Town Creek (2009)


Český název: Krvavý potok
Režie: Joel Schumacher
Rok výroby: 2009
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Dominic Purcell … (Victor Marshall)
Henry Cavill … (Evan Marshall)
Michael Fassbender … (Wirth)
Emma Booth … (Lisa)
…a další

 

Joel Schumacher. Přesně ten Joel Schumacher, který natočil takové hity jako Volný pád, 8 MM nebo Telefonní budka. Ale taky nejhorší film historie, jak bývá často nazýván Batman a Robin. Přesně tento kontroverzní režisér nám nejenže poslední dobou nabízí snímky pochybných kvalit, ale rozhodl se obohatit hororový žánr o kvalitní béčko. Jenže ouha, Schumacher na stará kolena zešílel a vypadlo z něj akorát páchnoucí lejno o kvalitách Jeepers Creepers 2.

Děj Krvavého potoka (další česká překladatelská perla) se motá okolo nacistů, kteří údajně sympatizovali z černou magií. V USA se nacházejí prapodivné kameny, které obsahují návod k nesmrtelnosti a němečtí agenti mají úkol je najít. A pak už to jde ráz na ráz. Vznikne monstrum schopné oživovat mrtvé, mající neustálou chuť na krev a sahající po věčné síle. Zabránit mu v dokončení obřadu můžou jen dva bratři, z nichž jednoho příšera dva roky mučila. Jde se na věc!

Už z náčrtu děje vyplývá, že tentokrát těžce vplouváme do béčkových vod. Prakticky celý snímek se odehrává na jednom místě – neveliké farmě, kde byla příšera držena pod zámkem. Výprava je tedy bohatá asi jako cesta štamgasty k pisoáru. A to už vůbec nemluvím o tom, že ani na tak malé ploše, která může využívat jisté klaustrofóbnosti – leč neděje se tak, se Schumacherovi nedaří ani na sekundu vytvořit nějakou atmosféru. Všichni jsou vám ukradení, z ničeho tu nejde strach. A to je u filmu, kde hlavní postavy pronásleduje dvoumetrový a téměř nepřemožitelný zmetek z vyváží upíra mixnutého Freddy Krugerem, špatná vizitka.

Krvavý potok ve všech ohledech připomíná projekt debutujícího mladíka, respektive hororového nadšence, kterému se na jeho videopokus podařilo od nějakého studia získat pár tisíc dolarů navíc. Od Schumachera jsem neočekával zázraky, ale alespoň v nějaký nečekaný zvrat či vygradovaný závěr jsem doufal. Marně. Po první konfrontaci s neznámou silou se vysvětlí pravidla hry a film spěje nalinkovaně až do konce.

Co alespoň trošku funguje jsou herci a triky. Největší hvězdou je jistě Dominic Purcell známý především ze seriálu Útěk z vězení (hrál ale taky třeba Draculu ve třetím Bladeovi), zbytek obsazení je sice tvořeno neznámými herci, ale ti se veskrze snaží, byť jsou sráženi klišovitým scénářem. Triky jsou na videofilm na té lepší úrovni, leč zombie-kůň řádící v kuchyni je samozřejmě digitální až běda. Masky monstra – padouch si několikrát efektně vymění kůži, neptejte se proč – lze snad pochválit také.

Ale z jakékoliv jiné strany je Krvavý potok špatný film. Absence napětí, atmosféry a dramatizace z něj dělá břečku, ve které se zhruba 10krát vystřelí z brokovnice, stádo koní zničí nějakou tu dřevěnou kulisu a nakonec celá farma, respektive celé dějiště natáčení, lehne popelem.

Hodnocení2
Příště si udělejte táboráček hned a neobtěžujte nás těmito sračkami. A Schumachera nechte v té hořící stodole, aby jeho fantasmagorie vzal čert!
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 31 října 2011 v 17:25

    Už dlouho se řídím pravidlem, že si před puštěním
    filmu nečtu recenze ani komentáře, protože to často ovlivňovalo můj úsudek. A
    ani tentokrát tomu nebylo jinak. Začátek s legendou o kamenech a vysláním
    nacistů do Ameriky mě příjemně navnadil a tak jsem lehce poklesl na mysli, když
    jsem byl ochuzen o děj na farmě a následně jsme přeneseni do přítomnosti. Moc
    mi totiž nevoněl příchod bratrů na farmu a jejich bezhlavé počínání. Navíc po
    akční stránce to dost skřípalo, stejně jako podivná kamera, která zmateně
    pobíhala sem a tam. Naštěstí se brzy na scéně objevilo monstrum a krvavá řežba
    mohla začít. No pravda mohla, ale až na pár záblesků se toho zas až tolik
    zajímavého nekonalo. Oživlé zombie totiž nepatří mezi moje oblíbence.
    Schumacher však i přesto dokázal místy vytvořit docela zajímavou atmosféru,
    která v sobě měla i špetku toho potřebného napětí. Otevřený konec nám
    navíc nabízí možnost, že by mohlo vzniknout pokračování a já bych se ani moc
    nedivil, kdyby se tak skutečně stalo. Pro mě je Krvavý potok průměrnou
    podívanou, která mi nikterak neublížila, ale že bych se na ní musel dívat pořád
    dokola, tak to určitě ne.
     

Nový komentář