Troll (1986)


Režie: John Carl Buechler
Rok výroby: 1986
Délka: 82 min / 30 min pro USA
Země: Kanada/USA

Hrají:
Noah Hathaway … (Harry Potter maldší)
Michael Moriarty … (Harry Potter starší)
Shelley Hack … (Anne Potter)
Jenny Beck … (Wendy Anne Potter)
Phil Fondacaro … (Malcolm Mallory/Troll Torok)
June Lockhart … (Eunice St. Clair)
Anne Lockhart … (mladá Eunice St. Clair)
… a další

 

Rodina Potterů se stěhuje do malého činžovního domu s nepříliš početným, zato charakterově velmi rozmanitým obyvatelstvem. Právě s jednou starší dámou se spřátelí Harry mladší, který i u ní stěžuje na to, že jeho sestra je ve skutečnosti někým jiným. Stará žena ví, že je zrovna doba, kdy se síly zla pokouší převzít vládu nad světem. Nebere tedy chlapce na lehkou váhu a dává mu jasný úkol. Hlídat sestru a nedopustit, aby skřeti obsadili dům, bojiště o osud světa.

Již první minuty plně odhalují zlo, jemuž Harry bude muset čelit. Žádný atmosférický pozvolný nástup ale takřka bleskové bum bác a Troll je zde, což hubí pokus o vyrašení působivého celkového nádechu už u semínka. Divák to nechápe. Stejně tak mu není jasná velká spousta důležitých událostí, čímž vzniká béčkově typická nelogičnost, smysl některých záběrů, jež mají za úkol pouze vycpat jinak hluché místo, pokusy herců o hraní v dílku, které pravděpodobně není stvořeno pro herce. Spíše pro maskérskou exhibici.

V porovnání s pozdějším druhým dílem je po stránce trikové tento film pastvou pro oči. Přestože valná většina masek svádí k představám o gumové hmotě a maňáscích, nechybí jim dynamický pohyb, což bylo osudné pro již zmíněné pokračování. Příšerky jsou zde velmi roztomilé, přesto postrádá jejich velké množství zásadnější zasazení do děje. Působí nicméně jako příjemné a často vtipné zpestření značně ubohé a nudné zápletky. Rovněž animace. Divák je nemůže neobdivovat, ale taktéž není schopen jimi zakrýt vzpomínky na ubohost ostatního dění.

Film postrádá jakékoli do konce dotažené náznaky krvavosti, děsu a hrůzy. Na místo toho je prosycen kouzelnými prvky jako správné fantasy, ovšem druhé a horší ligy. Vše se děje v rámci hranic pohádky, která na konec může splnit svůj účel- uspat.

 

Hodnocení3
Tento komediální fantasy horor není zrovna dvakrát přitažlivou a kdovíjak zábavnou podívanou. Je po formální stránce v mnohém podobný svému ještě více zpackanému následovníku, ovšem při nuceném výběru mezi nimi je jednička jednoznačným vítězem. Váhám mezi dvěma čísly, ale abych dostatečně podtrhl kvalitativní rozdíl mezi prvním a druhým dílem, volím hodnotu vyšší.
30%

Sdílejte článek

 1. Solo 4 října 2011 v 13:14

  No tak sice tento film nemá z „otravným“ Harry
  Potterem nic společného, tedy kromě jména hlavního hrdiny, ale jinak taky moc
  kvality nepobral. Je mi jedno zda tenhle film oslovil Rowlingovou
  k napsání těch srágor pro děti a našla v něm inspiraci pro svou
  postavu – její pojmenování. Tenhle kousek mě dokázal oslovit snad jen docela
  pěknými maskami trollů, které si Buechler dělal sám. Stačilo se jen spřáhnout
  s rodinou Bandů a světlo světa mohlo spatřit další příšerky. Žádnou
  pořádnou porci hrůzy a napětí zde nenajdeme, protože celý film byl natočení
  spíše v „humorném“ pojetí. I tak se však může film opřít o některé herecké
  výkony, které mu určitě hodně pomohli. Asi nejvíc mě oslovil Phil Fondacaro,
  jehož finální proměna neměla chybu. 40%
   

Nový komentář