Terror Within, The (1989)


Režie: Thierry Notz
Rok výroby: 1989
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
George Kennedy … (Hal)
Andrew Stevens … (David)
Starr Andreeff … (Sue)
Terri Treas … (Linda)
Jack Valan … (Gargoyle)
… a další

 

V post-apokalyptickém světě zasaženém biologickou válkou je bezpečno jen v podzemních krytech a laboratořích. V jedné takové vytváří skupina „vědců” protilátky. Všechno by šlo hladce, kdyby během hledání potravy na zemském povrchu nevytrhli ze spárů obludy mladou dívku. Ve chvíli, kdy na operačním sále přivádí na svět malé monstrum, které navíc bere roha, nastává existenční krize.

TW je dalším sci-fi hororem z produkce Rogera Cormana a jako takový má jisté kouzlo pro vyznavače béčkového guláše, v němž nechybí základní surovina v podobě pořádné a drsné příšery. Je na místě ještě jednou zdůraznit, že tahle je vskutku drsná, je to její základní charakteristika. Jde z ní maximální brutalita a síla.

Na první pohled vypadá sympaticky a po stránce tvůrčí poctivě masitě. Divák se jí může nabažit vrchovatou měrou, neboť ji tvůrci vystavili plně na odiv. A možná právě v tom chybili. Protože monstrum působí v celém tom hrnci nežvýkatelně a po chvíli přestává nahánět strach. Vypadá, že je vyrobeno ze surového masa, ale při degustaci vychází najevo, že se jedná o sojovou náhražku a ve tváři o statickou umělinu. Jako by bylo spíchnuto z toho, co na skladě právě zbylo. A kdo by se nezasmál chodícímu bifteku? Stejně jako obrazům potrhaných těl, která vypadají buďto jako želé, nebo jako odhalená žebra, a to i na těch částech, kde kosti nejsou?

Zásadní slabinou jednak filmu samotného a jednak vzhledem k monstru, což činí jeho použití v něm velmi nešťastným, je skutečnost, že snímek v podstatě kopíruje děj slavného Vetřelce a přesouvá jej na Zemi. Navíc do prostředí, které má být post-apokalyptické, ale které známky tohoto nevykazuje. Jak báječně by zrůda, která přichází na svět typickým způsobem a která je hledána, aby nakonec sama hledala ty, co před ní utíkají, působila ve filmu, který by se odehrával na palubě kosmické lodi uprostřed smrtonosného vesmíru!

Atmosféricky se TW příliš nevydařil. Pouštní nádech o biologické katastrofě a nebezpečí nesvědčí, a tak je výskyt obludných stvoření jen jakousi záplatou, která ovšem nemá co zadělat. O tísnivosti nemůže být řeč, o obavách hlavních postav rovněž. Vždy se je kam zavřít a kam utéct. Většinou (bohužel) zbývá prostor pro nevěcný nadhled hlavního kladného hrdiny, který se začíná bát teprve ve chvíli, kdy je skoro po něm. Kdy se má potom obávat nejhoršího divák?

Naštěstí se filmařům podařilo několik mistrně načasovaných lekaček a v druhé půli dění vytvořit slušnou dávku napětí. Škoda, že to nervózní očekávání při sledování pomalého průchodu úzkými chodbami vždy rozmetá přiřítivší se zuřící mutantní wrestler.

Co se týče logiky, nedostala tentokrát přímo políček, z něhož by se nedokázala dlouho otřepat, nicméně k jistým výjevům a postupům by se asi nerada vyjadřovala.

Hodnocení4
Terror Within je v podstatě levná a do jiného prostředí přesunutá kopie Vetřelce. Jako taková je velmi slabá, neboť příliš kvalit nenabízí. Výraznější potenciál skrývá pouze v klasickém monstru, které by působivější uplatnění jistě nalezlo trochu jinde. Zarytým příznivcům béčkového příšeráckého hororu s prvky old school přesto nelze nedoporučit.
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 28 listopadu 2017 v 18:59

    Scifi hororů po vzoru kultovního Aliena vznikla celá řada, ale téměř žádný se nedokázal vyrovnat jeho slávě či se jí přiblížit alespoň na dostřel. A tento film je jen jeden z mnoha jeho následovníků, který stěží dosáhl alespoň průměrné úrovně. Samozřejmě za to mohl i rozpočet necelý milión dolarů, ale především dost chabý scénář. Tvůrci si „vypůjčili“ nejednu scénu ze slavného filmu, ale díky svému amatérismu se jim až na pár výjimek nepodařilo z nich vyždímat potřebnou atmosféru. Ta se zde samozřejmě objeví, ale rozhodně v míře menší, než by bylo zapotřebí k uspokojení samotných diváků. Po počáteční procházce „postapokalyptickým“ prostředím okolo bunkru, nacházením rozsápaných mrtvol a potřebné honičce, která měla zvýšit napětí, se přesouváme zpět do podzemí. To už však nebylo tajemné, jako útroby vesmírné lodi a přiznám se, že ani jednotlivé postavy nebyly tolik zajímavé. O něco lepší už byl „porod“, ale i tak stále zůstávala atmosféra daleko za očekáváním. Největší zlom měl nastat ve chvíli, kdy monstrum v krátkém časovém intervalu pozabíjí většinu vědeckého týmu. Tato pasáž byla docela dobrá a v rámci přijatelnosti i lehce stavitelná. Atmosféra se zlepšila, dojde i na několik „brutálních“ záběrů – no slovo brutální není asi nejvhodnější…Navíc se nám ukáže monstrum v celé své kráse a tady se diváci nejspíš rozdělí na dvě poloviny. Někomu ona gumovost vadit nebude, dokonce ani směšný „bojový systém“, ale poté opět nastává nudná pasáž, kdy zbytek přeživších doslova ždímá své mozkové závity jak tvora konečně zabít a on se jim statečně schovává, sem tam zase zaútočí ze zálohy a tak pořád dokola. V závěru už to začalo být dost únavné, ale to on byl ve skutečnosti celý film. 50%

Nový komentář