Trolljegeren – The Troll Hunter (2010)


Režie: André Øvredal
Rok výroby: 2010
Délka: 90 minut
Země: Norsko

Hrají:
Otto Jespersen
Hans Morten Hansen
Johanna Mørck
Glen Erland Tosterud
… a další

 

Když sem začínal s psaním této recenze, dlouho jsem zvažoval, jak se nejlépe vyhnout prozrazení stěžejního tématu filmu a přitom nevynechat nic, co má být zmíněno. Nakonec jsem se pod vahou vlastních argumentů (název filmu, cover filmu) rozhodl, že vám to povím – film je o Trollech, o bájných stvořeních a o skupině mladých dokumentaristů, jímž náhoda přivede do cesty člověka, lovce jehož celý život je s těmito fantaskními monstry spojený.

Jak může první odstavec napovídat, film je dle poslední módy točený ruční kamerou a hraje si se zcela vážnou a kamennou tváří na dokument, který je hned dle úvodních titulků uváděn jako nesestřihaný záznam z náhodně nalezených kazet a o jeho pravosti nemůže být dle odborníků pochybností. Že to zní jako vtip? Dokument, realita, trollové? On to vtip je i není. Co se týče samotného handycam zpracování, je nad výsost povedené, styl natáčení je uvěřitelně amatérský a znovu se tak potvrzuje, že Norové prostě filmy točit umí. Na druhou stranu samotné téma a to co se před kamerou odehrává, je natolik vzdáleno pomyslné míře uvěřitelnosti, že to divákovi nejednou zvedne koutky úst do (příjemného) úsměvu. A není to úsměv osamělý. I samotní tvůrci museli tušit, jak film na svoje publikum bude působit, a tak ho zcela vědomě okořenili o několik scén, které alespoň u mě vyvolali nezadržitelné vyprsknutí a ten příjemný pocit když vás něco opravdu pobaví.

Co se týče náplně Trolljegerenu, tak ta je asi nejslabší i nejsilnější stránkou tohoto počinu zároveň. Akční místa s trolly jsou, co se týče atmosféry, vyvedená na jedničku a splňují přesně to, co se od nich dá očekávat – nenáročnou (ale velice hutnou a stravitelnou) zábavu. Naproti tomu výplň mezi těmito pasážemi je více méně nemastná, neslaná a lehce se dá označit jako nelepící tmel skoro absentujícího děje. Že to zní katastrofálně? Opravdu to tak zní, ale skutečnost je jiná. Dovolím si říct, že pokud se vám film trefí do noty jako mě, budete sedět bez hnutí na židli celých 90 minut a hltat vše dobré i nedobré, co vám tvůrčí tým připravil. Ono obecně – jaký děj mají filmy jako Rec, Cloverfield či Blair witch? Mizivý. Zde je to ještě o trochu slabší, ale opravdu o trochu.

Herecké obsazení si jistě také pár řádků zaslouží. Obecně se dá říci, že film si vystačí s opravdovým málem a to jak po stránce kvantity, tak i po stránce kvality. Herci většinu času stejně nedělají nic jiného než že pobíhají vyděšeně před kamerou a nebo se ve snaze vykouzlit na svých tvářích vyděšený a ohromený úšklebek tváří jako totální idioti. Trolljegeren naštěstí na jejich výkonech nestojí, a tak si z celkového dojmu pro sebe ukrajují jen velice malou komicky působící část. Asi nejhorší výkon v hlavní roli mladého dokumentaristy podal Glenn Erland Tosterud. Naopak příjemně potěšil Otto Jespersen, jako neohrožený a stoicky klidný lovec trollů. Ostatní jsou šedivý a hrají druhé housle.

Samotní trollové jsou samozřejmě tím hlavním, co každého zajímá. Nutno podotknout že jsou bez výjimky tvořeni digitálně, a to na poměrně vysoké úrovni. Nevím, zda-li to byl záměr, ale kvalita zpracování jednotlivých trollů a i míra povedenosti střetnutí s nimi se zvyšuje od začátku do konce,  což je příjemný fakt. Při prvním trollovi jsem tedy byl poněkud rozmrzelý a na vážkách, kdežto u druhého a dalších moje nálada rostla. Co se týče vzhledu trollů, ten asi odpovídá náhledu severské mytologie na tato stvoření. Řekněme, že by se jejich vzezření mnohem více hodilo jako ilustrace do knihy pověstí, než jako klasický hororový fragment. To ovšem nepodotýkám jako zápor, naopak, dává to film jakýsi punc neokoukanosti a něčeho nevšedně originálního.

Zvuková stránka je asi tím, co hraje prim při budování špatně popsatelné atmosféry filmu.  Ať už se jedná o stále hlasitější dunění kroků trolla jenž se za praskotu stromů blíží potemnělým lesem, nebo o ohlušující řev monstra, které se hodlá krmit na mladých dokumentaristech, vše je vyvedeno tak, jak je potřeba a podkresluje to, co vidíme na obrazovce tou správnou notou. Hudební doprovod samozřejmě vzhledem k způsobu natočení filmu chybí.

Hodnocení7
Co říci závěrem? Trolljegeren je zábavný (stěží říci zda-li horor, dle mě spíše ne, dle csfd a některých dalších zdrojů ano) film, ke kterému je potřeba přistupovat s nadhledem a ochotou si ho užít. Stýkají se v něm tři roviny - komická (horší herci), vtipná (některé nadsazené scény) a napínavá s příměsí epičnosti (střetnutí s trolly) - a za ty já dávám krásných 70 procent který si film ode MĚ zaslouží.
70%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 5 května 2011 v 18:36

    Filmy natočené na podobný způsob jako Blair Witch nemám
    vůbec rád. Proto jsem byl i zde zezačátku hodně skeptický a uvažoval jsem, že
    to vypnu. Prvních dvacet minut je to totiž docela velká nuda, kdy mě kromě
    nádherné norské krajiny, nezaujalo vůbec nic. Hned jsem si vzpomněl na svou
    dovolenou a fjordy, které jsem navštívil. Když už se konečně začalo něco dít,
    připadal jsem si zase jako při sledování Pána prstenů a setkání s Enty.
    Severští Trollové se sice tvůrcům i povedli, ale jen pro oko lahodícího diváka.
    Dost mi vadily dlouhé nudné pasáže a místy trapné dialogy, které ovšem vzápětí
    zase vystřídala trefná hláška. Co se týče samotného nápadu, tak ten byl opravdu
    velice zajímavý, ale jeho realizace značně pokulhávala. Totéž platí i pro
    atmosféru. Místy byla až neskutečná a dokázala mě vtáhnout do děje, ale za
    moment jí tvůrci opět pohřbili pod ledové pláně a vlažné tempo až uspávalo. I
    tak si myslím, že jde o lepší průměr, který si určitě zase někdy pustím. 

  2. Zapomenutý 28 března 2011 v 15:53

     Allegor: Uniká ti pointa…já sem Čech, tudíž budu používat češtinu…vzhledem k prostředí, vzhledem k tomu že je mi to přirozené. Trolljegeren je film Norský, tudíž je přirozené že herci v něm mluví Norsky …vzhledem k prostředí, vzhledem k atmosféře – je to tak správně. Titulky jsou mojí berličkou jenž mi pomůže s tím handicapem, že norsky neumím….atmosféra a originální vyznění zůstává. Dabing je taktéž berličkou která řeší ten samý problém, ale nezachovává původní součást atmosféry.

    O tom že je čeština vlivem germanizace a následné přemrštěné snahy obrozenců se od tohoto odprostit jedním z nejzdegenerovanějších  slovanských jazyků vůbec snad netřeba polemizovat. To ale jen tak na okraj, původní myšlenku sem ti shrnul v prvním odstavci.

  3. Zapomenutý 28 března 2011 v 00:56

     To chce koule, doufat ve zlepšení filmu pomocí českého dabingu, když originál je ve zcela neotřelém a o to výraznějším a atmosféričtějším severském jazyku. Dokážu si představit že něco takového bych byl schopen a ochoten prohlásit jen pokud bych trpěl dyslexií a nebo pokud bych byl natolik pomalý čtenář, že by mě čtení titulků rušilo od samotného sledování toho co se děje na obrazovce.

    Proč jinak odstraňovat z filmu autenticitu a nahrazovat jí všedností slovansko-německo-obrozeneckého paskvilu?

  4. johNMadhead 22 března 2011 v 18:33

    včera jsem na to koukal a musím říct, že je to docela pecka i když ze začátku jsem v to příliš nedoufal. scény v lese jsou vynikající a mají skvělou atmosféru. občas jsem se i já musel pousmát, avšak nikoliv rozpačitě. zajímavý film. trolové (a zvlášť ten poslední) se mi moc líbili. zajímalo by mě, zda existuje i nějaký jiný film s touto tematikou. zatím jsem pouze četl úžasnou povídku Trolí most od Neila Gaimana (z knihy Kouř a zrcadla). takže supr. díky za tip

  5. ondrej 22 března 2011 v 09:29

    Rozhodně skvělý film, který opětovně dokazuje, že kvalita, nerovná se Hollywood. Škoda jen, že je k širšímu dostání až teď a ne v době, kdy byla vytvořena anketa o TOP HORROR roku 2010. Tenhle film by si v ní své místo určitě našel. Má sice své mouchy, ale těch je oproti kladům velice málo. 70%

Nový komentář