Trick’r Treat (2008)


Český název: Halloweenská noc
Režie: Michael Dougherty
Rok výroby: 2008
Délka: 82 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Dylan Baker … (Steven)
Anna Paquin … (Laurie)
Brian Cox … (Pan Kreeg)
Leslie Bibb … (Emma)
…a další

 

Taková haloweenská noc tu ještě nebyla. Vysoce postavení muži z Hollywoodu se rozhodli darovat příznivcům hororu zábavný mix příběhů odehrávající se v předvečer svátku všech svatých. O milý příspěvek mezi horory má zásluhu především producent Bryan Singer (režisér X-Menů či nejnovějšího Supermana) a Michael Dougherty, který hlavní postavičku nechal řádit už ve svém kraťasu Season´s Greetings z roku 1996. Cesta k celovečernímu snímku mu tedy trvala dlouhých dvanáct let. Vyplatila se?

Halloweenská noc si jde pro první kladné body již svoji koncepcí, neboť se jedná o několik vzájemně propojených příběhů. Dějový propletenec je pro diváka vždy atraktivním zbožím, i když se tím scénárista vystavuje riziku četných logických lapsů. Halloweenská noc je však od nich víceméně ušetřena, diváka totiž baví i svou různorodostí. Chvíli je nám vyprávěn tajemný příběh školního autobusu, jindy jsme překvapeni srazem vlkodlaků, pak jdeme vraždit zabšklého starce. Film mísí různé hororové prvky dohromady a dělá z nich zábavnou a do jisté míry ojedinělou a důvtipnou podívanou, kde nad strachem vítězí humor.

Hlavním motivem snímku jsou ale (nejspíše) pravidla tohoto svátku. Existuje jich hned několik a měli by se samozřejmě dodržovat. Patří mezi ně například povinnost obdarovávat koledníky, mít na sobě kostým či zkontrolovat si sladkost před jejím požitím. S tím si však postavičky Haloweenské noci hlavu příliš nelámou, a proto následuje trest, který vykonává především tajuplný koledník s pytlem na hlavě, jenž je malého vzrůstu, ale velké výdrže a svou pravou tvář odhalí až v závěrečném souboji.

Halloweenská noc je horor, který se snaží spíše pobavit. Fanoušek se může oprávněně tak trochu vrátit časem do 80. let, kdy se podobné filmy prolité mnoha litry umělé krve rojily jako houby po dešti. Dnes už je to docela rarita a i z toho důvodu mě tento snímek oslovil. Krvavý humor se tu totiž alespoň občas objeví (např. pošahaný ředitel školy a jeho syn, kteří si “hrají” se svou obětí). Ona vyprávěcí forma sice nesedne každému (někdo to nazývá mišmašem všeho možného – což je taky pravda), ale to záleží pouze na vkusu každého jednotlivce.

Silná produkční paže dovolila Halloweenské noci, která se mimochodem v USA objevila jen v několika kinech a pak šla rovnou na DVD, přivést několik známých herců – Brian Cox je slavný veterán, jednu z rolí zde má i Anna Paquin alias mutantka Rogue ze Singerových X-Menů. A jistě vám bude povědomých i několik dalších tváří.

Hodnocení7
Film mi zkrátka ve většině ohledech udělal radost. Taková směsice příběhů, krve, humoru i napětí se jen tak nevidí a jelikož film uběhne jako voda (má slabých 82 minut), tak přirozeně ani nikterak nenudí. Nevím, zda-li budu mít ještě někdy chuť se na to podívat znovu, ale minimálně při první projekci svůj účel Halloweenská noc jednoduše splnila.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář