Supernaturals, The (1986)


Režie: Armand Mastroianni
Rok výroby: 1986
Délka: 91 min
Země: USA
Další název: Tajomný les

Hrají:
Maxwell Caulfield … (Pvt. Ray Ellis)
Nichelle Nichols … (Sgt. Leona Hawkins)
Talia Balsam … (Pvt. Angela Lejune)
Bradford Bancroft … (Pvt. Tom Wier)
Margaret Shendal … (Melanie)
Chad Sheets … (Jeremy)
… a další

 

Zřídit vojenský výcvikový prostor v místech, kde za války Severu proti Jihu došlo k nespravedlivému masakru (vojáci museli přejít přes vlastní minové pole), se nevyplácí. To zjišťuje skupina cvičenců v lesích Alabamy. Něco tu na ně číhá. Něco velmi starého, pomalého, hladového a neuvěřitelného.

Neuvěřitelné je slovo, které film vystihuje. Jak se podaří natočit námětem tak zajímavý a přitom obsahem tak prázdný snímek? Někdo řekne rozpočet, ale nejsou to pouze finance, co drží kvalitu na patřičné úrovni. Zde svoji práci odvedl pořádně málokdo.

Dlouhý pochod. Toť první slovní označení dojmu z tohoto díla. Nic pořádného se neděje, a to až do závěrečného rapidního zrychlení. Že by to byl nakonec dlouhý pochod s finálním rozběhem? Omyl, je to dlouhý pochod s pokusem o rozběh, který tvrdě končí o první strom. Sotva se rozjíždí akce, opět stagnuje v ničím nezajímavé pozici za balvanem, kde čeká na příchod zombie (nebo to nebyly oživlé mrtvoly?). A když ty přijdou, šance na pořádný horor mizí jednak s vědomím, že do konce zbývá sotva 5 minut, ale hlavně se samotným finále, které bere dech. Přirozeně v negativním smyslu slova. Ty s větším nadhledem alespoň rozesměje.

Atmosféra se snímku snažila pokud možno vyhnout. Tvůrci se jí ovšem kus pokusili utrhnout a nacpat alespoň do některých scén a je nutné zdůraznit, že těch několik málo okamžiků je věru zajímavých. Bohužel je vše až příliš podřízeno vojenské béčkovitosti, takže z nudného celku, kde ani přestřelka diváka nezajímá, nijak okatěji nevyčnívá. Jak by také mohlo, když je veškerá hrůza soustředěna do dvou tří scén, v nichž navíc chybí i technická propracovanost? Těžko brát vážně děj, jehož aktéři jsou tak zoufale nepřesvědčiví (až na výjimky), jako zde. To i jinak dobré hlášky klesají do bahna, z něhož vylézají kdysi popravení vojáci.

Kdo na světě na místě skoná, když ho někdo škrábne do krku? Možná někdo, jehož chování je určeno tak nelogickým scénářem, až to bolí. Skriptem, jenž je plný pro děj absolutně nepodstatných epizod a jehož autor nedbá jak vysvětlení závěru, který v soutěži o nelogičnost, zbytečnost a nepochopitelnost, při níž si divák ťuká na čelo, bojuje o jednu z prvních pozic, tak také historických souvislostí a skutečností, kterým se dá jen stěží uvěřit.

 

Hodnocení3
Tajemný les slibuje mnoho, ale nenabízí nic. Kromě nezáživných scén, které jsou slepené vším možným, jen ne něčím, co by divák mohl uchopit a pochopit. Není to snad ani pro oddech, protože zde není nic, nad čím by se dalo odpočívat. Leda smát. Ale za tu legraci si nějaké to procento zaslouží.
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 9 března 2018 v 10:47

    Horory s „válečnou“ tématikou docela můžu a tak po úvodním masakru několika konfederačních vojáků, jsem byl dost zvědavý, jakýmže směrem se tento příběh bude ubírat dále. Jelikož jde však o dost neškodné osmdesátkové béčko, nečekejte žádné zázraky. Jakmile se totiž na scéně objevila četa směřující na manévry, připadal jsem si jako bych sledoval Star Trek (vzhledem k hereckému obsazení). Následující půlhodina však z pohledu hororového diváka nepřinese zhola nic, co by vám snad mělo zvednout tep. Spíše se to měnilo v komedii, plnou rádoby humorných hlášek a sexuálních narážek. Na erotiku zapomeňte, kromě jednoho záběru do výstřihu, tu není k vidění ani bradavka… Jakmile se však les ponoří do husté mlhy, došlo k výraznému zlepšení samotné atmosféry. Postupná eliminace vojenských zelenáčů se totiž docela vydařila. Nejenže zaúřadovali nemrtví vojáci Konfederace, ale došlo i na několik skonů kvůli špatné souhře náhod. V žádném případě však nečekejte žádné gore hody. Vše se zde neslo v dosti skromném duchu. Což byla taky jedna z vad na kráse. On totiž film jako celek skutečně není nic extra, ale právě díky několika slušným scénám z toho nakonec vyšel ještě dobře. Nicméně bych ještě rád vyzdvihl i hudební doprovod, který měl na starost Robert O. Ragland. 50%

Nový komentář