Tenebre (1982)


Režie: Dario Argento
Scénář: Dario Argento
Rok výroby: 1982
Délka: 110 min
Země: Itálie
Alternativní názvy: Sotto gli occhi dell’assassino, Tenebrae, Under the Eyes of the Assassin, Unsane

Hrají:
Anthony Franciosa … (Peter Neal)
Christian Borromeo … (Gianni)
Mirella D’Angelo … (Tilde)
Veronica Lario … (Jane McKerrow)
Ania Pieroni … (Elsa Manni)
Eva Robin’s … (dívka na pláži)
Carola Stagnaro … (detektiv Altieri)

 

Další Argentovka na kterou nedám dopustit. Sice není tak atmosférická jako Phenomena, ani strašidelná jako Suspiria, ale věřte že i zde si příjde fanoušek žánru na své.

Spisovatel Peter Neal přijíždí z New Yorku do Itálie (slavná to Roma), kde se stala jeho kniha Tenebrae bestsellerem roku a hodlá ji zde propagovat. Kniha pojednává o lidské perverzitě, kde jsou ženy vyjádřené jako oběti šíleného vraha. V obchodním domě je přistižena mladá žena z krádeže knihy Tenebrae. O pár minut později je ve svém domě usmrcena neznámou osobou v černých rukavicích. Těsně před smrtí ji vrah nacpe násilím pár stránek z již zmíněné knihy do úst, břitvou ji podřízne krk a svou oběť vyfotografuje. Fotky jsou následně doručeny samotnému autorovi Tenebrae, ten však začíná mít tušení, že vrah je knihou posedlý a zabijí podle jejiho obsahu. A tak se nám pomalu začíná rozvíjet detektivka jako cumel v niž nesmí chybět svérázná dvojíce vyšetřovatelů. Ti mi ale zde připadají jako potulní komedianti, co zabloudili do špatného filmu, ale budiž.

Smrtelné rány břitvou se opakují znovu a znovu. Kolik ještě zemře nevinných lidí? A co má společnáho spisovatel Peter Neal s těmito vraždami? Na tyhle otázky vám neodpovím, ale můžu vám říct, že budete mile překvapeni momentem, kdy zjistíte identitu vraha. Je zde krásně zobrazeno jeho trauma z dětsví (holt neměl to lehké).

Nečekejte klasický horor se strašidelnou atmosférou. Tenebre je giallo thriller, který postupně nabírá na obrátkách a vrcholí drastickým závěrem.

Sekera, stříkající krev po stěně, děsivé výkřiky.
Moment překvapení, břitva, černé rukavice.
Rozzuřený pes atakující dívenku, useknutá ruka….
TENEBRE

Sdílejte článek

  1. Solo 7 března 2018 v 09:51

    Přišel čas udělat si další „zářez“ z Dariovy filmografie. Tenebre jsem dosud nikdy neviděl a jelikož gialla patří mezi moje oblíbené subžánry, nemohl jsem si tento film nechat ujít. Tyhle ty „drsnější detektivky“ mě nikdy zrovna moc neokouzlily svými příběhy (tím však nechci v žádném případě říci, že by byli špatné), ale především svými propracovanými mord scénami a v tomto ohledu jsem neodešel zklamán ani tentokrát. Dario zkrátka vždycky věděl, co na jeho diváky platí a hlavně ve většině případů uměl vytvořit opravdu zajímavou atmosféru – což v mém případě platí dvojnásob. Kombinace parádní atmosféry, povedených vražd a pohledných dívek mě dokáže „uspokojit“ téměř vždy. Je ovšem pravdou, že mé senzory zde několikrát zaregistrovali jistou nelogičnost v některých momentech, což byla trochu vada na kráse. Přece jenom jsem na podobné věci háklivý, ale Argento měl sakra štěstí, že tady nešetřil s krví ani mordy, takže si to u mě částečně vykompenzoval. Navíc se brutálnost stále stupňovala a přesně tohle je moje krevní skupina. Takže jsem byl ochotný i ledasco mu odpustit. Občas se sice atmosféra lehce zadrhla a následovala poněkud nudnější pasáž, ale on vždy vytáhl z rukávu další trumfy, kterými dokázal udržet misky vah v pomyslné rovnováze. 70%

  2. Eraserhead 2 prosince 2009 v 11:04

     Jako detektivka by to bylo dost slabý, naštěstí to je giallo a točil to Argento, takže si člověk užije alespoň jeho klasické postupy a vychytávky (které jeho filmy dělají lepšímy, než ve skutečnosti jsou) a nějaké té krve. Navíc, sekera, břitva a nůž patří mezi mé oblíbené vražedné zbraně (přesně v tomhle pořadí). K tomu všemu ještě hodně dobrá hudba a nádherný uširvoucí řev v posledních vteřinách filmu.. Jde to, ale Argento umí lepší kousky.

Nový komentář