They Crawl (2001)


Český název: Švábi
Režie: John Allardice
Rok výroby: 2001
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Daniel Cosgrove … (Ted Gage)
Tamara Davies … (Gina O’Bannon)
Brandon Karrer … (Lazarus)
Dennis Boutsikaris … (profesor Jurgen)
Mickey Rourke … (Tiny Frakes)
… a další

 

Detektivka Gina a její kolega Hardy dostanou za úkol vyřešit podivné úmrtí řidiče autobusu, který během zběsilé jízdy městem zdemoloval půlku ulice. Na jeho těle se najdou podivné rány a všechny životně důležité orgány prostě zmizely. A to samé objeví koroner i u druhé mrtvoly – mladého studenta a nadaného biofyzika, jehož ohořelé tělo bylo nalezeno na druhý den. Náhoda, nebo ve městě řádí nějaký brutální vrah nebo snad něco mnohem děsivějšího? Do vyšetřování se vloží i mladý voják Ted, jenž nesouhlasí s možným tvrzením, že byl jeho mladší bratr narkoman a sám způsobil vyhození svého bytu do povětří. Pustí se do pátrání na vlastní pěst, které jej přivede na stopu tajného vládního experimentu a nebezpečné sektě Trillion…

Očekával jsem něco v podobě Klíšťat či Slimáků, ale Švábi jsou jen dalším hodně nepovedeným hororem, který nám příliš záživné podívané rozhodně nenabídne. Režisér John Allardice měl minimum zkušeností, a to se bohužel nepěkně podepsalo na tomto filmu snad ve všech směrech. Začátek je ještě v rámci přijatelnosti docela zajímavý a obě vraždy přinesou i trochu potřebného napětí a akce. Jízda autobusu demolujícího vše, co mu přijde do cesty, patří vůbec k tomu nejlepšímu, co nám je nabídnuto. Bohužel se odehraje hned na samotném začátku.

Následující policejní pátrání spíš připomíná nějakou parodii na detektivky a jen ukáže, proč si tolik lidí dělá z policistů srandu. Představitelka hlavní ženské role je ještě v rámci přijatelnosti OK, ale její kolega a hlavně šéf – ti jsou úplně mimo. Na vše podstatné tak musí přijít bratr druhé oběti, který, ač měl jít před vojenský soud, si klidně pobíhá městem, dostane se všude, všichni mu skoro všechno poví a je pořád o krok napřed před policisty. Škoda jen, že nám to není podáno záživnější formou.

A to nás ještě čeká zlatý hřeb večera – no vlastně dva: nejprve plastikami znetvořený Mickey Rourke, který tu je dle mého úplně zbytečný, ač hraje vůdce sekty a následně odporní digitální švábi, kteří se vždycky objeví, obsypou oběť nebo si s ní nejdřív zahrají na schovávanou a ve finále se spojí v jednoho obřího švába. To je pecka největší. Větší debilitu jsem už dlouho neviděl, a to nemluvím o několika rádoby zvratech v příběhu, které nemají hlavu a patu už vůbec ne.

Hodnocení3
They Crawl tak hororovým fandům mnoho kvalitní podívané nenabídne. Je tu sice několik mrzkých záchvěvů (světlých okamžiků), ale ty jen tento film uchrání od odpadního ohodnocení…
30%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář