There’s Nothing Out There (1992)


Režie: Rolfe Kanefsky
Rok výroby: 1992
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Craig Peck … (Mike)
Wendy Bednarz … (Doreen)
Mark Collver … (Jim)
Bonnie Bowers … (Stacy)
John Carhart III … (Nick)
Claudia Flores … (Janet)
… a další

 

Jedna dívenka si spokojeně spí za volantem a sní o své smrti z rukou maniaka ve videopůjčovně, kde asi pracuje. Vtom se probudí a nabourá. Z oblohy se k ní snese zelené světýlko, po autě se začnou sápat chapadla a… už jsme ve škole, poslední vteřiny před vypuknutím prázdnin. Tři páry a jedno křoví v podobě osamělého kamaráda se domlouvají na pobyt na chatě jednoho z nich, Nicka. Po cestě míjí skupina onu autonehodu. Mike, ten co dělá křoví, v tom vidí varovný signál, aby nikam nejezdili. Má totiž praxi ve sledování hororů, což následně vyjádří neustálými narážkami na situace, které jsou podle něj znamením, že všichni strašlivě zemřou. Poté, co většině osazenstva chaty přeruší radovánky, je nelítostně zavřen do sklepa. A není tam sám…

Nezávislých filmů jsem mnoho neviděl, protože mne od nich většinou odrazovala nízká míra čehosi, co by se dalo nazvat finančně kontrolovanou profesionalitou. Té není mnoho ani tady, ovšem důvodem, pro který jsem se dodíval, je přítomnost povedeného humoru.

Přestože herecké výkony odpovídají tomu, že herci jsou neznámí, vůbec to nevadí. Hlavni postavou je nepochybně Mike a ten se zdál hrát s přehledem. Trochu mi připomněl Ashe. Každou chvíli hláškoval a k likvidaci monstra užíval netradičně směšných prostředků. (Pro zvědavé: uváže nestvůru za její chapadla kolem stromu, stříká jí pěnu na holení do tlamy a odůvodňuje to tím, že žádná příšera nemá ráda pusu plnou pěny na holení).

Zmínil jsem monstrum? Ve filmu něco podobného je, taková malá chobotnička, která metá blesky a všechno sežere. Trochu přeháním, jen střílí z očí lasery. Patří spíš do té sorty příšer, které mají rozesmát. Uvažte jen scény, v nichž malá příšerka táhne za nohy asi tak 7x těžší dívku, k tomu jí kouká mezi hony. Čímž jsem se dostal k další stránce filmu. Nahoty si zde člověk užije poměrně dost, ovšem pouze v mezích slušnosti. I nějaké té krve se člověk dočká, stejně jako efektu rozpouštění oběti. Nezmínil jsem ještě logické chyby, které k podobným snímkům patří? Tady jedna je: dívka vyskočí z okna a dopadne doprostřed rybníka, který je od chaty poměrně dost vzdálen, k tomu dívka plave jakoby směrem pryč a stejně doplave zpět k chatě. Myslím, že tvůrci to neudělali nevědomky.

Hodnocení7
TNOT je cíleně natočená hororová komedie (spíše komedie) o vyvražďování mládeže v opuštěné chatě, snažící se humornou formou zahrnout do sebe veškerá klišé, která k těmto snímkům patří. Já se tedy neustále smál, dokáži si ale představit, že spoustu diváků film otráví.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 13 ledna 2013 v 17:10

    Tak tahle scifi-hororová komedie se vážně povedla a to i přes nepříliš zdařilé a hlavně levné triky. Právě ty však dodali filmu svůj nezaměnitelný půvab a společně se svým humorným pojetím, kdy si tohle béčko na nic nehraje, si mne tvůrci získali. Mám rád, když si ze svého díla dokáže scénárista a režisér v jedné osobě udělat srandu a jejich prvotním úmyslem je diváka především pobavit. Když se k tomu navíc přidá i několik „působivých“ mord scén, mávnu rukou i nad nedostatky, které se tu objevili. Když se navíc přidá i trocha té vkusné erotiky (no a především pohledné herečky) prominu i směšně vypadající monstrum a jeho laserovou show. Samozřejmě nesmím opomenout ani několik trefných hlášek, kterých je tu dostatek.

  2. zbynek smejkal 10 května 2008 v 23:14

    Naprosto senzační film hlavně role toho hororového blázna který se v hláškách může rovnat Ahovi z Evil dead(např. Janet: Budeme s tou příšerou bojovat Hororák: A jak? Nic oní nevíme jen že nemá ráda plnou pusu pěny na holení nebo hororák když potká jednu holku co uviděla tu příšeru: Aha máš pěkný bikiny tak co už mi s tou příšerou věříte? Janet: Co je to vůbec zač? Hororák: No máš na výběr toxickej mutant, armádnou nepovedenej test, mimozemšťan, jen si vyber… Janet: Fuj to vypadá že šlapu v nějakém bahně. Hororák: No ale ty šlapeš v bahně. atd…) Ten tam dával opravdu sekvělé hlášky. Doporučuji. A je tam ještě pěkná práce s kamrou.

Nový komentář