Texas Chainsaw Massacre: The Beginning, The (2006)


Režie: Jonathan Liebesman
Rok výroby: 2006
Délka: 91 min
Země: USA
Alternativní názvy: Texas Chainsaw Massacre: The Origin, Untitled Texas Chainsaw Massacre Prequel

Hrají:
Jordana Brewster … (Chrissie)
Taylor Handley … (Dean)
Diora Baird … (Bailey)
Matthew Bomer … (Eric)
Lee Tergesen … (Holden)
R. Lee Ermey … (Sheriff Hoyt)
Andrew Bryniarski … (Thomas Hewitt/Leatherface)
Terrence Evans … (Monty)
…a další

 

Přiznám se hned na začátku a bez otálení, že mám celkově tento legendární příběh rád a proto může být, ač by nemělo, mé hodnocení trochu prominentní.

Bylo nebylo jednou dávno v Texasu… Ale to vy už vlastně znáte, takže se pojďme podívat, jaké inovace nám přináší ztvarnění nejnovější. Nemohl bych si odpustit tu nejzásadnější, a sice že se celý Texas Chainsaw Massacre: Beginning odehrává, jak už název sám napovídá, před událostmi dříve natočeného Masakru. Fanoušci určitě uvítají informace o tom, jak se to vlastně celé schrastilo, že rodina Hewittových má pořád takový hlad nebo jak strýček Monty přišel o obě nohy. Měl jsem z této retrospektivy trochu strach, ale můžu s klidem prohlásit, že se povedla. Co je velké plus pro celý film jsou herci z předešlého “dílu”, tak jak si je věrně pamatujeme, efektní vilka, či hudební doprovod, který stojí za to.

Co filmu trochu ubírá na hodnotě pro znalce je to, že díky tomu, že je to předcházející děj předešlého ztvárnění, víme, jak nejspíš všichni protagonisté dopadnou a nemýlíme se. Takže co filmu vlastně vytknout? Téměř nic. Snad jen trochu zdlouhavější začátek, jinak se vám dostane přesně toho, čeho žádáte. Thomass má svoji řeťezovku vzorně nabroušenou, parta teenagerů se postupně zužuje, jako by je klátil černý mor a mamča Hewittovic nestačí vyvářet.

Hodnocení9
A i kdyby jste s celym filmem spokojeni nebyli, tak zavěrečný obrázek Leatherface, jak se klátivým krokem blíží k domovu po dobře odvedené práci vám v hlavě prostě zůstane...
90%

Sdílejte článek

29 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 9 prosince 2017 v 16:18

  Nejčastěji je tomuto filmu vytýkáno, že se více nesoustředil na skutečný zrod Leatherface – je pravda, že to tvůrci odbyli asi tříminutovou pasáží s porodem a pak několika rychlými střihy z dospívání a více než prequel to připomínalo jen další klasické pokračování, potažmo že se to dost podobalo právě nedávnému remaku. Já s tímto tvrzením ovšem moc nesouhlasím. Scénář a vlastně celý film se točí především okolo kompletní rodinky Hewittů a ukáže nám jejich přechod z ujetých buranů na psychopatické kanibaly / zabijáky. Zvláště pak co se Leatherface a Charlieho týče. Zatímco ta hora svalů s hnusným ksichtem byl retard už od samého narození, jeho strýček si zvýšil své ego vraždou místního šerifa a s radostí následně převzal jeho identitu. Zbytek rodinky se následně už jen vezl a hlavně po zavření jatek neměli ani co do huby… Naše čtveřice teenagerů už tu byla jen klasicky do počtu, protože každému bylo hned jasné, jak jejich osudy dopadnou. Navíc bylo potřeba uspokojit choutky nadržených diváků, kteří očekávali další krvavý masakr. Ten skutečně proběhl, ale je pravdou že ač byl tento díl do jisté míry docela „brutální“, krvavý a špinavý, tak postrádal onu syrovost a psychologické peklo, kterou zdobil původní film. I zde se tvůrci snažili hrát na city a psychiku, ale mnohdy šlo jen o kratičké záblesky – které ani mě zrovna moc neuspokojili. Bylo ale zajímavé, jak Leatherface ke své „tváři“ přišel. Bohužel úplný závěr to celé pohnojil. To vážně někdo přehlédne dvoumetrové hovado s motorovkou na zadním sedadle, kde i můj pes by měl málo místa…Podobných blbostí a nelogičností tu bylo po více…50%

 2. dejv 3 září 2010 v 08:36

   Souhlasím s vyčerpávajícím komentářem od Eraserhead. Film na mě nenechal jediný dojem. Prázdný, plochý filmík. Nemastný, neslaný vývar okořeněný pár neoriginálními nechutnými scénami, které tam byly jen samoúčelně násilně našroubované (stejně jako v předchozím remaku, který měl alespoň narozdíl od tohoto dávku tísnivé atmosféry).

 3. Eraserhead 10 března 2010 v 22:16

   Když má něco podtitul “Beginning”, očekávám, že to přinese něco nového, dosud neviděného, ale hlavně, že to ještě víc rozvine, poodhalí, zasadí do širšího kontextu již viděné, tak, jako se to výborně podařilo např. v Nolanově Batmanovi, Moje sestra vlkodlak nebo Vymítači ďábla. U Texaského masakru to však nenajdete, on se o to totiž ani nijak nesnažil. Naprosto vůbec se to nedá považovat za prequel Hooperova TCM, když už, tak prequel Nispelova již tak tragického remaku. Jenže i zde je problém, TCM Beginning mi ze všeho nejvíce připadal jako remake remaku. Jako když jeden pytlík čaje použijete dvakrát -dostanete dvakrát to samé, podruhé horší. To proč a jak to všechno začalo je tady rozvinuto na pouhých asi dvou minutách, jinak to je prostě jen trošičku jiná verze (horší) právě Nispelova remaku.. Má to stejně šedivě-hnědý nádech, ani ta krev zpočátku není nějak extra rudá. Kdybych si to pustil tak od 20-té minuty, asi bych si myslel, že koukám na již zmíněný remake. Je to prostě jen další nudná, tuctová a zbytečná snaha přiživit se na profláklém názvu. Zcela určitě nejhorší díl série (to i ta dvojka alespoň pobavila ulítlým Dennisem Hooperem). Navíc, prequely (a ty hororové zvláště) mají často jeden velký problém (samozřejmě čest výjimkám) – chtějí-li si udržet alespoň nějakou logiku a posloupnost s tím, co již bylo vysloveno/natočeno/viděno, je vám při jejich sledování hned od začátku jasné, jak to skončí (neboť co následovalo, jste již viděli/y) a že to hlavní hrdinové a hrdinky prostě nepřežijí. Čímž to přichází o docela důležitý pocit naděje. V opačném případě to celý příběh staví na hlavu a popírá jeho logiku (jako se to stalo např. u Vacancy 2). A tento film je toho zářným příkladem. Prostě je od začátku jasné, že to nikdo z obětí nepřežije. Věděl jsem, jak to skončí, proto mě celý průběh ani závěr nijak nepřekvapil.Trochu jsem čekal, že při vědomí tohoto faktu se budou tvůrci snažit překvapit a zaujmout alespoň něčím jiným, nějakým dobrým nápadem či vychytaným mordem, ale chyba lávky. Kde nic není, ani smrt nebere. Být na facebooku, asi bych založil skupinu požadující, aby Michael Bay dal od hororů ruce pryč a dál nekurvil legendární hororové série. Mám sto chutí tomu dát 0%.

 4. ondrej 14 prosince 2008 v 23:08

  Příjemné hororové potěšení… prostě lahoda… tak má vypadat horor – vyvražďovačka. I po hudební stránce se mi film líbil a falešný šerif byl geniálně zahraný. To že herci Hawittovi opět kompletně hráli ve složení, jako v minulém díle považuji také za obrovské plus a skládám jejich hereckému podání poklonu… opravdu žádná jiná rodina na mě nepůsobila tak děsivě, jako tato.   80%

 5. Dawee 27 prosince 2007 v 16:41

   Musím říct, že to byl horor, jak má být. Líbilo se mi pojetí a hlavně herci rodiny Hewittovi, ktečí byli stejní. Do toho ty  nechutné scény, nevím jak vy, ale mě na nich nic nechutnýho nepřišlo. Možná už mám velmi silně vystuženej žaludek a právě proto snesu i to nejhorší. Ale kdybyste někdo věděl o nějakým opravdu drsným filmu, rád bych ho viděl. Zajímá mě jestli mě může překonat vůbec nějakej film.

 6. Fantomario 2 září 2007 v 22:01

  Tak jsem se rozhodl, že vám budu bourat klišé. Tenhle příběh se, k velkému zármutku Vašich srdcí, tesknících po znovuzavedení veřejných poprav a lámání v kole, nestal; předlohou k filmu byl jistý Ed Gein, vrah, kterému byly prokázány tuším toliko 2 lidské oběti (to ale neznamená, že jich nemohlo být víc) a který šokoval svým nekrofilním chováním – stahoval své oběti z kůže, ze které si pak vyráběl slušivé doplňky… Banda študáků, motorová pila – všechno autorská licence. Možná Vás zarmoutí, že autoři filmu nakonec ustoupili od nápadu s pokročilým těhotenstvím jedné z hlavních hrdinek. Oč to mohlo být zajímavější, co?

 7. Pepé 9 února 2007 v 18:33

   též se stotožnuji s názorem je to nejlepší díl ze všech 6. pokračování

  to Carcass: klasika (TCM r.74) jak říkáš teda brutálnější ani náhodou, krom scény v místnosti za plechovými dveřmi s lebkami na zdi a a ránou perlíkem do hlavy – slabota. Kdyby pustili v 70.letech pustili tohle tak Hoopera zavřou.

 8. karkulka 13 ledna 2007 v 17:00

  byla jsem na tom v kině se svým přítelem…kino jsme měli celé pro sebe pač jsme byli jediní kdo na to šel(no byl to už nějaký čas po premiéře) mě teda nejvíc dostala ta uvodni scena, kde se mladej hewit narodí…se mi snad poprvé v životě lehce zvedl žaludek no a pak máti hewitovic jak žere to mase z toho kontejneru a najde ho, to bylo taky good no apk to bylo celkem slušná řezničina

Nový komentář