Stigmata (1999)


Český název: Stigmata
Režie: Rupert Wainwright
Rok výroby: 1999
Délka: 103 min
Země: USA

Hrají:
Gabriel Byrne … (Father Kiernan)
Patricia Arquette … (Frankie Paige)
Jonathan Pryce … (Cardinal Houseman)
Thomas Kopache … (Father Durning)
Nia Long … (Donna)
…a další

 

Mladá kadeřnice Frankie je obyčejná dívka užívající si mládí jako každý jiný. Změnu do jejího bezstarostného života však přinese (ne)obyčejný suvenýr přivezený z Jižní Ameriky – růženec. Od této chvíle se jí zmocňují síly, které její tělo stíhají osudem Ježíšových ran. Na pomoc přichází křesťanský vědec a kněz Andrew, který má s problematikou stigmatiků své zkušenosti. Frankin případ je ale ve všech směrech ojedinělý. Dokáže kněz potlačit tajemné síly, nebo je Frankie odsouzena zemřít v bolestivých mukách?

Horory se satanskou tématikou patří mezi moje nejoblíbenější témata našeho milovaného žánru a proto nevynechám žádnou příležitost se na nějaký novější kousek podívat. Nepočítám již s tím, že oscarová veledíla ze 60. a 70. let (Exorcist, Omen, Rosemary) někdy někdo překoná, ale i tak mám radost z každého „křesťanského“ hororu, který dokáže alespoň něčím zaujmout, byť ve srovnání s uvedenými tituly působí jako malé koťátko vedle statného lva. Doufám si přesto tvrdit, že si Stigmata vaši pozornost zaslouží.

Už především proto, že do svého subžánru vnesli svěží vánek v podobě audiovizuální stylizace, která vůbec nepřipomíná nekompromisní pochmurnost této hororové odnože, ale spíše trochu krvavější videoklip z MTV, ve kterém se objevují satanské motivy. Na jednu stranu to samozřejmě fanoušky mého typu zamrzí (chci šedivý, zamračený a dusný horor), na stranu druhou je to zajímavá změna (moderní pojetí), která jednou za čas podle mého názoru není na škodu. Stačí se jen správně naladit, protože pokud se tak nestane, nezachrání vás od zklamání ani našlapaná hudba či vizuální laskominy.

Se samotným dějem je to totiž už o něco horší. Po dokoukání filmu jsem z příběhu cítil prázdnotu, která sice nebyla tolik dramatická jako např. v Americkém psychu, ale po videoklipovém stylu vyprávění mi v hlavě zbyla akorát trocha krve a klišovité čmárání symbolů po zdi, jež se vždy ukáže být nějakým písmem z bible. Nicméně Stigmata naštěstí mají i své silné okamžiky. Každá „boží“ rána má svoji atmosféru a některé výstupy silami posedlé Frankie jsou bravurní. Neustálé napětí z neznámého, šokující pointu či vygradované finále však příliš nečekejte.

Jedním z dalších důvodů pro shlédnutí Stigmat může být také herecké obsazení. Není sice nikterak hvězdné, ale horrorfandy určitě potěší účast Gabriela Byrneho. Nemůžu si pomoct, ale ať se tento herec objeví jako Satan (Schwarzeneggerův Konec světa), vystrašený kapitán (sračkoidní Loď duchů) nebo nerozhodný kněz (naše Stigmata), vždy ve mně nechá ten nejlepší pocit dobře odvedené práce. Ale stěžovat si nelze ani na ostatní herce.

Hodnocení6
Stigmata nejsou špatným filmem. Vydali se sice jiným směrem, aby ukázali, že i pochmurné „křesťanské“ horory lze natáčet stylovým a zábavným způsobem. To bohužel ale zastiňuje vše ostatní...
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

19 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 21 září 2010 v 08:26
  Na začátku jsem si říkal :
  to za bude další duchovní pí….na, ale musím uznat, že mě tenhle film
  docela zaujal. Především pak i díky solidním efektům a scénám při nichž
  Patricia Arquette dostává boží rány. Dokonce mě potešil i fakt, že
  Gabriel Byrne dokáže hrát i kladné postavy a jde mu to rozhodně dobře.
  Škoda jen toho dodrbaného a profláknutého konce, který mi přišel více
  než trapný. Film rychle kvapil kupředu a já se kupodivu skoro vůbec
  nenudil. Škoda jen těch několika zbytečných natahování a zbytečných keců
  o….70%
 2. Profilový obrázek
  Allegor 26 února 2010 v 04:02

   A jak by mohl nějaký Vatikán zakázat film? Copak má Vatikán nějakou moc? Vždyť to je ministáteček uprostřed Říma a katolická církev je prostě náboženská organizace, která sice může někde více či méně úspěšně lobbovat, ale to je taky všechno, co může. Nedělejte prosím vás z “Vatikánu” nějakého mocenského hráče, vždyť to je prostě uskupení chlápků, kteří mají moc nad tím, kdo si je nad sebou sám ustaví. Mně je třeba “Vatikán” osobně úplně ukradený a nikdy mi nic nemůže zakazovat.

 3. Profilový obrázek
  ivik 14 února 2010 v 11:29

  ..nedivím se,že tento film Vatikán zakazoval,nedívala jsem se na něj jako fanynka hororů – jsem věřící,ne nijak ortodoxním,spíš běžným způsobem.Mne nutil k zamyšlení – co když je všechno úplně jinak,než jak nám předkládá katolická církev..? Z Víry,jež má člověku pomáhat a vést ho k dobrému,naplněnému životu v duchovní rovině,se v průběhu věků stal jen další boj o moc,državy a majetek..Kdoví,možná se jednou dočkáme skutečné Pravdy..

Nový komentář