Strangeness, The (1985)


Režie: Melanie Anne Phillips
Rok výroby: 1985
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Dan Lunham … (Geoff Calvert)
Terri Berland … (Cindy Flanders)
Rolf Theison … (Myron Hemmings)
Keith Hurt … (Morgan)
Mark Sawicki … (Dan Flanders)
… a další

 

Opuštěné jeskyně nebývají opuštěnými zbůhdarma a strašidelné historky o nich nejsou v žádném případě vymyšlené. O tom se přesvědčí skupina průzkumníků, kteří se vydávají do nitra zlatých dolů, odkud se drahý kov přestal těžit už velmi dávno. Proč? Zlatý lesk se zalíbil čemusi, co si rádo smlsne na teplém lidském mase.

Je pro vás film The Descent (2005, Pád do tmy) námětem zajímavý, avšak zpracováním trochu divočejší, než byste si přáli? Chcete spíše jeho méně akční, pomalejší, old school verzi umazanou starobéčkovou nedokonalostí? Pak je pro vás kousek zvaný The Strangeness správnou volbou.

Atmosféra je dobově vyladěná a umožňuje nám ponořit se spolu se skupinou zlatokopů do tmavých zákoutí studených jeskynních chodeb. Všude je tma, a tak si nikdo není jistý, odkud co vyskočí. V této fázi mohli filmaři víc zatlačit na pilu a rozehrát s nervy diváka strašlivou hru na kočku a myš. Soudě však podle toho, že tu pravou hororovou hudbu, naprosto famózní elektronickou jízdu ve stylu Johna Carpentera, do filmu přidal až distributor (!), se o toto tvůrci ani moc nepokoušeli. Je tak na místě domnívat se, že oné temnoty bylo užito spíše jako prostředku k zakrytí nedostatků a že onen příjemný opar (v porovnání se zmíněným o 20 let mladším atmosférickým skvostem se nakonec jedná jen a pouze o jemný nádech) se vytvořil tak nějak sám od sebe.

Zakrýt toho bylo třeba spoustu. Když se něco, co se odehrává pod zemí, točí z valné části v garáži a navíc se scénář dopisuje za běhu, nic jiného ani nezbývá. To se pak nelze divit, že se tu a tam něco podivného a nelogického ve finální podobě na obrazovce přece jen objeví. Ostatně jako herci se svými kolísavými výkony. Nutno dodat, že plně v souladu s žánrem a dobou, takže zasvěcení jistě pochopí a prominou.

Pakliže film není ani tak o atmosféře a celkové dokonalosti, o čem tedy je? A pro koho? O monstru a efektech a jednoznačně pro staroškolsky zaměřené, proč to nepřiznat rovnou?

Příšera, které se ve štábu říkalo Binky, je z těch, které sice strach nenaženou ani náhodou, ale které se mohou pochlubit meziplanetární atraktivitou (ačkoli z vesmíru pravděpodobně nepochází) a originalitou. Vzhledově je tahle potvůrka vskutku nevšední a je škoda, že se na delší dobu objeví až relativně pozdě. Je představena metodou stop-motion animace. Na tom si někdo s plastelínou vyhrál a ani to nevypadá tak tragicky, jak to teď může znít. Větším nedostatkem je skutečnost, že pokud divák nevyužije možnosti zastavit film v okamžiku, kdy Binky slintá do kamery, pořádně nevidí, jak vlastně vypadá a čím ty svoje oběti žere (záměrně není v obrázcích v takové pozici ukázána Tongue out).

 

Hodnocení6
The Strangeness je nenáročnou podívanou, která svými nedotaženostmi jistě pobaví. Může i trochu děsit a mít vliv na rozhodnutí, zda se jen tak vydat do opuštěných podzemních prostor. Milovníky starých monster, kterým se i nezbedné děti řehtají, jistojistě potěší.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 6 ledna 2015 v 13:57

    Ačkoliv to nebývá mým zvykem, tentokrát jsem si ještě před puštěním filmu o něm přečetl několik informací. No a jelikož jej někteří lehce „přirovnávají“ k  The Descent (2005), očekával jsem solidní klaustrofobickou atmosféru a slušnou dávku napětí. Leč velmi brzy jsem pochopil, že tentokrát se toho nedočkám ani omylem a popravdě jsem se začal velmi brzy nudit. Je sice pravda, že tvůrcům se povedlo díky všudypřítomné tmě navodit alespoň trochu hutnější atmosféru, ale šlo spíše o krátkodobé náznaky. Většinu děje totiž postavy pořád jen kecají, hádají se a lezou kupředu. Naštěstí tu funguje alespoň hudební doprovod, který byl příjemnou vložkou a „zaháněčem“ nudy. Ta tu totiž byla bohužel všudypřítomná a já si říkal, jestli si ze mě tvůrci neudělali prachobyčejnou „piču“. To jsem však ještě netušil, že nejsem daleko od pravdy, zvláště když se objevilo na scéně slizké monstrum v celé své kráse. Tvar její hlavy skutečně připomínal dámské přirození (tak jak slibovali mí předchůdci, co film viděli). No na rok 1985 to byla docela bídná animace a zvláště při posledním mordu, to už zavánělo docela velkou trapností. Naštěstí se tu dá narazit i na několik zajímavých pasáží, zvláště když se znenadání objeví těla umírajících průzkumníků.50%

Nový komentář