Terza madre, La (2007)


Český název: Armáda démonů: Matka slz
Režie: Dario Argento
Rok výroby: 2007
Délka: 98 min
Země: Itálie/ USA

Hrají:
Asia Argento … .(Sarah Mandy)
Cristian Solimeno … ( Detective Enzo Marchi)
Adam James … (Michael Pierce)
Moran Atias … (Mater Lachrymarum- Matka slz)
Daria Nicolodi … (Elisa Mandy)
…a další

 

“Před tisíci lety se na břehu Černého moře zrodily tři sestry…”

Příběh začíná na jednom zapadlém hřbitově v Itálii. Místní opat nechá vyzvednout velmi starou rakev z roku 1815. Najdou v ní ostatky zesnulého a malou truhlu. Jelikož si není jistý, jestli smí truhlu otevřít, pošle ji expertovi na magii a ezoterické vědy Michaelovi Piercemu do Říma. Ten je bohužel momentálně mimo své muzeum, a tak se jeho žena a mladá americká studentka Sarah, rozhodnou truhlu prozkoumat. Najdou v ní staré artefakty a rudou tuniku z 13. století. Michaelova žena přečte záhadné písmo na tunice a něco se stane. Je napadena záhadnými postavami. Sarah se štěstím uniká.

Najednou se v Římě začnou dít divné věci. Lidé se začnou podivně chovat, zabíjet a do města začnou přicházet záhadné ženy. V podzemí se totiž opět zrodila Mater Lachrymarum, jedna ze tří sester, které šířily po zemi zlo a čarodějnictví. Přišel znovu její čas, aby rozsévala zkázu a smrt všude kolem sebe.

Sarah začne objevovat pravdu o svém původu, čarodějnice získává čím dál větší sílu, přibývají mrtví a zlo nezadržitelně uzavírá svůj kruh kolem Říma. Dokáže mladá studenka zastavit tuhle hrůzu, která měla zůstat pohřbená hluboko v zemi nebo se stane další rituální obětí Matky slz?

Autor tohoto díla Dario Argento po 27 letech oddalování a dlouhého čekání svých fanoušků dokončil pro něj nejdokonalejší dílo: trilogii o třech sestrách čarodějnicích. V prvním filmu Suspiria nás seznámil s první z nich – Matkou vzdechů a děj se odehrával v německém Freiburgu. Ve druhém dílu Inferno jsme měli možnost narazit na Matku temnoty, která sídlila v New Yorku. No a nakonec v La Terza madre tu máme nejsilnější ze sester – Matku slz.

Jak už jsme měli možnost poznat díla tohoto pána horrorů, neexistují pro něho žádné tabu. Hromada mrtvých, litry krve, podřízlé krky, useklé končetiny, kanibalismus, nahota – to vše můžeme zhlédnout i v tomto filmu. Odborníci sice říkají, že Suspiria byla lepší než Matka slz, ale mě se tento snímek líbil skoro po všech stránkách.

Hudbu složil opět Simona Simonetti, který jí měl na starosti i v Suspirii. Skvěle do filmu zapadala, chvílemi byla mysteriózní, strašidelná, temná – prostě každá scéna byla dobře podchycená a skvěle podbarvovala atmosféru.

Efekty dělal Sergio Stivaletti, takže bylo na co koukat. Kamera zabírala detaily do nejmenších podrobností, až to bylo někdy i dost nechutné.

Abych trochu objasnil filmařský tým a herce musím zdůraznit, že se jednalo o rodinný podnik. Hlavní roli si zahrála Dariova dcera Asia Argento. V dalších rolích se objevila Daria Nicolodi v roli matky Sarah, která spolupracovala na scénáři k filmu Suspiria, hrála ve filmu Phenomena. Kněze si zahrál Udo Kier, který hrál v Halloweenu (2007) i v nejnovějším filmu Uwe Bolla Far Cry.

Hodnocení8
Tento film patří k nejlepším od Argenta, které jsem kdy viděl. Musím, ale říct že Suspiria byla lepší. Bylo tam pár menších chyb, které se dají odpustit.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. M3rl1n 23 září 2011 v 04:14

   Podle recenze mě ten film hodně lákal, ale… hlavní herečka a její výkon jsou tragické… sotva je svědkyní vraždy, už je zase v pohodě a jde dítěti vařit horkou čokoládu, jako by se nic nestalo a nějaké “je to hrůza, co se dnes v noci stalo” pronesené během vaření čokolády jaksi nádech vyděšenosti nevrátilo… čarodějnice byly spíš k smíchu… přišly mi jako nějaké feťačky, co zrovna prchly z odvykačky… ta rádoby brutalita byla umělá a přišlo mi, jako by byl film z roku 1980. Nepokoje ve městě, kdy na ulicích leží mrtvoly a policie si někde válí šunky… ty nepokoje nezvládli úplně stejně jako brutalitu nebo přesvědčivost hlavní hrdinky… a po tunách řečí, jak je matka slz hrozná a bude těžké jí porazit je to jen smrtelnice s velkýma kozama, která se chová jako by si zrovna šlehla… takovou hrůzu jsem hodně dlouho neviděl:/ Nad upadající kvalitou hororů se už delší dobu radši nevyjadřuju, protože co horor, to většinou brak, ale tenhle je teda pořádný, to nešlo neokomentovat…

 2. upir 17 července 2011 v 23:01

   No,po přečtení recenze jsem se rozhodl to zkouknout,ikdyž jsem neviděl předchozí 2 díly.Bohužel,začátek se snaží Vás držet za nos,ukáže se pár brutálních scén,ale pak začne ta správná sračka,nejenže film začne nudit,ale začne určitými pasažemi připomínat snad Harryho Pottera pro dospělé,jen tady nebudou mávat hůlkama.Film si Vás potom snaží získat nahotou čarodějek,které rády chodí nahoře bez.

  Celkový můj verdikt je,že když během filmu půjdete na velkou a vrátite se po 20min.tak o nic nepříjdete,dávám 20% za brutalitu.

 3. Eraserhead 16 října 2009 v 09:24

   Myslím, že docela obstojně důstojné završení jedné trilogie. Přece jenom časový odstup od předchozího snímku je zřetelný, TERZA MADRE je tak nějak modernější a brutálnější. Scénář sice neoplývá nějakými vynikavostmi a ke konci je už hodně vyčichlý (tak slabý a rychlý závěr snímku jsem opravdu nečekal), ale Argento to zvládl natočit docela dobře a vložil do filmu několik parádních scén (kreslený flashback). Ta asijská čarodějka, která skoná nezáviděníhodnou smrtí na dámském záchodku byla fakt děsivá a jelikož jsem na to koukal v noci potmě, docela mě i vystrašila. Za tohle Argentovi obrovský dík, naposled jsem podobné pocity zažil u japonské NENÁVISTi. Nečekal jsem od TERZA MADRE stejnou laťku jako u INFERNA nebo SUSPIRIE, ale byl jsem mile překvapen. Asia je zajímavá herečka, neoplývá nějakými extra super hereckými schopnostmi, ale má něco, pro co je radost na ní koukat (a tím vůbec nemyslím její nahotu). Tak nějak se v ní její, přiznejme, ne zrovna sexbombově hezcí rodiče namíchali tak, že má jisté charisma.

 4. Morton Eucrow 4 dubna 2009 v 16:49

  po prečítaní recenzie som sa na film celkom tešil… nedávno šiel v tv, tak som si naň spravil čas, no… bol som dosť sklamaný, mnoho vecí mi prišlo nelogických a ten koniec… nevedel som či sa mám smiať alebo… smiať 😀 nechcem nikoho odrádzať, je fakt že niektoré scény stoja za to, ako tá s nechutnou japonkou a jej putovným okom, alebo keď matka zabije svoje dieťa – tento motív bol dokonca použitý 2x… pre tentokrát nebudem hodnotiť

Nový komentář