Triangle (2009)


Scénář a režie: Christopher Smith
Rok výroby: 2009
Délka: 99 min
Země: Austrálie / UK

Hrají:
Melissa George … (Jess)
Michael Dorman … (Greg)
Rachael Carpani … (Sally)
Liam Hemsworth … (Victor)
Henry Nixon … (Downey)
Jack Taylor … (Jack)
Joshua McIvor … (Tommy)
…a další

 

Brit Christopher Smith si svými horory (Creep, Severance a Black Death) získal pověst slušného žánrového autora. Jeho čtvrtý pokus o „hodně muziky za málo peněz“ má jméno Triangle. Jmenuje se tak vlastně jachta, na které si pár přátel dopřává odpočinek. Situace se dramaticky vyhrotí s příchodem podivné bouře, která z nich udělá trosečníky, když v tom se objeví neznámá loď. Radost ze záchrany ale rychle střídá nejistota z opuštěnosti tajemného plavidla a z příchodu nečekaného hosta…

Zápletka tak trochu připomíná starší kousek Death Ship (1980), jinak je ale vcelku originální. Ani časové smyčky neztratili nic ze svého půvabu. Jejich hlavním problémem je dodržování určité kontinuity a správné dávkování nových informací. V Trianglu naštěstí většina opakovaných sekvencí nenudí, film má drajv i svěží nápady a nezklamávajícího tahouna – Melissu George. Opuštěná loď je navíc jako hororové prostředí velmi vděčné místo.

Mnozí budou samozřejmě hledat ve filmu důvod toho všeho opakování, budou zklamání pointou či jistou nalinkovaností, která zajišťuje alespoň základní orientaci v ději a dalšími faktory. Inu, jsou to hrátky s časem, což je věc ošemetná a každý se k nim staví jinak. Přesto si myslím, že divák, který nebude za každou cenu vyhledávat paradoxy a řešit posloupnosti, si může Triangle doslova užít. A těch pár zádrhelů v logice a nepěkné digitální efekty na tom moc nezmění. Mám neskutečnou radost pokaždé, když se tvůrci druhořadých hororů s tou trochou peněz snaží být vynalézavější než rutinní konkurence se strašidelným domkem verze 352.

Hodnocení7
Triangle je audiovizuální nadstandard, který mě pozitivně zasáhl snad ve všech směrech, kudy se vydal - líbil se mi příběh i mysteriózní podkres, zaujala mě vyvražďovačka i drama matky a syna. Tak proč to nezkusit!?
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Profilový obrázek
    Solo 28 prosince 2013 v 12:01

    Tak jsem se s nadšením pustil do tohoto britsko-austrálského filmu, o kterém jsem toho dopředu moc nevěděl, jen že v něm půjde o časové smyčky. Podobně laděné psychologické – mysteriózní kousky docela můžu a navíc tu hraje Rachael Carpani (kterou si ještě pamatuju ze seriálu McLeod’s Daughters). Jako bonus jsem bral i účast Melissy George a tak teď už stačilo si jen užít samotný příběh. Do čtyřicáté druhé minuty tomu tak skutečně bylo, atmosféra po nalodění začala nabírat obrátek a já s napětím očekávat, kam se posuneme dále. Bohužel potom to tvůrci přestali mít pod kontrolou a děj se začal plácat doslova ve sračkách. Určitě se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale já se po odhalení oněch „smyček“ a následném opakování scén začal nudit a netrpělivě vyhlížel závěr. Bohužel se mi nedostalo toho, co jsem očekával. Navíc ani originalita si tu moc nepotykala se scénářem (což mi určitě potvrdí ti, jenž jsou v podobných filmech už zběhlí)…

Nový komentář