Troll 2 (1990)


Český název: Troll 2
Režie: Claudio Fragasso
Rok výroby: 1990
Délka: 95 min
Země: Itálie

Hrají:
Michael Stephenson … (Joshua Waits)
George Hardy … (Michael Waits)
Margo Prey … (Diana Waits)
Connie Young … (Holly Waits)
Robert Ormsby … (Grandpa Seth)
Deborah Reed … (Creedence Leonore Gielgud)
Jason Wright … (Elliott Cooper)
…a další

 

Od filmu jsem nejprve očekával alespoň trochu slušnou podívanou, protože jsem kladl naděje do svých představ, jež ve mně vyvolal jeho název. Ale sotva jsem se usadil, vážně jsem uvažoval, že si tento zážitek nechám ujít.

Příběh začíná ve chvíli, kdy si malý chlapec Joshua povídá se svým dědečkem o goblinech a nebezpečí, které představují. S příchodem jeho matky je jasné, že stařec se v pokoji ve skutečnosti nejspíš nenacházel, i když houpací křeslo se pořád houpe, protože je dávno mrtvý. Hoch má asi halucinace, a to i tehdy, když jede s rodinou na farmu do vesnice zvané Nilbog. Po cestě má zlé sny o tom, že vegetariánští goblini jsou v tom místě všude (stačí si přečíst název lokality pozpátku), pomocí servírované odporné zelené kašičky mění lidi na stromy a pojídají ženy. Před tím ho varuje i děda, který se ve chvíli, kdy vyjde najevo pravda o tom, že všichni lidé, kteří mají na tváři podivnou bradavici, jsou skřítky, zjeví i ostatním. Začíná boj o život.

O svůj život musí bojovat i divák, pokud film po prvních dvou minutách, v nichž je vyprávěn příběh o pronásledování mladíka skřítky, rovnou nevypne a nerozšlape. Bez pořádné dávky trpělivosti a nadhledu se totiž unudí k smrti.

Již první setkání s monstry budí mírně řečeno rozhořčení. Směšné masky, na nichž je jasně vidět, že snad ani nejsou z gumy, ale snad ze dřeva. Hýbe se v nich jen jazyk. Scény, kdy se monstra krmí zelenou kaší, jsou směšné, protože si postavy pouze přikládají ruce k hlavě. To je vše. Ani při mluvení není poznat, který ze skřetů zvuky vydává. O zakrývání nemrkajících očí ve chvíli, kdy podléhají záhubě, je lepší pomlčet. A ostatní triky? Amatéřina nejhrubšího zrna, nepřesvědčivost snad ještě hrubšího. Směšnost je zaručena a když už jsem v tom výčtu, tak logická nedotaženost (zvláště nepochopitelně otevřený konec) zde rovněž nechybí.

Herecké výkony jsou katastrofální a nelze si toho nevšimnout. Tak přehnanou teatrálnost jsem už dlouho neviděl. Jeden příklad za všechny. Ve vypjaté situaci tváří v tvář smrti prostě všichni ztuhnou u zdi. Michael chytne svoji ženu za rameno, heroicky zvolá že je čas utéct, soustředě se na to, aby se kromě jeho úst v záběru nic jiného nepohnulo, a pak se teprve všichni začnou zběsile sápat ke schodům. Dialogy (skoro) všichni prožívají do takové míry, že mám pocit, že snad závodí o to, kdo diváka nejvíc rozesměje. Nejpřehnanější a bohužel i nejsměšnější v tomto směru je vládkyně goblinů Creedence a Joshuova sestra Holly.

Vážně jsem si pohrával s myšlenkou, že jde nakonec možná o nějakou parodii, protože jsem se skutečně nasmál, jak už dlouho ne. Utvrzovala mne v tom i hudba. Protože jsem se pak dočetl, že jde o fantasy horor, ztěžklo mi srdce. Nedovedu si dost dobře představit, že by si takovou hloupost byť jen jedna ze škatulek s hrdostí přidala na svůj seznam.

 

Hodnocení0
Film bych s čistým svědomím hodil do kategorie „odpad tak zchnilý, že nemá cenu se v něm hrabat“, takže kdo si jej nechá ujít, udělá pro své zdraví mnoho prospěšného. Neboť neprosedí 90 zbytečných minut na zadku a nebude se až do konce cpát popcornem, protože to je to jediné, co se u něj dá dělat.
0%

Sdílejte článek

 1. Solo 4 října 2011 v 13:18

  Tak a máme zde další pokračování, které nemělo být
  nikdy natočeno. Když jsem před časem vyplňoval menší anketu o tom, které tři
  filmy patří mezi to nejhorší co jsem kdy viděl, tak tento kousek mezi nimi
  samozřejmě nesměl chybět. Odpad hororového žánru vzal na sebe podobu bandy
  trotlů v gumových maskách a s klackama v rukou, kteří běhají po
  lese a domech. Otřesné masky nedosahují ani po kotníky tomu, co bylo možné
  spatřit v prvním díle a to ani ten nepatří mezi bůhvíjak skvělé snímky. Trapné
  herecké výkony nejsou ničím v porovnání se zeleným slizem a nelogickým
  scénářem. V určitých chvílích lze sice vidět jakousi snahu tvůrců o pěkné
  záběry –viz člověk-kytka, ale v tom množství toho hnusu kolem se to rychle
  ztratí. 0% 
   

Nový komentář