsou vrazi a nešťastný omyl je na světě. Jedna strana obviňuje tu druhou, všichni se nahánějí po lese a je to vesměs i sranda. Námět sice nemá na to, aby utáhl celovečerní stopáž, ale i tak se s tím tvůrci popasovali dost slušně.

Bránici vám ale Tucker a Dale určitě neutrhnou. Takřka všechny fórky s náhodnými umrtími jednotlivých postav jsou lehce předvídatelné, takže když vidíte Tuckera u drtičky na dřevo, tušíte, že někdo tam prostě spadne. I tak mi ale ten drobný a spokojený úsměv vydržel takřka po celou dobu. Drsnější humor sice moc nešlape (hlavně v závěru), naneštěstí slovní přestřelky fungují a hlavní dvojice si to užívá. Dokonce si myslím– troufám si říct – že kdyby se Tucker a Dale ještě někde sešli, vůbec by to nevadilo. Krom skvělého ústředního dua lze pochválit i některé odkazy na horory a i celkem povedené gore efekty, byť se tvůrcům asi nedostalo velkým financím. Ale i tak díky bohu za to, že má ještě někdo koule tohle natočit.

Hodnocení6
Vedle všech těch srágor se záchodovým humorem, které jsou zábavné asi jako závody formulí v Monte Carlu, působí Tucker & Dale vs. Zlo velmi svěžím dojmem, přestože na nějaký záchvat smíchu nejspíše nedojde. I proto dávám lehký nadprůměr.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 21 října 2011 v 11:47

  Tak já se přidávám na stranu těch, jímž se film
  líbil. Už dlouho jsem čekal na něco podobného u čeho se docela pobavím a nebude
  to zas až tak trapné. Tady se to sice podařilo tak napůl, ale zřejmě mám dneska
  dobrý den a tak se v tom nebudu zbytečně moc babrat. Dá se zde najít
  několik zbytečností, děj je místy opravdu o ničem a romantiky bych taky ubral, ale
  dvojice buranů je prostě boží. Tahle dvojka „hodných primitivů“ mě
  absolutně odbourala a „nešťastná úmrtí“ zrovna tak. Proto nemůžu dát jiné než
  nadprůměrné hodnocení. Už dlouho jsem se ( i když šlo místy o laciný humor),tak
  u hororového filmu/komedie nenasmál. Asi nejvíce mě bavily konverzace s šerifem…
   

Nový komentář