Surveillance (2008)


Český název: Mimo zákon
Režie: Jennifer Lynch
Rok výroby: 2008
Délka: 98 min
Země: USA/Německo

Hrají:
Julia Ormond … Elizabeth Anderson
Bill Pulman … Sam Hallaway
Pell James … Bobbi Prescott
Kent Harper … Jack Bennett
…a další

 

Surveillance je určitě film, u něhož bychom mohli vést dlouhou debatu, jestli vůbec na hororové stránky patří. Z 95 procent filmu se totiž jedná spíše o konverzačně mysteriózní drama s detektivní zápletkou. Pro hororové zařazení ale hraje fakt, že se všechno točí kolem vyšetřování řádění dvou mimořádně brutálních seriových vrahů. Z čistokrevného hororu si tak sice užijete jen krvavou práci obou vyšinutců po začátku a v samotném závěru filmu, ale těch pár minut určitě stojí za to. A o čem že to tedy vlastně je?

Dva agenti FBI přijíždí do zapadlého městečka poté, co se v okolí objeví velice brutální sérioví vrazi. Poté, co jedno z jejich řádění přežije několik svědků, rozjedou vyšetřovatelé maraton výslechů a snaží se zjistit totožnost zabijáku, dokud je stopa ještě čerstvá. Navíc ve vyprávění přeživších všechno tak úplně nehraje a v malé policejní stanici začíná stoupat podezření, že vrazi by mohli být mezi přítomnými.

Pokud se podíváte na jméno režisérky, okamžitě by vám mělo být jasné, odkud prérijní vítr vane. Jedná se totiž o dceru světoznámého Davida Lynche, jenž proslul především haluzoidností a častokrát až nepochopitelnou vypointovaností svých děl. Dcera po tatínkovi zdědila smysl pro vykreslení lehce podivínských postav, ale chvála bohu, zůstává při tom stále srozumitelná i tomu nejnatvrdlejšímu buranovi v kině, takže se ze Surveillance nestává film, o něž si budou v temných koutech kaváren špitat pouze neduživí členové intelektuálských kruhů.

I když je kromě začátku a konce ve filmu akce stejné množství jako poctivých obchodníků na tržnici, děj pěkně svižně odsýpá a nepřestává diváka nutit, aby roztáčel mozkové závity v hledání odpovědi, kdo si to v malé zapadlé vísce krátí sobotní odpoledne krvavými hrátkami s kolemjedoucími.

Dobré atmosféře určitě přispívá i stylový výběr herců. Bill Pullman je sázka na jistotu a jeho partnerka Julia Ormond, které jen tak mimochodem ten FBI kostýmek náramně sekne, za ním v ničem nezaostává.  Navíc pevná ruka režisérky, fajná kamera a stylové prostředí dávají celému filmu tu správnou formu.

Pro někoho snad může být jistým záporem právě určitá neakčnost a minimalistické pojetí snímku a je pravdou, že se vlastně o žádnou velkou bombu nejedná, pokud ale vydržíte až do úplného konce, závěrečná čtvrthodinka by snad měla vaši trpělivost dostatečně odměnit a snad i vy dospějete k závěru, že to byl celkem příjemně strávený čas.

 

Hodnocení8
O tom, že jsem se 98 minutovým hledáním brutálních vrahů nebavil jenom já, svědčí i ocenění „nejlepší režisér“ z New Yorského Horror film festivalu pro Jennifer Lynch, která se stala první ženskou držitelkou tohoto ocenění.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

  1. Solo 4 června 2013 v 17:29

    Když jsem uviděl v úvodních titulcích, že na filmu spolupracoval i sám David Lynch, byl jsem velice zvědavý, jak si s režírováním poradí jeho dcerka a zda jí do toho i tak trochu nefušoval sám. Když film skončil, nemohl jsem sice na jednu stranu skrýt lehké zklamaní z „profláknutého“ scénáře, kdy ti pozorní odhalí zápletku někde v půlce filmu, ale na druhou stranu jsem se tady ani moc nenudil. Dopomohli k tomu i velice solidní herecké výkony, vybudovaná atmosféra (chaosu, bezcitnosti a lehkého mysteriózna) a dvojice „hodného – zlého“ poldy. Každopádně v tom nevidím žádný „slibovaný“ zázrak, nýbrž lepší průměrný thriller.

Nový komentář