Stitches (2012)


Český název: Klaun k popukání
Režie: Conor McMahon
Rok výroby: 2012
Délka: 86 min
Země: Irsko

Hrají:
Ross Noble … (Richard “Stitches” Grindle)
Tommy Knight … (Tom)
Gemma-Leah Devereux … (Kate)
Shane Murray-Corcoran … (Vinny)
Roisin Barron … (Sarah)
… a další

 

Malý Tommy slaví desáté narozeniny a tak si může domů pozvat i několik svých kamarádů a kamarádek. Navíc coby to bylo za oslavu, kdyby chyběl klaun, který má děti pobavit svými triky. Smůlou však je, že si Tommyho matka na tuto práci vybrala Richarda Grindleho zvaného Stitches, který v tomto řemesle rozhodně nepatří mezi nejlepší a děti to ihned vycítí. Jeho nudná a nepříliš povedená show je nudí a tak si pro klauna vymyslí několik zlomyslných žertíků. Jenže to přeženou a během jednoho z nich nedopatřením a nešťastnou shodou náhod Stitches přijde o život. Od této tragické události uplyne šest let a z Tomyho a ostatních se stali teenageři, kteří našli zálibu v alkoholu, drogách a samozřejmě sexu. Chlapcova matka musí odjet a tak Tomy pod nátlakem svých kamarádů uspořádá další narozeninovou párty. Nikdy se však z oné události úplně nevzpamatoval a dodnes si vybavuje, jak byl po klaunově pohřbu svědkem podivného rituálu, který na jeho památku uspořádali jeho kolegové. A ani Stitches nezapomněl na partičku spratků, kteří jej připravili o život. Nadešel čas, aby se vrátil ze záhrobí a mohl uskutečnit svou pomstu…

V poslední době jsem se tak trochu zaměřil na filmy s klaunskou tematikou a proto jsem samozřejmě nesměl opomenout ani tuto nepříliš známou irskou hororovou komedii. Už jen proto, že nejde jen o další tuctovou zápletku, jak by se na první pohled mohlo zdát. Sice i zde se tvůrce držel osnov slasheru, ale okořenil je slušnou dávkou černého humoru, gore i bizarních situací. Čímž si samozřejmě získal alespoň částečně mé sympatie, protože přestože neměl moc zkušeností, dokázal se s tím poprat a připravit mi několik opravdu vydařených momentek.

Největší pozornost si samozřejmě zaslouží klaun Stitches, který se ještě v reálném životě řadil spíše mezi loosery (což bylo vidno nejen jeho buranským chováním, ale i nepříliš povedenými čísly). Ovšem ve chvíli, kdy díky rituálu svých kolegů dostal šanci svou show dokončit, se druhé šance chopil s velkou grácií a oběti rozhodně nehodlal ušetřit. S některými z nich si opravdu vyhrál a divák se tak dočká nejen morbidních momentů, ale i pořádné dávky gore (tu odletí hlava, tu dojde řada na oko nebo mozek). To vše navíc okořeněné jeho typickým černým humorem (hláškami).

Co se jeho protivníků týče, jde o klasickou bandu dospívajících děcek, kteří tu jsou vlastně jen do počtu, aby bylo koho zabíjet. IQ moc nepobrali, ale za to jim už stačil zachutnat alkohol i drogy a nadešel čas i pro sexuální radovánky (v určitých scénách si tvůrci jistě vzali inspiraci z Prciček). Ale to, že se jim producíruje po baráku mrtvý klaun – to už většina z nich nechala bez povšimnutí. Krve z nich však stříkalo dost a o to tu přece šlo především…

Hodnocení5
Stitches tak určitě nezklamal a zařadil se mezi průměrné kousky, které jsem určitě neviděl naposledy. Zvláště jsem se pobavil u scény, kdy si rozzuřený klaun vezme do parády kočku (tu čtyřnohou) a vyzkouší na ní oněch devět životů.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář