Stephen King: Rose red (2002)


Český název: Dům v růžích
Režie: Craig R. Baxley
Rok výroby: 2002
Délka: 240 min
Země: USA

Hrají:
Nancy Travis … (Prof. Joyce Reardon)
Matt Keeslar … (Steve Rimbauer)
Kimberly J. Brown … (Annie Wheaton)
David Dukes … (Professor Carl Miller)
Judith Ivey … (Cathy Kramer)
Melanie Lynskey … (Rachel ‘Sister’ Wheaton)
Matt Ross … (Emery Waterman)
…a další

 

Joyce Reardonová je učitelkou parapsychologie. Už léta jí láká hrůzostrašný dům uprostřed Seatlu, jehož nevinný název “Dům vrůžích” dává celému místu až romantické přízvisko. Nenechme se ale zlákat jeho okouzlujícím vzhledem. Uvnitř se skýtá doslova bluduště, které se samo dokáže přestavovat. A právě Joiyce dá dohromady skupinku sedmi lidí s parapsychologickými schopnostmi, kteří mají v domě jediný úkol: probudit ho. A tak se za protestů ředitele místní školy, který na duchy nevěří, vydává vstříc nebezpečí, jemuž bude svorna odolávat a mapovat ho celý víkend. Ale už od první chvíle, kdy do sídla vkročí, se začnou kolem nich dít až hrůzostrašné věci.

Dům v růžích je dlouhá, napínavá TV-minisérie, která vznikla podle scénáře Stephena Kinga, jež se na něm podílel i jako producent a herec ve vedlejší roli (v druhém díle si zahrál donašeče pizzy). Film je nabitý počítačovými efekty, kupříkladu: padajícího kamení, duchů potulujících se po domě, či pohybujících se soch, až praskajích stěn. Vyjmenovat všechny by stálo za celý jeden článek, ovšem bohužel, rozeznat se dají. A to například ve scéně, kde se herci ochomítají kolem vosího hnízda.
Děj je jednoduchý a lehce se v něm budete orientovat. Scény, kdy Joyce vypráví o historii domu, jsou doslova prošpikované záběry toho minulého, co se tam zrovna kdysi stalo. Divák tak mnohem lépe pochopí zlo a nebezpečí tohoto místa, které tu hrozí na každém metru.
Hudba je trefná a nemůžu vůči ní mít výhrady. To ani u kamery. Herci se chovají přirozeně a jejich výkony se dají přirovnat k těm v áčkových filmech. Nechybí ani hlášky. Dále, a to je důležité, jde na tomto snímku vidět, že na jeho realizaci tvůrci nijak zvlášť nešetřili. Šlo jim o to, aby potěšili oko diváka, což v dnešních podmínkách není zas tak jednoduché. Obzvlášť u TV filmů. A tak co jiné televizní stanice sahali po zaručených esech v romantických či historických příbězích, jedna televizní stanice natočila horor, na kterým určitě neschudla. Úspěch, který měl v USA, nebyl totiž malý.

 

 

 

Hodnocení9
Je to horor, který dokonale Kingovým způsobem vypravuje to o čem on píše. Také se na tom nemale podílel a už proto si tento snímek podle mého zaslouží pozornost. Vždyť taky není vůbec špatný. Ovšem k té naprosté dokonalosti nedosáhl. I v těchto třech dílech se našli hluchá místa, která se buď nepovedly natočit, či je ve střižně zapomněli vystříhat. Přesto jsem si po jeho shlédnutí řekl, že stál za to.
90%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

  1. Solo 4 prosince 2008 v 07:27

    Ačkoliv jsem si tuto minisérii pustil již několikrát, nikdy jsem ji neviděl celou. Ne snad proto, že by šlo o špatnou podívanou, ale zdlouhavost jednotlivých částí byla vždy silnější, než moje trpělivost. Nyní v době marodky mám však času habaděj, no a jelikož jsem se v poslední době začal soustředit na filmy podle Kinga, nemohl jsem samozřejmě opomenout ani Dům v růžích. Ta více než čtyřhodinová stopáž je opravdu vražedná, ale nakonec jsem to přežil ve zdraví a docela jsem si to i užil. Přece jenom v sobě tajemný příběh skrývá více pozitivních prvků, než těch negativních, takže Craig R. Baxley nakonec ode mně dostane palec směrem nahoru.
    První polovina filmu se točí okolo seznámení s jednotlivými postavami, z nichž některé stály vskutku za větší pozornost (samotná Annie, Nick nebo mrzout Emery), ale nemůžu se zbavit dojmu, že většina ostatních tu byla absolutně zbytečná a více méně jen do počtu. Což by nebylo špatné, kdyby si je dům „vzal“ hned v první části, ale my se s nimi musíme trápit skoro celý film, což mi lehce lezlo na nervy. Na to že film trvá tak dlouho, si s nimi mohl samotný King více vyhrát (jak u něj bývá ve většině případů dobrým zvykem). Zas na druhou stranu se mi líbilo postupné rozplétání historie samotného domu a jeho obětí (v té druhé polovině našeho příběhu), které sebou přineslo svěží a místy i dost ponurou atmosféru. Která byla občas okořeněna i o docela zajímavé speciální efekty. Přesto si neodpustím poznámku, že to klidně mohlo být o polovinu kratší a zřejmě by se nikdo nezlobil. Některé pasáže jsou totiž dost nevyvážené (co se zajímavosti týče), občas i trochu nudné a nezáživné. 70%

  2. ZedGate 30 října 2007 v 21:11

    Doposud nejlepší, co jsem od Kinga viděl. Hodně udělalo to, že Rose Red  nebyl natočen jako celistvý dvouhodinový film, nýbrž jako třídílná šetihodinová série.  To tomu dodalo parádní vzestupnost děje a správnou hororovou atmosféru až do samotného konce. Herecké výkony i efekty obdivuhodné. Každopádně doporučuji…

Nový komentář