Things Heard & Seen (2021)


Český název: Co jsme viděli, co jsme slyšeli
Scénář a režie: Shari Springer Berman a Robert Pulcini
Rok výroby: 2021
Délka: 121 min
Země: USA

Hrají:
Amanda Seyfried … (Catherine Claire)
James Norton … (George Claire)
Ana Sophia Heger … (Franny Claire)
F. Murray Abraham … (Floyd)
Alex Neustaedter … (Eddie)
… a další

 

Další páreček hledá štěstí v novém domě kdesi na venkově. On je profesorem umění, ona je restaurátorka a jejich dcerka Franny se v novém obydlí necítí zrovna dobře. Straší zde? Zatímco se nadpřirozenem vábená Catherine snaží odhalit tajemství domu, racionální George zůstává odhodlán zůstat a jevy ignoruje. Ale jak čas běží, dostává jejich vztah nemilosrdné trhliny, které neopraví ani sebelepší restaurátor.

Things Heards & Seen tak trochu klamou tělem. Z takto naznačeného děje by divák očekával další obyčejnou duchařinu, ale snímek je adaptací románu, který má silnější ambice. Hlavní hrozbou tu totiž nejsou ani tak duchové (ve filmu mají dokonce i pozitivní vlastnosti) jako spíš Georgeova tajemství. Kdo se skrývá za tváří tohoto ambiciózního muže? Dvě linie se vzájemně mísí, ale i negují a výsledek si velmi těžko hledá cestu na výsluní.

Přitom film nikam nespěchá, rozehrává psychologické manévry (spojené především s postavami starousedlíků) a snaží se vypadat chytře. Jenže cesta až do finále je čím dál klopotnější a potom už divákovi nezbude nic jiného než přepočítat, kolik z bohaté stopáže je balast. Vůbec by mi nevadilo, že se místo duchařiny dočkám spíše thrillerové jízdy, jenže tahle jízda končí spíš zvednutým obočím. A nějaký pokus o přesah to už spasit nedokáže.

Situaci nezachrání ani režie skýtající málo nápadů nebo nějaké žánrové potěšení. Když má někdo přijít o život, stává se to většinou okoukanými praktikami a kdybych neměl slabost pro kukadla Amandy Seyfried, byl by mi osud této rodiny ukradnutý úplně.

Hodnocení5
Things Heard & Seen začínají jako odvážný autorský projekt, končí ovšem jako maximálně průměrný napínák. Škoda toho.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 31 července 2022 v 11:45

    Já tak nějak nechápu, jak může mít někdo v roce 2021 pocit, že s takovou zápletkou může ještě uspět. Ohraný příběh silně připomínající tucet laciných televizních krimi dramat/thrillerů, kterých si třeba na youtube můžete pustit celou řadu, už vážně nedokáže nikoho ohromit, natož zaujmout i když k tomu přidáte sexy Amandu Seyfried, nějaké ty duchařské prvky a pár vražd. Netflix sice dokázal vyprodukovat pár solidních filmů a seriálů, ale přijde mi, že s opravdovou kvalitou začínají být hodně na štíru.
    Za celou dobu jsem tu nenarazil na žádnou pasáž, která by mi alespoň na nějaký delší čas utkvěla v paměti. Postavy mi moc sympatické nebyly, většinu příběhu jsem se dost nudil a když k tomu připočítám ne moc úsměvný a dobrý závěr, chabou atmosféru a fakt, že se tu uchýlili jen k několika ohraným duchařským prvkům a vraždy se odehrály víceméně mimo záběr kamer, má spokojenost se rozhodně nějak nezvýšila. Celé to prostě vidím jako podprůměrnou záležitost, u které jsme toho (budu-li se držet českého názvu filmu) moc dobrého neviděli a slyšeli jsme jen hromadu ne moc záživných dialogů.
    Přišlo mi, že tvůrci ani sami pořádně nevěděli, co chtějí točit. Nabídli nám tu několik možností, jak by se film mohl dále rozvíjet, ale vlastně pořádně nedokončili ani jednu z nich. Mohla za to jen tvůrčí neschopnost z toho vymáčknout něco víc? Nemyslím si, protože „kde nic není ani smrt nebere“. Podprůměrný film, který je v mých očích ztrátou času, jelikož nic kvalitního nenabídne. Jediné co mě zaujalo, bylo to, že jde v krátkém sledu o další film, kde se objevily alpaky – ještě chvíli a asi si taky nějakou pořídím… 40%

Nový komentář