Trick or Treat (1986)


Režie: Charles Martin Smith
Rok výroby: 1986
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Marc Price … (Eddie Weinbauer)
Tony Fields … (Sammi Curr)
Lisa Orgolini … (Leslie Graham)
Doug Savant … (Tim Hainey)
Gene Simmons … (Nuke)
Ozzy Osbourne … (reverend Aaron Gilstrom)
… a další

 

Školní otloukánek Eddie k smrti zbožňuje zpěváka Sammiho Curra, jenž mu poskytuje jedinou útěchu v jinak nespravedlivém světě. Blíží se Halloween a Sammi tragicky umírá. Eddie dostává do rukou jako útěchu jeho poslední nahrávku, která má zaznít do éteru právě ve sváteční večer. S deskou však není něco v pořádku. Hovoří skrze ni Sammiho duch a zdá se, že má mladík důvod k radosti. Nejen že se může tváří v tvář setkat se svým idolem, pravda již mrtvým, ale má tak i možnost odplaty. Chce to však?

Chce, to je jasné, kdo by v jeho situaci nechtěl? Otázkou zůstává, jestli mu zbylo dostatek rozumu a pudu sebezáchovy na to, aby pochopil, že kamarádit se s máničkou ze záhrobí je zábava věru nebezpečná a na uzdě neudržitelná. Protože vášeň pro rock je silná.

Ta je ostatně ve filmu patrná a k jeho řádnému vychutnání zároveň i jistým způsobem potřebná. Vedle zapáleného teenagera a demonstrace rockového běsnění mezi životem a smrtí v postavě Sammiho je evidentní skutečnost, že je film zaměřen zejména na diváky mající v tvrdší hudbě zálibu. Kdo jiný by také patřičně ocenil (nebo spíše na koho jiného je zaměřena) epizodní účast takových zvučných jmen jako Ozzy Osbourne či Gene Simmons? Jen pro pořádek, Ozzy je ten chlápek opředen legendou o ukusování hlav holubicím a Gene je ten s dlouhým jazykem, co plive krev na koncertech Kiss. Ideálně vybraní patroni.

Oba hosté se svých úloh zhostili s patřičnou mírou profesionality a nadsázky. Gene jako otcovsky laskavý DJ se ještě dá přežít s jazykem za zuby, ale Ozzy jako reverend bojující proti rockové zhoubě kultury, to už se nedá vydržet (zasvěcení pochopí). Snad nebude spoilerem prozradit, že kdo si chce Ozzyho vychutnat do poslední kapky, rozhodně by neměl film přestat sledovat před uplynutím závěrečných titulků.

Tvůrčí předpoklad rockově zaujatého diváka dovoluje nacpat film dobovými písněmi, syrovou pódiovou rockovinou zavánějící vynucenou one man show, pózami, dlouhými vlasy, kůží, elektřinou… Úskalí výsledného dojmu tkví v tom, do jaké míry je to všechno pro „běžného” diváka stravitelné a kdy už je to trapné.

Nicméně to neznamená, že je film určen výhradně jen té jedné skupině lidí. Jde přeci jen o zábavné béčko, které toho může nabídnout daleko více než výše uvedené, jež je ve výsledku pouze složkou celku.

Atmosféra dýchá dobou a s pokročujícím dějem a tempem houstne do příjemné temnoty (na instrumentální zvukové stránce filmu pracoval Christopher Young). Kapánek ji odlehčuje povinná lehce erotická vsuvka a zásadně absence krve a hnusu, který se omezil pouze na masky. Ty se povedly, stejně jako vizuální efekty vůbec. Zbývá vzpomenout herecké výkony. Na občasné slabiny nejsou vůbec k zahození. Hlavní postavě lze dokonce věřit, že se mění před očima.

 

Hodnocení7
Trick or Treat je rockové béčko 80. let a patří k tomu vydařenějšímu ranečku. Příjemně se sleduje, poslouchá, je vyšperkované účastí rockových hvězd, místy možná i napínavé a lechtivé. Člověk k jeho sledování nemusí být zrovna fanouškem vzpomínaného hudebního žánru, je to však určitě lepší.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 31 prosince 2020 v 20:08

    Poslední den tohoto nepříliš dobrého roku 2020 jsem se rozhodl si zpříjemnit nějakým kouskem z 80 let a náhodná volba mi vybrala právě tento film. Už mi leží ve sbírce docela dlouho, ale tak nějak jsem jej opomíjel, což jsem se rozhodl konečně napravit. Mám rád rockovou a metalovou muziku, mám rád Ozzyho Osbourna i skupinu Kiss (Gene Simmons), takže jsem se na tyto pány neskutečně těšil. Oba sice dostali jen vedlejší role, ale i tak jejich účast potěšila a Ozzyho coby reverenda jsem málem nepoznal. Co se samotného filmu týče, proběhla nějaká ta menší no i trochu větší šikana a já se konečně těšil, až se dostaví hororové prvky. No a nemůžu si zas až tolik stěžovat. Úvodní démonický sexík v autě a roztavené uši na mě udělali docela dojem, atmosféra začala pomalu houstnout, tvůrci začali přitvrzovat a takové záhrobní vystoupení ve škole se mi taky líbilo. Škoda jen, že tam se to dost odbylo jen elektrickými záblesky a kouřícími botami. Hudební doprovod byl ale docela dobrý, to zas jo. Trick or Treat hodnotím jako průměrnou ale docela sympatickou hudební / hororovou podívanou, říznutou i trochou té komedie a povinné špetky nahoty. Herecké výkony byli obstojné, atmosféra i hudba slušná, pár dobrých momentů se tu taky našlo, hlavní záporák byl správně ujetý, takže docela spokojenost. Samozřejmě být to ještě trochu brutálnější, určitě bych se nezlobil. Občas vážně není na škodu, pustit si něco na odlehčení a zlepšení nálady. 60%

Nový komentář