Světlonoš (2005)


Režie: Václav Švankmajer
Rok výroby: 2005
Délka: 20 min
Země: ČR

 

Ve filmu sledujeme hlavního hrdinu – mladého bojovníka, jenž se vydává do spletitého systému katakomb, aby obnovil pořádek v koloběhu dne a noci. Celou cestu lemují na první pohled neškodné antické sochy. Jakmile ale zmizí hrdinovi z dohledu, ožijí a na cestě mu připraví tři těžké zkoušky.

Jméno Jan Švankmajer je v celosvětovém měřítku animovaného filmu považováno za značku nejvyšší kvality a jeho syn Václav, který je autorem téhle krátkometrážní podívané, ukazuje, že jablko se nezakutálelo daleko od stromu. Nezůstalo však ležet ani přímo u jeho nohou a nasálo do sebe i další prvky. Ve Světlonoši se tak smísí precizní animace připomínající staré dobré časy Trnky s temností a krutou vypointovaností děl režisérova otce. Radost pohledět.

Po dějové stránce toho příběh nenabízí moc. Jedná se v podstatě jen o cestu monotónní spletí chodeb pod neustálým dohledem kamenných strážkyň občas zpestřenou nějakou tou pastí. Rozsah dvaceti minut je ale dost na to, aby udržel diváka v napětí a neustálé zvědavosti, co dalšího hrdinu během jeho cesty potká.

Hudební doprovod filmu chybí, nahrazuje ji jen jakési hučení větru prohánějícího se v bezútěšných chodbách labyrintu a ještě více umocňuje pocit depresivnosti z toho podivného místa.

 

Hodnocení8
Vlastně už nevím, co víc o Světlonoši napsat. Je to prostě skvěle odvedený kus loutkařiny a kdo má rád loutky a horory střihnuté s lehkým fantasy, může si ho připsat na seznam filmů, které prostě musí vidět.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

Nový komentář