Thir13en Ghosts (2001)


Český název: 13 duchů
Režie: Steve Beck
Rok výroby: 2001
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Tony Shalhoub … (Arthur Kriticos)
Embeth Davidtz … (Kalina Oretzia)
Matthew Lillard … (Dennis Rafkin)
Shannon Elizabeth … (Kathy Kriticos)
Alec Roberts … (Robert ‘Bobby’ Kriticos)
JR Bourne … (Benjamin Moss)
…a další

 

Kroticosovi neprožívají dvakrát slibné časy. Jejich životy se nenávratně změnily po smrti jejich matky a manželky. Teď zemřel i podivínský strýček Cyrus, který jim odkázal skleněný dům i s jeho luxusním vybavením. Rodina si jej jede prohlédnout, ale netuší, že tuto noc se jeho stěny začnou měnit a vytvoří tak bludiště, ve kterém bude rodina rozdělena a ke všemu vystavena moci třinácti zlým duchům.

Tento horor, ač má velmi slibný slogan a zajímavý začátek, mě od poloviny moc neoslovil. Prakticky se v něm neděje nic jiného, než že skupinka lidí se prohání po chodbách skleněného domu s brýlemi na nose. Za nimi se jako hladový vlci ženou namaskovaní herci – duchové, se svými vražednými schopnostmi. Aby toho nebylo málo, dům funguje jako jeden obrovský pekelný stroj, který právě duchy potřebuje. A tak ze záchrany rodiny se stává spása pro celý svět.

Herecké výkony představitelů jsou podle mého podprůměrné. Duchové, ač vypadají velmi děsivě se bohužel tak moc neprojeví. Za zmínku stojí akorát mrtvá princezna s nožem v ruce, která – i jako mrtvá – vypadá vážně sexy a chlápek, který přelomí dospěláka vejpůl, jinak slabota. Hejkal či Šakal (nevím jak se přesně jmenuje) vystupuje se svými drápi spíše komicky, stejně jako torzo člověka.
Kamera je bezchybná, hudba také neni nejhorší. Jen ti herci a konec. Ten je předvýdatelný a cokoli, jen ne děsivý.

Hodnocení5
Od studia Dark Castle bych čekal něco víc, stejině tak od režiséra Steveho Backa, jenž se poté vrhnul na mnohem lepší Loď duchů. Je to prostě film, jehož scénář započal se skutečně dobrým nápadem, ale v půlce už autorům došla fantazie. Korunu všemu nasadily herecké výkony, které jsou místy často k smíchu. Ale i tak je to průměr.
50%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 5 září 2010 v 10:14

  Průměrná duchařina, která sice docela často nudí, ale je plná povedených
  speciálních efektů a masek. Snad kdyby se změnila většina hereckých
  postů, tak z toho mohlo být něco, na co bych asi dlouho vzpomínal, ale
  takhle jsem měl možnost sledovat pouze průměrné a snadno zapomenutelné
  představení.50%

 2. Dawee 2 dubna 2008 v 20:12

   No teda příšerný film, herecké výkony ubohé až k smíchu. Děj absolutně předvídatelný a nudný. Efekty a pohyby duchů jsou sice dobré, ale jako duchové to přece jenom nevypadá. 20% tomuto filmu davám, byla to pěkná slabota a navíc s jedním s těch největších kreténů do hlavní role, jakého jsem kdy viděl.

Nový komentář