Taxidermia (2006)


Režie: György Pálfi
Rok výroby: 2006
Délka: 91 min
Země: Maďarsko / Rakousko / Francie

Hrají:
Csaba Czene … (Morosgoványi Vendel)
Gergely Trócsányi … (Balatony Kálmán)
Marc Bischoff … (Balatony Lajoska)
Adél Stanczel … (Aczél Gizi)
Piroska Molnár … (Hadnagyné)
…a další

 

Jde o historický příběh tří generací, který je ztvárněn surrealistickým pohledem na rozvíjející se maďarskou společnost. Děda sloužil za války jako pomocník v domě svého velitele, kde žil v dosti chudých podmínkách a jediné, co ho udržovalo při životě, byly jeho bizardní sny a zvrácené erotické představy. Z otce se stává během poválečného období vrcholový sportovec, který soutěží v rychlé konzumaci všemožného jídla. Konkurence je ovšem veliká a tak zažívá i různá životní úskalí a zklamaní. Přesto se zamiluje do maďarské šampiónky a zplodí s ní dítě. Syn se moc nepotatil a našel zálibu v preparaci zvířat. Ve svém oboru se stále zdokonaluje a chystá se k vrcholnému dílu. Chce vypreparovat sám sebe.

Mé druhé setkání s maďarskou distribucí mě doslova šokovalo. Ještě jsem nikdy neviděl nic tak zvráceného, šokujícího a morbidního jako tento snímek. Režisér György Pálfi získal za tento snímek několik filmových ocenění, protože doslova šokoval všechny filmové kritiky. V roce 2006 získal na maďarském filmovém festivalu cenu za nejlepší režii. Stejnou cenu dostal v témže roku i na Transilvania International Film Festivalu. Mimo to byla oceněna i jeho žena, která s ním spolupracovala na scénáři a dostala cenu od filmových kritiků za nejlepší scénář. Předlohou pro první dvě části příběhu se jim stala povídková předloha Partiho Nagye Lajose. Třetí příběh již napsali zcela sami.

Nějaký stud nebo společenská etika je v tomto filmu zcela tabu. Ve všech třech příbězích uvidíme zvrácené a místy až morbidní scény, které se někomu budou zdát nechutné, jiní zcela podlehnou svodům těchto mistrně natočeným zvrácenostem. Hned první z nich nám pootevře vrátka obcézních představ nadrženého dědy. Vendel Morosgoványi pracuje jako sluha u svého nadřízeného a žije v nelidských podmínkách, jen v kůlně při svíčkách. V těchto krušných chvílích je jediným zpestřením jeho zbytečné existence obézní paní a její dvě slušně urostlé dcery. Vendel je od přírody šmírák a rád se na nahé paničky podívá, kdykoliv je k tomu příležitost. Jeho druhou nejmilejší činností je masturbování za každé situace. Když ho omrzí vlastní ruka z radostí přijme i díru v latích jeho příbytku. Sem tam se proto stane, že ho něco i klovne do citlivých míst. Díky tomu, že jeho paní je rovněž nadržená, počne s ní nemanželské dítě. V této části filmu si na své přijdou jak dámy, tak i pánové protože maďarští herci se rozhodně za nic nestydí a místy bych některé scény zařadil i mezi tvrdší porno. Přestože se na podobné věci moc nedívám, zde jsem jen nevěřícně hleděl co se odehrávalo na obrazovce a doteď nevím jestli mám být v konečné fázi touto částí znechucen a nebo mám obdivovat mistrnou práci maďarského štábu, který podle mě přesně zachytil to, co bylo potřeba, aby zaujmul divákovu pozornost.

Pokud se vám to doteď zdálo nechutné věřte, že prostřední část vám ještě víc zvedne žaludek. Při sledování netradiční soutěže v přežírání a následném dávení se mi opravdu žaludek začal zvedat. Fekální humor producentů se zde vyšplhal do krajní meze snesitelnosti. Tady nemáte moc šancí přemýšlet co se před vámi odehrává, protože sleduje z otevřenou pusou nechutné scény, které se před vámi střídají jak na běžícím pásu. Vzhled herců moc popisovat nechci, ale věřte, že zde neuvidíte žádnou modelku či playboye dívčích ložnic. Nicméně takové rodiče bych vám nepřál ani kdyby jste byli mým největším nepřítelem.

Třetí část je zlatým hřebem večera. Morbidnost se dostane do takové výše, že jste si to předtím nedokázali představit ani v nejhorších snech. Navíc se konečně dostaví i hororová část tohoto příběhu. Zde sledujeme mladého Lajose, který si ze svých rodičů příklad nebral a stal se preparátorem mrtvých zvířat a opatrovníkem svého nelidsky tlustého otce, který už není ani schopný se postavit na vlastní nohy. Ale že je kluk šikovný vám ukáže už tím, jak dokáže vypreparovat takové embryo. Mistrná část příběhu však vygraduje teprve na neuvěřitelném konci a samotný finish je prostě fascinující. S klidným srdcem vám můžu říct, že uvidíte mistrně vypreparované lidské tělo. Zde jsme se dočkali i průměrných gore efektů, za které se určitě tvůrci stydět nemusí.

Závěrem chci jen říct, že by jste si tento morbidní a zvrácený filmeček neměli nechat ujít a určitě se na něj podívat. Jak už jsem řekl na začátku rozdělí vás na dvě skupiny. Pro jednu to bude jen blbý paskvil, který nemá ani hlavu ani patu, pro ty druhé parádní podívaná na kterou se prostě nezapomíná. Stejně jako obsah děje a neuvěřitelné herecké výkony se mi líbil i skvělý hudební doprovod. Pokud jste slabší povahy a všelicos vás rozhodí, tak mějte po ruce kyblík.

Hodnocení7
Nikdy nevíte kdy vás to chytne. Mě tento film naprosto okouzlil a nemůžu mu dát míň jak 70-80%
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:40

    5*. Film, který ve mně zanechal následky. Něco takového člověk vidí dvakrát za život. Názor na TAXIDEMII se diametrálně liší, od zatracení lidské psychiky až k bezmeznému obdivu jeho originality (samo-pitvání, lidské embryo v klíčence, nebo masivní přežírání pro úspěch). Bolestný pohled v nejtemnější formě sofistikované hranici. Přesun lidského posouvání TAXIDERMII směrem k úvahám bizarního ztvárnění. Jeden z filmů, který už nechci "nikdy" vidět.

Nový komentář