Texas Chainsaw Massacre, The (2003)


Český název: Texaský masaker motorovou pilou
Režie: Marcus Nispel
Rok výroby: 2003
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Jessica Biel … (Erin)
Jonathan Tucker … (Morgan)
Erica Leerhsen … (Pepper)
Mike Vogel … (Andy)
Eric Balfour … (Kemper)
Andrew Bryniarski … (Thomas Hewitt)
R. Lee Ermey … (Sheriff Hoyt)
…a další

 

Začíná to úplně stejně jako kdysi. Průvodní komentář o rádoby skutečné události, který přednáší znovu ten stejný hlas za doprovodu depresivní hudby. Následuje obraz texaské pustiny. Dlouhou silnicí si razí cestu stará dodávka, jejíž osazentsvo tvoří skupina čtyř teenagerů. Vracejí se z Mexika a projíždějí přes Texas. Musí stihnout koncert své oblíbené skupiny. Možná by všechno dopadlo dobře, kdyby se nerozhodli naložit dívku, která se jako v mrákotách ploužila texaskou prerií. Jejich nová pasažerka je evidentě v šoku, úplně mimo. Když zaregistruje směr, jakým se ubírají, raději si prostřelí hlavu přímo uvnitř jejich auta. Jediné poseltsví, které jim stačí sdělit je: „Všichni zemřete!“ A pak už nikdy nemá být nic jako dřív. Všichni to známe. Podivný šerif. Téměř opuštěné malé městečko. Tůrující motorová pila a řev obětí…

Původní myšlenka „oživit“ starý masakr pochází od hollywoodského hitmakera režiséra a producenta Michaela Baye. Námět však mají na starosti Tobe Hooper a Kim Henkel, tedy autoři scénáře k původnímu filmu z roku 1974. Kolem nového masakru se vůbec točila řada starých jmen. Jak už bylo zmíněno, průvodní komentář k filmu čte opět John Larroquette.
Jako režisér byl vybrán talentovaný Marcus Nispel. Texaský Masakr se tak stal jeho režijní prvotinou co se celovečerních filmů týče. Do té doby se zabýval převážně natáčením videoklipů, kde hodně experimentoval s vizualitou. Tato zkušenost mu pak měla velmi pomoci při natáčení filmů, jak sám přiznal.

Právě vizualita je stěžní celého snímku. Malebná letní texaská krajina se tak mění ve velmi depresivní místo, kde působí nelibě i zářící slunce. Natočený materiál byl totiž posléze upravován v počítači, kde byly potlačeny všechny pastelové optimisticky působící barvy. Sytě zelená tráva se tak změnila na černozelenou. Zářící žlutá se mění na bledě slámovou apod.
Velmi pečlivě bylo vybráno i prostředí. Starý osamocený dům působící spíše jako velká stodola, ve kterém se většina děje odehrává, byl objeven náhodou a dle slov tvůrců ho ani nebylo třeba příliš upravovat. Hororově prý působil už od začátku.

U vizuality ještě chvíli zůstaneme. Pokud se Masakr totiž v něčem zásadně změnil, tak právě po vizuální stránce. Naprosto zásadní je zde kamera. Původní film byl natočen s minimem střihů amatérskou tzv. rozstřesenou kamerou, což výsledně působí velmi dobře. Starý Masakr se tak stal vlajkovou lodí „hororového realismu“. Bay a Nispel jej sami označují jako „snuff film“. Taková věc byla ovšem neopakovatelná a tak má nový kabát Masakru podobu moderních střihů a profesionální kamery. Škoda? Jak pro koho.

Co se týče výkonů samotných herců, nemohu jim nic vyčíst. Svou práci odvedli dobře. Působí nenuceně a přirozeně. Ani ve chvílích hrůzného zděšení, které se zdají tak lehce zahratelné a jsou ve skutečnosti tak těžké, nepřehrávají. Velkou poklonu si ovšem zaslouží Ronald Lee Ermey v roli šerifa Hoyta. Odvádí opravdu dobrý výkon, ze kterého nesleví ani v pokračování s podtitulem The Begining.

Dějově ovšem nový Texaský Masakr nepřináší nic nového. Změny jsou minimální. Mezi skupinou teenagerů odpadá vozíčkář. Menší změnou je také to, jak velký prostor je věnován celé rodině Hewittových. Oproti původnímu Masakru téměř minimální. Psychologie postav rodinných členů tak plyne do pozadí (s výjimkou šerifa). Nápravy se máme dočkat až v pokračování. Poslední velkou změnou je postava stopaře. Místo blázna, který se se smíchem sám pořeže vlastním nožem, tu máme dívku, která si prostřelí hlavu. Která ze dvou scén je působivější se však zdráhám hodnotit. Obě na mě zapůsobily velmi silně. Jiné zásadní změny se ovšem nekonají. Opět se táži: Je to škoda? Jak pro koho.

Nyní nezbývá než vynést nad tímto filmem spravedlivý verdikt. Jak jsem předznamenal, uvedení tohoto snímku vyvolalo rozporuplné reakce. Nároční hororoví fajnšmekři mu vyčítají, že nepřinesl nic nového, že je to pořád to samé. Konzervativci zas nemohou přenést přes srdce, že jim někdo sáhl na klasiku. Na druhou stranu tenhle počin vydělal spoustu peněz. Po dlouhé době se do kin hrnuli i ti, kteří za normálních okolností horory nevyhledávají. Tím se však z Masakru stal plně komerční film. Distrubotoři a uvaděči se zdráhali prozradit, že se jedná vlastně o remake. Představovali film jako úplnou novinku, která navíc popisuje skutečnou událost! To zapříčinilo zájem širší veřejnosti a nevoli konzervativců. Ti by však s největší pravděbodobností remcali stejně.

S vědomím, že si nejspíš zanedlouho přečtu pod svou recenzí několik nepříliš kladných komentářů, a přes svou lásku ke klasice dávám tomuto filmu vysoké hodnocení. Proč? Je pro mě ideálním způsobem relaxace.

Hodnocení9
Když se vrátím domů unavený z práce a můj mozek odmítá vstřebávat veškeré náročné informace, pak stačí prostě jen vypnout a vychutnat si přiměřenou porci krve a řevu.... a o to přeci v hororu jde, ne? O zábavu.
90%

Sdílejte článek

30 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. ondrej 27 září 2008 v 21:08

    První horor který mě dostal svou brutalitou a připravil mě tak na další ještě větší pecky typu Saw (od 3 dílu). Jinak velice pěkné béčko, které by se mi líbilo stejně i bez té nálepky “podle skutečné události”, která je podle některých zdrojů, vymyšlená. Což je v Hollywoodu už normální.

  2. Dawee 5 dubna 2008 v 09:54

     Všech faktech? Opravuji že jenom tvých faktech. To sou tovje názory, nevím, jestli si tu někdo jin myslí totéž co ty. Já dokážu přiznat porážku, vím, že moje recenze a povídky nejsou nikterak dobré a kvalitní. Já to vím a od chvíle, kdy jsem začal psát svoji řádku sem počítal s tím, že dobrej na to nebudu nikdy. Nicméně se snažím. Narozdíl od tebe.

    Každý vidí trn v něčím oku, ale sám nevidí trám v oku vlastním.

    Už jsem ti toto přísloví jednou psal. Nejlíp uděláš, když se zamyslíš sám nad sebou, pochopíš to, co chápu já. Máš hlavu až příliš vysoko v oblacích a myslíš si, kdovíjak nejsi chytrý a inteligentní. Takové lidi já znám a jsou to trosky, které neumí téměř nic a už jim zůstala jen ta nadutost v sobě, kterou nedokážou překonat a říct si, že sou horší než někdo jinej. Já jsem horší, než většina tohohle webu. To já sám vím, ale snažím se to změnit. A příště bych si slovo argumenty odpustil. protože to co píšeš ty nejsou argumenty, ale zaujaté komentáře vůči mě. Tak si to prosímtě uvědom.

  3. Prasoid 5 dubna 2008 v 08:47

    Kromě KM všichni zasvěcení, kteří zde nehledají jen objekt, na který by si zasedli (a jejž by se snažili z důvodů pochopitelných jen jemu jakýmsi podivohodným způsobem vychovávat), pochopili, že je rozdíl mezi informací v novince, která je drtivou většinou čerpána z určitého zdroje a odráží obecné postřehy, a vlasním postojem k filmu.

  4. DonMartinez 4 dubna 2008 v 17:43

     4Frenk: ono je těch masakrů opravdu víc. Původní film The Texas Chain Saw Massacre pochází z roku 1974, režie: Tobe Hooper. Stejný režisér natočil v roce 1986 pokráčování The Texas Chainsaw Massacre 2, všeobecně je tento film ale považován za odpad. I přesto byl natočen i díl třetí, tentokrát pod názvem Leatherface: Texas Chainsaw Massacre 3, režie: Jeff Burr. Trojka byla přijata o něco lépe. Největší katastrofou v historii masakrů se ovšem stal asi v pořadí čtvrtý film Return of The Texas Chainsaw Massacre, rok 1994, režie Kim Henkel. Sám jsem to neviděl, ale ohlas je strašný. Možná proto nastala dlouhá odmlka, po níž přišel remake úplně prvního masakru The Texas Chainsaw Massacre(viz má recenze). Na úspěh tohoto snímku navázal režisér Jonathan Liebesman natočením stejnomeného snímku, v pořadí šestého masakru, s podtitulem The Begining (počátek). Ten pochází z roku 2006 a je zatím poslední.

  5. Solo 4 dubna 2008 v 18:48

    Donedávna to byl jediný díl, který jsem z celé série Texaského masakru viděl. Ačkoliv nejsem příznivcem remaků, tak tento se dle mého docela povedl. Původní film sice zůstal nepřekonán, ale tento film se mu alespoň přiblížil na dostřel. Originál zaujal diváky především svou syrovostí, špinavostí a pořádně zacloumal psychikou nejednoho diváka, remaku zůstala ona špinavost ale zase je zde k vidění větší brutalita. Navíc po katastrofální čtyřce tohle beru jako svěží vítr do plachet této série. Hrubá kostra příběhu zůstala stejná, ale tento remake nehodlal jen sprostě kopírovat scénu za scénou, což se mi na tom líbilo asi nejvíc. Navíc jelikož miluju pořádné masakry debilních teenagerů, tak i po této stránce jsem se dočkal slušné porce zajímavé podívané. Oproti originálu se tu totiž krví nešetřilo, došlo i na gore a hlavně tu nedostali tolik na frak mé uši. Syrovost nahradila brutalita, což někdy není na škodu. Původní Texaský masakr však dominoval především svým útokem na celkovou psychiku a představivost diváka – což zde zůstalo nepřekonáno. Co se hereckých výkonů týče, tak tady jsem byl asi nejvíc spokojený s Jessicou Biel. Zahrála to obstojně a navíc byla v tom průsvitném (mokrém) tílku zatraceně sexy. Její kolegové už na tom byli o poznání hůře, ale pořád to ještě bylo na hranici snesitelnosti. Nikdo vyloženě nepřehrával. Ze záporných postav si mou pozornost nejvíce získal Ermey (šerif), který se presentoval jako pěkný zmrd. Koneckonců vypotil i několik trefných hlášek, takže i po této stránce byla spokojenost. No a Leatherface? I ten si dokázal udržet svůj standart – oproti tomu transsexuálnímu hnusu, co se ukázal ve čtyřce. Takže v konečném hodnocení vidím tento remake jako slušnou, lehce nadprůměrnou podívanou a rozhodně to ostuda nebyla. 60%

  6. DonMartinez 3 dubna 2008 v 10:43

    Děkuji moc za kladné přijetí mojí recenze. Ovlivněn tím, co někdy čtu v jiných internetových diskuzích, čekal jsem mnohem kritičtější ohlas.
    Musím se omluvit za jednu menší nepřesnost, které jsem se v recenzi dopustil. Hlavních hrdinů je ve skutečnosti pět. Nejsou tedy čtyři, jak píšu já. Uvědomil jsem si to až, když byla recenze odeslána, tak bych se tímto rád zpětně omluvil

  7. dejv 3 dubna 2008 v 10:24

     Z mého pohledu souhlasím s tím, že film je mimořádně vizuálně vyvedený. Bohužel mi dojem kazí pár nesmyslů, které si scénárista mohl odpoustit. V původním snímku se také našly některé trochu komické scény, ale tomu jsem to tak nějak pod vlivem dojmů rád odpustil. To bohužel není případ remaku ačkoliv je jedním z těch vyvedenějších. To rozhodně.

  8. Prasoid 3 dubna 2008 v 06:12

    Ten film se mi líbil, i když jsem kvůli časovému tlaku byl nucen některé záběry zrychlit (hups, to jsem možná neměl říkat). Zapůsobila na mne ta šedivost prostředí a všudypřítomný pesimismus. Protože mi jde u filmů v první řadě o atmosféru, tady jsem byl v sedmém nebi.

    Drtit autora za vyšší hodnocení, než jaké bych dal já, nebudu, protože bych zase tak moc neubral a těch pár procent mi vynahradila bravurně napsaná recenze.

Nový komentář