Train (2008)


Český název: Vlak do pekel
Režie: Gideon Raff
Rok výroby: 2008
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Thora Birch … (Alex)
Gideon Emery … (Willy)
Kavan Reece … (Sheldon)
Derek Magyar … (Todd)
Gloria Votsis … (Claire)
…a další

 

Po prohýřené noci nestihne skupina amerických sportovců vlak do Oděsy, kde se mají zúčastnit sportovní soutěže v řeckořímském zápase. Naštěstí se na nádraží seznámí s pohlednou ženou, která jim poradí jiný vlak, jenž jede tím směrem a tak do něj všichni z velkým nadšením nastoupí. Během dlouhé cesty však zjišťují, že s tímhle vlakem není všechno v pořádku. Několik členů jejich skupiny záhadně zmizí a personál se začíná chovat čím dál divněji. Poklidná cesta se rázem změní v zoufalý boj o přežití plný bolesti a utrpení. Všichni si jsou vědomi, že je tenhle spoj rozhodně nedoveze nikam jinam, než do náruče samotné smrti!

Gideon Raff nepatří zrovna mezi nejzkušenější režiséry, ale jeho filmy mají vždycky něco do sebe. Především pak fakt, že originalitou rozhodně dvakrát nehýří. Nejinak tomu je i tentokrát, protože tento kousek je hodně často přirovnáván ke známému kousku Eliho Rotha s názvem Hostel. Na rozdíl od něj se však film odehrává převážně ve starém ošoupaném vlaku, ale ve finální fázi i zde se zabíjí především pro velké peníze. Lidské orgány jsou hold velmi lukrativním zbožím všude po celém světě a ne pouze ve východní Evropě.

Začátek filmu se však neskutečně vleče a během první dvacetiminutovky neuvidíme absolutně nic zajímavého. Pokud tedy nepočítám návštěvu nočního klubu. Takovým místem bych samozřejmě nepohrdl ani já a rád bych zaspal ranní vlak. Tvůrci zase absolutně prospali celý úvod filmu a jejich procitnutí divák pocítí až se děj přesune do vlaku a ozve se píšťalka. V tu chvíli se tenhle prostředek promění ve smrtící past a divák začne brzy velmi rychle počítat počet mrtvých obětí. Ještě předtím však máme možnost k seznámení s posádkou vlaku, která je stvořená z opravdových individuí. Dámy jistě souhlasně přikývnou, že o žádné výstavní kusy nešlo, ale to nebyl ten pravý důvod proč byli tito pánové vybráni. Nejen jejich vzhled psychopatů a uchyláků bude hlavní směsicí této poněkud morbidní zábavy.

Nejhlavnější ingrediencí se měl stát postupný masakr ve vlaku a je potřeba podotknout, že se tvůrci rozhodně se svými postavami moc nemazlili. Během krátké chvíle začala opravdová vybíjená, která byla doprovázena místy docela solidními efekty a pořádnou dávkou malinovky. Bohužel většina těchto scén postrádala pomyslný šmrnc a jelikož se většina odehrávala ve tmě, nebo mimo hlavní záběr kamery, tak si je divák neměl ani šanci vychutnat dosyta. Největším kamenem úrazu však byl nízký rozpočet a zřejmě malá představivost režiséra, který sice umělou krví rozhodně nešetřil, jenže mnoho brutálních scén tady k vidění není. Ovšem křivdil bych, kdybych řekl, že tu a tam lze skutečně spatřit scény, při kterých se vám přece jenom trošku zvedne hladina adrenalinu v krvi. Především pak při řezání hrudníku či podříznutí hrdla si milovníci gore efektů přijdou na své.

Jenže mimo tyto světlejší chvilky zde lze vidět i spoustu nelogičností a klasické stupidní chování většiny postav vám pochvíli začne lézt krkem. Skupina zápasníků a zápasnic se rozhodně nestali vyrovnaným soupeřem narušených tyranů, kteří si s nimi prakticky dělali co chtěli a jejich oběti se kupodivu ani moc nebránili. Tohle klišé je však k vidění v každém druhém americkém filmu, takže se vlastně není ani moc čemu divit. Asi největším zklamáním se pro mne stal závěr filmu. Po slibném prostředku jsem se totiž dočkal naprosto fatálního fiaska a přehlídky té největší stupidity. Což o to už jsme si zvykli, že většinou poslední přeživší následně sejme své trýznitele a pomstí tak své mrtvé kamarády, ale aby jeden člověk nesmyslně posouval stojící vagony holýma rukama a nebyl to SUPERMAN? Nu v amerických béčkách je možné poslední dobou cokoliv a v mnohém předčí i staré sovětské filmy o neporazitelných pravých ruských mužích.

 

 

 

Hodnocení5
Herecké výkony většiny herců jsou na velice průměrné úrovni především co se amerických sportovců týká. Nezachránila to ani Thora Birch, která již má docela velké zkušenosti s hororovým žánrem, ale zde předvedla jeden ze svých nejhorších výkonů. Ani jejich protivníci toho zrovna moc nezapomenutelného nepředvedli, ale ti diváky alespoň zaujmou svým zjevem.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář