Tortured, The (2010)


Režie: Robert Lieberman
Rok výroby: 2010
Délka: 79 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Erika Christensen … (Elise Landry)
Jesse Metcalfe … (Craig Landry)
Bill Moseley … (John Kozlowski)
Fulvio Cecere … (Detektiv Berger)
…a další

 

Jen si to vemte, přátelé, kolik pomstychtivosti nám každoročně filmový tvůrci nabízejí. Není to tak dlouho, co se spravedlnosti dožadovali rodiče z Posledního domu nalevo, když zjistili, že jejich dceru téměř zabili nocležníci pod jejich střechou. Z „nehororového” soudku připomeňme mstícího se Gerarda Butlera ve snímku Ctihodný občan (tady nebyla ušetřena celá rodina) a Mella Gibsona, který se ocitl Na hraně temnoty poté, co mu před očima odpravili dceru. A to je jen letmý výběr.

Sami tedy tušíte, že v novince Tortured přilišnou originalitu hledat nebudeme. Ostatně může ještě dnes otrlejšího fanouška překvapit motiv „zabili jste mi šestiletého syna a my (rodiče) se pomstíme”? Asi těžko. Je potřeba si to říct hned na začátku a prostě si vychutnat další subžánrový přírůstek. Tortured navíc svému subžánru žádnou ostudu nedělá – naopak jsem byl mile překvapen, že vidím klasickou látku v rukou zkušeného tvůrčího tandemu.

Na nic se nečeká. Jsou nám představeni zoufalí rodiče, hlavní detektiv a šílenec, který je i s mrtvolou malého chlapce záhy nalezen. Následuje soud, zatímco Elise a Craige se z tragédie vzpamatovávají. Režisér nás poměrně dlouho masíruje vzpomínkami na nevinné dítě, flashbacků se prakticky nezbavíme až do konce. To ovšem příliš nevadí, hra na city se počítá a zmíněnými prostřihy se navíc zakrývá křečovité herectví ústřední dvojice. Nebo alespoň se snaží…

To je ale jen jedno z mála negativ, které mi vadily – tedy pokud jste ochotni tolerovat scény typu „obrněnou dodávku ukradneme tak, že řidičům na benzínce nasypeme do kafe projímadlo a až to na ně příjde, určitě nechají klíčky v zapalování”. Positiva však určitě převládají. Opět se vyplácí rozumná stopáž, kdy se scény mučení v druhé půli nezdají být nijak zbytečně natahovány jako krvavá výplň v jiných filmech. Tortured nemá ani 80 minut, ale jako rychlokvašná zábava pro fandy funguje.

Když už jsem nakousl to mučení, čeká vás nějaké to opalování, drcení a injekce. Troufám si tvrdit, že to není nic, co by otrlejší divák neviděl někde jinde, slabším žaludkům by to však stačit mohlo. Samozřejmě, že díky hlavně zásluhou brutalit se Tortured dostal do našeho žánru, nějakou jinou hororovou atmosféru už proto příliš neočekávejte – ale to přece víte! Pochvalu musím udělit i zvukům a samotné hudbě, která toto drama pěkně podbarvuje.

Tortured bude jistě spojováno se slavnějším Saw. A asi oprávněně. Když si totiž spočteme, tak tu máme otazník nad (ne)spravedlností, brutální mučení, časté flashbacky a nakonec i celkem pěkný závěrečný zvrat, který jsem osobně nečekal.

Hodnocení7
Objektivně bych to viděl asi o jeden dva stupínky níže, než je tomu v záhlaví této recenze, ale po dlouhé době mám radost z hororu, který i přes omšelou synopsi dokáže diváka překvapit, nenudit a vtáhnout, byť ne vše v něm zrovna funguje na jedničku. Proto u Tortured zaokrouhluji nahoru.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 19 ledna 2013 v 20:12

    Byl jsem docela zvědavý na tento film, který si mnoho lidí opravdu pochvaluje. Bohužel první polovina filmu připomíná spíše drama nežli horor a přestože její obsah mi rozhodně nepřišel nezajímavý, moc jsem se při tom nebavil. Jak Metcalfe tak Christensen patří mezi moje oblíbené herce (herečky), ale teprve při mučení jsem si film začal užívat i já. Bohužel si nelze nevšimnout několika tvůrčích chyb a především ono finální rozuzlení považuju za dost stupidní. To byli manželé opravdu tak blbí a snad i slepí? K dobru připočítávám i odpovídající nepřemrštěnou stopáž a několik oku lahodících záběrů při mučení. Takové průměrné pokoukání, ale nic převratného. Viděl jsem už i lepší filmy na podobné téma.

Nový komentář