Swarm, The (1978)


Český název: Roj
Režie: Irwin Allen
Rok výroby: 1978
Délka: 116 min (SE: 156 min)
Země: USA

Hrají:
Michael Caine … (Dr. Bradford Crane)
Katharine Ross … (Helena Andersonová)
Richard Widmark … (Generál Slater)
Richard Chamberlain … (Dr. Hubbard)
Henry Fonda … (Dr. Walter Krim)
…a další

 

Zvířecí horory patřily na konci 70. let k evidentně žádanému zboží. Enormní úspěch Čelistí (1975) byl zřejmě pohonnou hmotou pro výrobu filmů s totožnou tématikou – člověk versus matka příroda. Vznikly tak postupně snímky Grizzly, urychlil se remake King Konga (oba 1976), o chvíli později se mstila Orka zabiják (1977), následována Piraní (1978). Přerustlé chlupáče a kousavé rybičky však měla vystřídat včelí armáda pod vedením zkušeného režiséra Irwina Allena, který si sehnal zvučné herecké obsazení a velmi štědrý rozpočet. Vznikl tak Roj.

Hned na úvod zamrzí fakt, že snímek s podobnými ambicemi dnes prakticky nikoho nezajímá a traduje se, že Allen si jím akorát pokazil kariéru. Není se však čemu divit – předražené béčko vyprávějící o zmutovaných včelách, které pustoší Ameriku a zanechávají za sebou tisíce mrtvých, to opravdu není námět pro Akademii filmového umění a věd USA (paradoxně byl snímek nominován na Oscara za kostýmy!), nýbrž hazard, který se v tomto případě nevyplatil nikomu.

Příběh to jest tedy velmi jednoduchý a čitelný. Pár vědců je zavřeno v komplexu a zkoumají, jak na bodavý hmyz vyzrát (což se jim nedaří), armáda zatím nechce použít vojenských sil, aby nenapáchala ještě větší škody a všemu tomu velí doktor Crane, kterému se situace začíná pomalu vymykat kontrole. A sem tam se ukáže vražedný roj, což signalizuje přehlídku akčních scén. Roj je snímkem především katastrofickým, než-li hororem, takže hutnější atmosféru zde nenajdete.

Režisér si jednoduše vybral včelí apokalypsu pro ukojení své destruktivní touhy. Není divu, Irwin Allen před Rojem natočil takové hity jako Dobrodružství Poseidonu či velmi oceňované Skleněné peklo. Akční stránka je však také to jediné co působí nadstandartním dojmem v tomto jinak podprůměrném snímku (a že jí není málo – zničí se tu několik helikoptér, jeden vlak, jaderná elektrárna a pak se ještě pro jistotu zapálí celé město). Zato hororová složka je zastoupena pouze obrovskou imaginární včelou, která obtěžuje napadené blouznící oběti. Toť vše.

Co však Roj spolehlivě zabijí je scénář. Měl jsem tu čest shlédnout režisérskou verzi filmu, která trvá přes dvě a půl hodiny a opravdu jsem si musel projekci rozdělit na dvě poloviny, neboť bych se dozajista nudil mnohem víc, než-li tomu bylo teď. Režisér rozehrává několik vedlejších příběhů, z nichž jsou některé dokonale zbytečné (balení paní ředitelky dvěma staršími starousedlíky mě fakt nebavilo). Samostatnou kapitolou je však ta tuna neuvěřitelných žvástů kolem, která opravdu nepřipomíná vážně se myslící film, leč paradoxně mohou působit milým a zábavným dojmem.

Hodnocení4
Roj je tedy chvílemi nudný, jindy ale přitrouble legrační snímek, který dnes překvapuje trikovou vyspělostí, obsazením (Michael Caine za mlada super + okouzlující Katharine Ross) a odvahou, kterou milovnící staré školy mohou ocenit i výše, než je tomu v záhlaví této recenze. Přesto se s klidným svědomím dá taky zatratit - argumentů se najde dost. Já jsem někde v půli. Zhruba ve stejném rozpoložení jako včelař, kterému ulítly včely.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 4 ledna 2018 v 14:38

    V době vzniku toho filmu by se snad našlo jen velmi málo skeptiků, kteří by nevěřili v další fenomenální kousek režiséra Allena. A zřejmě i on sám po úspěších svých dvou filmů The Poseidon Adventure a The Towering Inferno o svých schopnostech nepochyboval. Jenže se tentokrát chlapec dost přepočítal a svým způsobem si opravdu značně poškodil svou kariéru. Přitom měl k dispozici solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení, které mu mohl leckdo jen tiše (nebo i hlasitě) závidět. Jenže poté co tento film zcela propadl na všech frontách, jakoby se neúspěch promítl i do jeho dalších filmů a již nikdy se nedočkal opětovné slávy a uznání. Což byla samozřejmě velká škoda, protože jistý potenciál by se tu našel, jenže negativní prvky zcela převyšovali vše ostatní. Samozřejmě musím začít slabým scénářem a hlavně přemrštěnou délkou filmu (já viděl tu delší verzi), která vás pomalu ale jistě začne zhruba od polovinu filmu uspávat. Navíc se zde dá narazit na tolik nelogických momentů, hloupého chování postav, nezáživných dialogů a místy až naivního tvůrčího přístupu, že se mi chtělo skoro až brečet. Vzhledem k tomu že v tomto případě jde spíše o katastrofický film (než o horor, bych očekával alespoň slušně propracované zkázonosné scény, ale kromě útoku na rodinku, to byla docela bída a místy neskutečně trapná podívaná. Pádem vlakového „modelu“ to začalo a plamenometnou show v ulicích města – následně v budově, tohle trápení skončilo. Vždyť to šlo natočit mnohem lépe a důvěryhodněji. To snad nemohl Allen myslet vážně…Vlastně mohl a podle toho to taky dopadlo. Jediným světlejším bodem se tak stali herecké výkony některých zúčastněných, kteří se ze všech sil snažili prodat své zkušenosti, aby alespoň trochu navýšili credit tomuto filmu, jenže s tímhle špatným scénářem to prostě nebylo nic moc platné. 40%

Nový komentář