Autopsy of Jane Doe, The (2016)


Režie: André Øvredal
Rok výroby: 2016
Délka: 86 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Emile Hirsch … (Austin Tilden)
Brian Cox … (Tommy Tilden)
Ophelia Lovibond … (Emma)
Michael McElhatton … (Sheriff Sheldon)
Olwen Catherine Kelly … (Jane Doe)

 

Uznávaný norský režisér a tvůrce reklamních spotů André Øvredal se po svém multiple-žánrovém díle Lovec trolů, které důstojně obstálo před kritikou, pouští do čistokrevného hororového žánru. Divák by očekával, že The Autopsy of Jane Doe se svojí 86 minutovou stopáží je odsouzeno k zapomnění vedle očekávaných mainstreamových hororů jako Kruhy (kandidát na průšvih roku) a Bye Bye Man (ještě větší kandidát na průšvih roku). Ovšem norský režisér ve spolupráci se scénáristou Ianem B. Goldbergem poslali mainstream nekompromisně do márnice.

Samotný mistr hororu, slavný spisovatel Stephen King, zveřejnil na svých webových stránkách, že na The Autopsy of Jane Doe byste se neměli dívat sami večer. Ano, je to otřepané klišé, ale něco pravdy na tom opravdu bude. Kdo by totiž čekal podprůměrný hororový snímek, asi by byl velice překvapen.

Samozřejmě, že The Autopsy of Jane Doe nepřichází s ničím novým. Pokud však režisér zvládne své řemeslo, tak i z prostého příběhu bez šokujících zvratů a drahých efektů může vzniknout seriózní snímek. A to André Øvredal dokázal. Vtáhne diváka do nepříjemných chodeb podzemní márnice, kde se otec (Brian Cox) a syn (Emile Hirsch) za doprovodu uklidňující muziky snaží rozluštit hádanku jménem Jane Doe, ženy, která vykazuje nelogické posmrtné abnormality. Brzy oba doktoři zjistí děsivou pravdu, která promění obyčejný pracovní den v boj o přežití.

To by k příběhu stačilo. Jak jsem naznačil už výše, nelze očekávat žádný výživný epos, nad kterým byste usilovně dumali ještě pár hodin po zhlédnutí. Je pravda, že film explicitně neodpovídá na všechny otázky, na které by divák rád znal odpověď. Otázkou zůstává, zda je tento prvek záměrný, nebo scénárista prostě a jednoduše nevyladil všechny struny. Alespoň to filmu dodává na tajemnosti.

Hodnocení7
The Autopsy of Jane Doe je příjemné vánoční překvapení, která udělalo sladkou tečku za rokem 2016.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 4 července 2017 v 17:16

    Pln očekávání z kladných ohlasů, které jsem na tento film slyšel a četl, jsem chtěl tento film vidět co možná nejdříve. André Øvredal mi uvízl v paměti díky filmu Trolljegeren (Lovec trolů), který byl sice průměrnou podívanou, ale zase jsem dokázal ocenit nádhernou krajinu. Výkřiky typu že jde o nejlepší horor roku 2016, jsem naštěstí nebral vážně, protože jak se ukázalo The Autopsy of Jane Doe jim rozhodně není – tedy alespoň pro mou maličkost. Musím však souhlasit s tím, že jde určitě o zajímavou podívanou. Øvredal dokázal na diváka přenést pocit stísněnosti, které bylo prostředí márnice doslova přehlcené. V určité nadsázce jsem z filmu doslova cítil onu nevalnou vůni mrtvol a strachu z neznámého. Atmosféra především v první polovině filmu byla rovněž velmi zdařilá a to nejen díky zručnosti štábu, ale i díky slušnému scénáři a dobrým hereckým výkonům ústřední dvojice. Když k tomu připočítám i ono tajemno okolo těla nahé ženy – doslova jsem se do příběhu zažral. Postupné ohledávání těla a nejrůznější dedukce byly srozumitelné – nešlo jen o hloupé dialogy, takže i po této stránce si nemohu stěžovat. Zlom však nastal ve chvíli, kdy se oba pánové snažili dostat z márnice – potažmo svého domu pryč. Scénárista Goldberg i režisér Øvredal dali dle mého až moc průchod své představivosti a vše co předtím fungovalo na jedničku, začalo lehce skřípat. Nešlo si nevšimnout několika nelogických kiksů a těžko uvěřitelným situacím – ale tak podstata filmu byla trochu někde jinde…Přestože se mi závěr moc nelíbil a dal bych přednost jiné variantě, musím uznat, že jde o docela slušný film na večerní rozptýlení. Mohla z toho být skutečně bomba, ale posledních cca 15-20 minut z toho udělaly jen lehce nadprůměrnou podívanou. Což je vážně škoda. 60%

  2. Frenk 30 května 2017 v 17:59

    Lovce Trollů jsem neviděl a o Jane Doe si předem nic nezjištoval, o to více mě překvapilo, jak kladně je film hodnocen. Popravdě, je to sympatický horor, ale nejsem si v něm úplně ničím jistý a některé zvraty (synova milá) mi byly proti srsti. V rámci béčkových vod ovšem stále velmi chvályhodné. 65 %

Nový komentář