Things Heard & Seen (2021)


Český název: Co jsme viděli, co jsme slyšeli
Scénář a režie: Shari Springer Berman a Robert Pulcini
Rok výroby: 2021
Délka: 121 min
Země: USA

Hrají:
Amanda Seyfried … (Catherine Claire)
James Norton … (George Claire)
Ana Sophia Heger … (Franny Claire)
F. Murray Abraham … (Floyd)
Alex Neustaedter … (Eddie)
… a další

 

Další páreček hledá štěstí v novém domě kdesi na venkově. On je profesorem umění, ona je restaurátorka a jejich dcerka Franny se v novém obydlí necítí zrovna dobře. Straší zde? Zatímco se nadpřirozenem vábená Catherine snaží odhalit tajemství domu, racionální George zůstává odhodlán zůstat a jevy ignoruje. Ale jak čas běží, dostává jejich vztah nemilosrdné trhliny, které neopraví ani sebelepší restaurátor.

Things Heards & Seen tak trochu klamou tělem. Z takto naznačeného děje by divák očekával další obyčejnou duchařinu, ale snímek je adaptací románu, který má silnější ambice. Hlavní hrozbou tu totiž nejsou ani tak duchové (ve filmu mají dokonce i pozitivní vlastnosti) jako spíš Georgeova tajemství. Kdo se skrývá za tváří tohoto ambiciózního muže? Dvě linie se vzájemně mísí, ale i negují a výsledek si velmi těžko hledá cestu na výsluní.

Přitom film nikam nespěchá, rozehrává psychologické manévry (spojené především s postavami starousedlíků) a snaží se vypadat chytře. Jenže cesta až do finále je čím dál klopotnější a potom už divákovi nezbude nic jiného než přepočítat, kolik z bohaté stopáže je balast. Vůbec by mi nevadilo, že se místo duchařiny dočkám spíše thrillerové jízdy, jenže tahle jízda končí spíš zvednutým obočím. A nějaký pokus o přesah to už spasit nedokáže.

Situaci nezachrání ani režie skýtající málo nápadů nebo nějaké žánrové potěšení. Když má někdo přijít o život, stává se to většinou okoukanými praktikami a kdybych neměl slabost pro kukadla Amandy Seyfried, byl by mi osud této rodiny ukradnutý úplně.

Hodnocení5
Things Heard & Seen začínají jako odvážný autorský projekt, končí ovšem jako maximálně průměrný napínák. Škoda toho.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář