Svatební košile (1978)


Režie: Josef Kábrt
Rok výroby: 1978
Délka: 11 min
Země: Československo
Alternativní název: Spectre’s Bride, The

Hlasy:
Blanka Bohdanová
Jiří Holý

 

Studio Jiřího Trnky se ve spolupráci s výtvarníkem / režisérem Kábrtem rozhodlo natočit tento poetický animovaný snímek ke 125. výročí prvního vydání Kytice. Báseň K. J. Erbena pojednává o mladé dívce, která tři roky čeká na svého milého, až se vrátí ze světa. Zasela len, ušila košile, ale on se pořád nevrací. Až jedné noci náhle překročí práh domu a naléhavě dívku žádá, aby se za něj urychleně vydala. Dívčino nadšení však záhy vyprchá, protože chování jejího milého je velice podivné. No a dál už ten příběh určitě znáte…

Přiznám se, že zrovna tato báseň nikdy nebyla mou nejoblíbenější a měl jsem tak trochu strach, že to dopadne špatně. To jsem však tvůrce hodně podcenil, protože mi připravili opravdu zajímavou podívanou. Nádherná animace lahodila mému oku a nemám sebemenší připomínky k jejímu ztvárnění. Podobně na tom byl i hudební doprovod, který skvěle dopomohl vytvořit opravdu nezapomenutelnou atmosféru. Především pak skvěle doplnil hluchá a lehce nudná místa, která se tu a tam objevila.

Rovněž musím pochválit oba vypravěče, kteří dodali svými hlasy atmosféře onu mrazivost, kterou tato balada potřebuje. Celé toto animované dílo na mě působilo velice pozitivním a hlavně uceleným dojmem. Jen velmi těžko bych zde hledat nějaké chyby, za které bych je mohl pokárat.

Hodnocení8
K. J. Erben by měl určitě velkou radost z tohoto díla a osobně si myslím, že se to povedlo mnohem lépe, než ve hraném filmu Kytice (2000). Ne vždy je totiž hvězdné obsazení zárukou kvality. Je obrovská škoda, že v dnešní době už moc podobně kvalitních kousků (českých) k vidění není.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Frenk 26 května 2011 v 19:53

     Samozřejmě parádní, tyto staré animace miluji. Škoda, že těch básní nebylo takto ztvárněno více. Jinak žádná hluchá místa tam nejsou, vždyť to má jen 10 minut, ale malinko mě přišel ten básnický přednes moc strojený – asi jsem se přejedl Brabcovou Kyticí, kde to šlo z úst herců víc “živě”. Naštěstí atmosféra a znamenitá hudba vše podtrhují.

    Díky za článek, jinak bych se snad s tímto kraťasem nikdy nesetkal!  

Nový komentář