The Wicked (2013)


Český název: Zlá
Režie: Peter Winther
Rok výroby: 2013
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Justin Deeley … (Zack)
Cassie Keller … (Julia)
Drevor Werkheiser … (Max)
Nicole Forester … (Same)
… a další

 

Legenda vypráví několik příběhů, ale tento je jediný, který děsí podle skutečné události. Kdysi dávno, o několik století zpět, byla nedaleko dnešního městečka Summerset vypálena jeskyně, ve které přebývala čarodějnice Ladine Lorenová. Tehdejší obyvatelé se báli jejích schopností, proto se čarodějnici začalo přezdívat Zlá. Ovšem díky své magické síle Ladine požár přežila, se zohavenou a popálenou tváří, se kterou by dlouho nepřežila. Naštěstí pro ni byl o pár let později na místo jeskyně postaven dům. Během několika staletí se do něj nastěhovalo několik rodin s dětmi. Nikdo se po vstupu dovnitř nikdy nedostal ven. Ten, kdo rozbil domu okno, toho si Zlá dříve či později našla. Nejraději měla mladé studenty, ba dokonce děti, kterým ujídala nohy i ruce pomocí svých rituálů, aby udržela své mládí. Tak to pokračuje do dnes a osmnáctiletý Zack se svou partou vyráží na stanování do lesa nedaleko domu, kterému ze zvědavosti hodí kámen do okna…

Příběh amaterského režiséra, s amatérskými herci, to zní opravdu děsivě. Navíc když si přečtete příběh, řeknete si, že se bude jednat o směs několika průměrných hororových příběhů a nějaký extrémní důvod ke shlédnutí dalšího béčkového filmu, který se vám snaží nalít přímo před oči několik litrů krve nebo naivní lekačky, nemáte. I já jsem si něco podobného říkal, než jsem klikl na tlačítko stáhnout (tento film jsem prozatím nikde ke koupi nenašel). Začátek nebyl špatný, především úvodní scéna kde hned došlo k prvnímu leku slibovala zajímavou podívanou. Hned poté ale následovalo 40 minut nudy a nezajímavých scén, měl jsem chuť film vypnout. Počkal jsem, než ti týpci dokráčejí k domu, ve kterém se Zlá skrývá, a doufal jsem, že se začne něco dít – nezačalo. Alespoň pro příštích 15 minut. Zhruba v polovině filmu vypukl masakr, při kterém jsem se (a to se musím přiznat) nesčetněkrát opravdu lekl. Místy mě některé scény dokonce vážně děsily. A dál? No, to je ten problém. Dál nevím o ničem co by mě na tomto filmu výrazně nadchlo. Tyto dva aspekty byly asi jedinými pozitivy tohoto filmu, včetně hudby, k té se ale ještě dostaneme.

Co mě odrazovalo hned od začátku byli herci, respektive jejich výkony. Vím, většinou se jednalo ještě o mladé lidi, navíc většina z nich hrála ve svém prvním filmu. Ale myslím si, že ani v jednom z těchto umělců se žádný potenciál neskrývá. Snaha o dramatické scénky a výstupy tam byla, ale snaha je sakra málo, když výsledek stojí za nic. Jediné, díky čemu jsem měl důvod být vyděšený, byla hudba a kvalitní zvukové efekty, ovšem co se vizuálních a fyzických efektů týče, tomu jsem se vážně musel zasmát. Především v závěru filmu, kde se Max pomocí jakési směsi, která vytvoří nějaké světlo proti čarodějnicím, snaží zřejmě napodobit Harryho Pottera. Docela se mu to i daří, a to je to, co z dobře rozjetého, alespoň průměrného hororu, udělalo pohádku na dobrou noc a co mě nejvíce zklamalo.

Hodnocení4
Neodfláknutý závěr, propracovanější efekty a alespoň trochu kvalitnější herci, neváhal bych 20% přidat, protože jsem se opravdu nalekal a místy mě i mrazilo v zádech, to je bohužel alespoň na na čistý průměr málo. Nudný večer jsem tím zabil, ale abych si tento film spustil znovu, k tomu nemám důvod.
40%

Sdílejte článek

  1. Profilový obrázek
    Solo 22 prosince 2013 v 22:34

    Příběh Michaela Vickermana vypadá sice na první pohled zajímavě, ale věřte, že jen na papíře. Peter Winther sice není žádný režisérský zelenáč, jenže na svém kontě měl jen několik televizních kousků a jeden seriál. Tenhle chlapík zřejmě neměl ani šajnu, jak se točí horor a podle toho to i vypadalo. Vybral si několik béčkových herců, kteří sice už nějaké ty zkušenosti měli, ale nikterak oslňující a šup šlo se natáčet do lesa k polorozpadlé barabizně. Až na úvodní scénu se téměř hodinu nic moc zajímavého nedělo a já začal málem usínat. Potom si konečně uvědomili, že točí hororový film (sledovat koupání a laškování nadržených teenagerů není moc velký odvaz to vám povídám) a trošku se přitvrdilo. Jo ten mlejnek na nožky byl docela povedený. Jinak ovšem digitální šmouha coby image čarodějnice vystraší asi opravdu jen hodně malé děti. Našlo by se tu i pár „lekacích“ momentů to bych zas kecal, že ne, ale všechno dobré v mých očích zabili ty laciné efekty a nelogické prvky (stačí si přečíst verbalův komentář na csfd…-má pravdu).

    PS: pro autora recenze: měl by jsi si opravit jména herců a postav – nějak ti to nesedí 😉

Nový komentář