Český název: Slunce, úsvit a upíři
Režie: Anthony Hickox
Rok výroby: 1989
Délka: 104 min
Země: USA
Další název: Sundown: Welcome to Purgatory Edition
Hrají:
David Carradine … (Jozek Mardulak- Dracula)
Morgan Brittany … (Sarah Harrison)
Bruce Campbell … (Robert Van Helsing)
Jim Metzler … (David Harrison)
John Ireland … (Ethan Jefferson)
Deborah Foreman … (Sandy White)
Maxwell Caulfield … (Shane)
… a další
Upíři už měli dost několikasetletého pronásledování své kořisti a ukrývání se před nepřáteli. Odešli kamsi na západ, kde založili kolonii. Chráněni slunečními brýlemi, silným krémem a klobouky se snaží žít v klidu a míru po boku lidí, kteří jejich rukou zhynou jen v případě náhlého návalu vzteku a použití nekontrolovatelné síly. Po čase se však idylka rozpadá. Uvnitř skupiny, jíž vládne strejda Mardulak, vzniká odboj za návrat k tradičnímu upírskému životu, jehož vůdcem je starý Jefferson. Občansko-upírská válka plná koltů je na spadnutí. A do toho všeho přijíždí rodina Harrisonových a mladý Van Helsing, potomek slavného předka.
Čekáte z naznačeného dění guláš? Tak si povolte pásky, čeká vás totiž dvojitá porce. A to hned ve dvou rovinách. V první jde o směs lehkého hororu, ztřeštěného westernu a trefných komediálních vsuvek, jichž je tolik, že tvoří prakticky vedoucí linii díla. Druhou je v rámci často se střídajících scén rozvíjení několika epizodických částí příběhu, takže při sledování vzniká pocit, že se toho děje skutečně mnoho. Nakonec však všechny splynou v jednu ve velkolepém finále.
Hickox vybudoval okouzlující atmosféru, jak je u něho zvykem. Nikoli však hororovou, nýbrž zcela v rámci „černější” komedie, přerůstající místy až do parodie. O tu se samozřejmě nestará nikdo jiný než Bruce Campbell (pro neznalé je to hlavní hrdina trilogie Evil Dead), jehož výkon zde zastíní snad jen legendární a příjemně uhrančivý David Carradine. Opět se tu vyskytuje množství hlášek a groteskních výjevů, mezi nimiž figuruje kromě mladého Van Helsinga rovněž scéna z benzínové pumpy. Právě u ní dochází ke komickému zabití, jež má pro výmluvné důvody na svědomí jeden z trojice provozovatelů, kteří dohromady vypadají jako ZZ Top. Závěrečná přestřelka je vyhnána do takových extrémů, že jedno oko nezůstává suché.
Z toho vyplývá, že žádné gore se nekoná. Najde se naštěstí několik světlých dobových momentů po stránce trikové. Kdo není příliš přístupný netradičnímu pojetí upíří tematiky, může být v tomto případě spokojen minimálně s tím, že upírům denní světlo přece jen trošku vadí, stejně jako ty další serepetičky, mezi nimiž nechybí ani touha upíra po krásné ženě, u ní to však končí. Upíři zde neskrývají svoje zuby, takže na nějaký ten kousanec také dojde.
Zbývá upozornit na existenci dvou verzí tohoto filmu. Veškeré uvedené skutečnosti se týkají původní verze, jež je pod délkou 104 minut označována jako „Sundown: The Vampire in Retreat”. Druhou je dodatečně vystříhaná a zhruba 90 minut dlouhá verze nazvaná podtitulem „Sundown: Welcome to Purgatory Edition”. Největší rozdíl mezi oběma je kromě razantního prostříhání v použití ústřední melodie a samotném začátku. Pro přesnější identifikaci verze: v původní se nachází působivý textový úvod a Van Helsing se objevuje relativně pozdě, zatímco v kratší se s Campbellem seznamujeme ze všeho nejdřív.
Byl jsem hodně zvědavý na tuto hororovou komedii říznutou westernovým nádechem, o které jsem toho od svých přátel slyšel už opravdu dost. Vlastně ani nevím, proč jsem její zhlédnutí tak dlouho odkládal. Já měl naštěstí to štěstí, že jsem film (originální verzi – ne tu sestříhanou) viděl v originálním znění – rovněž nesnáším český dabing. Popravdě jsem u některých situací vážně dobře pobavil, ale od Hickoxe jsem čekal přece jenom víc, než dost průměrnou podívanou. Navíc Bruce Campbell nedostal tolik prostoru, jaký by si určitě zasloužil. Nápad s upířím městečkem (i když je trochu na palici, že si jej vybrali v poušti), nebyl nakonec vůbec špatný a již první scénka s trojicí vousáčů u benzínové pumpy diváka příjemně navnadí, jenže dobrý prvotní dojem trošku znechutí hnusní gumoví „netopýři“. Naštěstí tu je David Carradine, který předvedl opět naprosto perfektní výkon a smyslná Morgan Brittany. Komických situací je tu opravdu dost a to především díky pestrobarevnému složení místního obyvatelstva a trochu i díky „lidem“, kteří zde zavítali. Režisér si byl však až příliš vědom toho, že nesmí moc tlačit na pilu a tak tu žádný opravdu krvavý „masakr“ k vidění není. Tvůrci se totiž řídili heslem: „hlavně vše s humorem“ a v tomto duchu se nese i finální westernová přestřelka.
Peknej film kde Cambell exeluje. Jen me zajímá jakou verzi máme kdyz moje verze trvá 1:39
A ty ZZ top byly dost dobrý.
To čo je,nejaká hororová verzia Slnko,seno,jahody?
Mám dojem, že jsem to kdysi viděl. Ale vzhledem k tomu,že to bylo v televizi, tak šlo nejspíš o onu sestříhanou verzi. Hodnotit se ale zdráhám, poněvadž ani nevím jistě, zda šlo skutečně o tentýž film….