Český název: Texaský masakr motorovou pilou
Režie: Tobe Hooper
Rok výroby: 1974
Délka: 83 min
Země: USA
Hrají:
Marilyn Burns … (Sally Hardesty)
Allen Danziger … (Jerry)
Paul A. Partain … (Franklin Hardesty)
William Vail … (Kirk)
Teri McMinn … (Pam)
Edwin Neal … (stopař)
Jim Siedow … (starý muž)
Gunnar Hansen … (Leatherface)
…a další
Film, ktorý sa teraz chystáte pozrieť…
je zasvečený tragédií, ktorá sa stala piatim mladých ľuďom. Vec je o to tragickejšia, že boli veľmi mladí. Ale ani keby boli starší, nemohli čakať, ani tušiť, ani si nepriali vidieť toľko hrôzy a strachu že sa stanú svedkami… takého šialenstva, aké ich v ten deň stretlo. Pre nich idylické letné poludnie sa zmenilo na nočnú moru. Udalosti z toho dna vstúpili do jedného z najbizarnejších zločinov, v análoch americkej histórie známeho ako: TEXASKÝ MASAKR MOTOROVOU PILOU
Spis zapadal prachom približne 30 rokov… na policajnej stanici v Travis County. Na mieste činu – v dome Hewittových bolo nájdených viacej ako 1300 dôkazových materiálov.
Obsah len tak v skratke, pretože to aj tak asi všetci poznáte.
Sedemdesiate roky, skupinka maldích ľudí sa vyberá na koncert. Cestou, ale zoberú stopára, čo sa im stane osudným, kvôli nemu opustia hlavnú cestu a dostávajú sa na miesto kde sa to všetko udialo. Nachádzajú sa pomaly v dome rodiny Hewittových, ktorá je tak trochu iná. Neskôr zisťujú aj na vlastnej koži čo je to za ľudí a hlavne na jednom z nich. Volá sa Thomas Hewitt.
Thomas Hewitt, alebo ak chcete Leatherface je hlavný záporný hrdina filmu. Chlapík, ktorý pracoval na jatkách. Thomas je psychopat a je vážne chorý, totiž trpí kožnou chorobou. A preto si zo svojich obetí robí masku na tvár. Ako som napísal pracoval na jatkách a to mu ostalo a asi ho to stále baví. Pracovať s mäsom! Svoje obete nešetrí a používa ako nástroj či zbraň motorovú pílu. Je zvrátený, nebezpečný je psychopat.
Priama, reflexia násilia a hrôzy v naturalistickej podobe, aj tak sa to dá nazvať, ale…
Po začiatku prichádza na rad dlháááá nudná pasáž v časťami niečoho čo nás môže zaujať v podobe asi tak jednej hodiny. Nudné pasáže typu, že pozeráme ako sa skupinka ľudí “rozpráva” so stopárom na ktorom je vidno že je dosť mimo 🙂 nie že by ho vyhodili, urobia to až potom keď začne šermovať s britvou. Potom nudná pasáž, keď skupinka ľudí obdivuje dom a “krásy v ňom”. Možno si vám poviete, že sú to iba dve scény, ale oni sú dobovo dlhé asi hodinu. Potom na rad prichádzajú scény už so spomínaním Hewittom, ktorý svoje obete nešetrí a budeme mať možnosť si to vychutnať. Vo filme neuvidíme skoro žiadnu krv ale tie akcie ktorá nám ukazuje Thomas stoja zato. Škoda, že to tiež nie je na lepšej úrovni.
Už aj v roku 1974 platilo, že obete sú sprosté a namiesto toho aby utekali v dome smerom von, tak sa obeť rozbehne na poschodie a vyskočí z okna. No má to logiku? Tento záber nám režisér ukazuje zámerne len kvôli tomu, aby sme uvideli dve telá v štádiu rozkladu. Možno to je pre niektorých priamočiary masaker ale je totálne bez myšlienky a s kopou nudných pasáží so zábleskami niečoho čo by malo byt to pravé orechové. V mnohých scénach je vidieť ešte nedokonalosť režiséra Tobe Hoopera. Ale čo by sme chceli čakať v roku v ktorom bol film natočený? Aj keď je to film taký aký je, jedno nemôže nikto zaprieť, tento film sa stal prevratom v hororovom žánre.
Co se Texaského masakru týče, tak jsem do dnešního dne viděl (asi) jen remake z roku 2003, takže jsem se na tuto starou Hooperu klasiku docela těšil a rozhodně neodcházím zklamán. Sice nesouhlasím s tvrzením (kterým se mnozí ohánějí), že jde o první zářez do tohoto subžánru (hororového odvětví), ale zcela určitě se stal jedním z jeho základních kamenů a za to mu určitě patří velké díky. Nejen odvětví hixploitation – potažmo celý exploiatation se následně dočkali velkého třesku a mnozí režiséři se začali doslova předhánět, aby natočili co možná „nejbizarnější/nejzvrácenější“ kousky a rozšířili tak dnes již početnou „rodinu“ filmů, kterým spousta puritánů nemůže přijít na jméno a označují je za žumpu filmařského průmyslu. Pro správné hororové fandy je to však balzám na duši a pro mou zvrácenou osobnost jakbysmet… S minimálním rozpočtem ale za to s obrovským kusem štěstí a hlavně zápalem se Hooper nesmazatelně zapsal do podvědomí hororového žánru a statisíců diváků. Přestože začátek je dost vlažný a svým způsobem i trochu nudný, postupem času se mu podařilo stvořit něco nezapomenutelného. Syrový – špinavý obsah filmu sice mladší generaci dnes už tak okouzlující nepřijde – vždyť oni jsou zvyklí na stříkající gejzíry krve, digitální triky a pořádné mrzačení těl, ale toho se zde nedočkají. Hooper se totiž snažil diváky „znechutit“ hlavně po psychologické stránce a naservíroval nám rodinku psychopatických kanibalů, kteří diváka šokují hlavně svým zevnějškem, obydlím a úchylností, než aby se vyžíval v mučení nebohých obětí. Na to ostatně neměl ani prachy. I proto většina mordů proběhne v rychlém sledu a více méně i mimo záběr kamery. O to víc se nám to snažil vynahradit v závěrečné půlhodince při honu na hlavní hrdinku. Ač to místy vypadalo dost směšně a konečně vím, kde vzali inspiraci ostatní tvůrci při všech těch honičkách po lese s vřískajícími ženskými (které dnes už tak rádi označujeme mnohými oblíbeným slovem „klišé“). Věřím však, že ve své době z toho byli mnozí PAF. Atmosféru to mělo slušnou, zvuk motorové pily nikdy nepatřil k mým oblíbeným ani v reálném životě, takže jsem při něm měl vážně divný pocit. 70%
Vynikající atmosféra
Ostré jako žiletka. Exploatace, hra s divákem, kdy se násilné a brutální scény neodehrávají přímo na plátně, ale v našich myšlenkách, tenhle geniální tah Tobeho Hoopera perfektně fungoval a má těžký dopad na divákovu psychiku. Dokonalá učebnice strachu a násilí v té nejdokonalejší formě. Může být milion remake Hoopera díla, ale nikdy se to nevyrovná ani nepřiblíží k tísnivému strachu, hrůzy, úzkosti, panice, psychickému transu a všech psychicky zdrcujících složek, které obsahují TEXAS CHAIN MASSACRE. Každý detail, který nám Hooper připravil, je nedostižný a další hororový tvůrci ho nebudou moct jakkoliv následovat. ******* Útěk v lese (hrůzou jsem nedýchal), večeře (detail s okem, psychopatické úsměvy) a nepopsatelný závěr (kamion, útěk). TEXAS CHAIN MASSACRE je hororový klenot. In total exploitation genre the best horror.
Xtremova recenzia sa mi paci a to velmi… Konecne jeden clovek ktory zdiela moj nazor ze TCHM nie je az “taka uzasna podivana” aku ju z nej urobila reklama, originalita a surovost… Je pravda ze dovtedy taketo filmy neboli, ze tento film je vzacnost tamtej doby ale dej ma dost vela nudnych pasazi, postava toho hitchhikera je podla mna silena a trapna… Kupil som si film v novinovom stanku z edicie hororov a myslim ze ziaden horor ma takto nesklamal, cakal som od neho ovela viac… Tento film ma podla mna len dva plusy a to je Leatherface a postava serifa, ktoru herec zahral dokonale… Inac mi tento film pripada zbytocne nadhodnoteny a uplne bezpredmetne vyneseny k filmovym nebesam…
Dneska sem konečně sehnala, takže to zkouknu, ale jako fest se těším
Klasika,LeatherFace na Hrad!!!
Do prdele, tak to je fakt masakr!!!! Po tomhle už vůbec nemusely následovat žádné další díly, remaky a remaky remaků. Tohle je prostě brutal, chtěl bych to ve svý době zažít v kině (ale to už jsem tu u jednoho filmu psal, no tak dvojprogram). První tři vraždy nic moc, odehrajou se během pár minut, ale pak to teprve začně. Poslední půlhodinu tam vříská buď ženská nebo motorová pila a do toho se chechtá jeden geniálně totálně vymaštěnej magor. Tuhle rodinku bych fakt nechtěl potkat. Nic moc extra brutálního, ale spíše syrového a to je mnohem horší a působivější, než ty dnešní gore slátaniny……
Jinak tahle recenze stojí úplně za hovno…
Jednoznacne nejlepsi zpracovani Texaskeho masakru. Nehraje se tady ani tak na krev jak to u dalsich filmu bejva ale spis na psichickou stranku. 80%
Když bude čas. tak na to můžu vlítnout. Taky si myslím, že je to dost přelomový film.
šílená recenze opomíjející jeden zásadní fakt a to skutečnou myšlenku tohoto přelomového filmu, chtělo by to novou recenzi a pěkně uvedenou do souvislostí nikoliv z hlediska dnešních požadavků na tupou vyvražďovačku úchylné rodinky
tak uz to mam shlidli a souhlasim ze 60%.
i s komenaterm
nevite nekdo kde bych to stahl , nemuzu to najit
Dawee, to ale píšeš o asi druhém remake, který byl opravdu slabý. Tohle je klasika a pominu-li pár komických scén(asi 2), pak mi z toho vylézá zcela výjimečné dílko.
Absolutně famózní kousek, jeden z mála hororů, které ocenili soudobí i nynější filmoví kritici. Mimo jiné jeden z “1001 filmů, které musíte vidět, než umřete”.
Nejsem si úplně jistá, zda si autor recenze nevzal moc velké sousto. Zdá se mi, že nesedí ani popis děje – ten by seděl spíše na remake. Proto trochu váhám, zda autorovi věřit, že film viděl.
Tento horor, no co o něm říct byl průměrný, dost průměrný, chybělo tam spoustu věcí. Třeba moc krve tam nebylo, moc sem se nebál a ani sem se nelekal. Jediný co tam bylo dobrý byla ta scéna jak vrah honí tu holku po těch jatkách. To mě se líbilo, jako jediný.
Pro me je tento dil nejlepsi ze vsech masakru, co na tom že novy leatherface vypada lip a vrazedneji, ale nikdy tak neprohnal s motorovkou holku po lese (nebo keřích nebo co to bylo) jako v tomhle dílu. Naprosto nejlepsi moment.
Předem se omlovám těm kteří mají jiný názor na tento film ale mě se nelíbil protože je to o ničem jenom samá krev atd…to né že bych nebyla na krváky to jo ale tohle bylo divný moooc přehnaný mno….
jj,hold neni nad klasikuuuuuuuu
Ten film je uplne good