Staunton Hill (2009)


Český název: Masakr v kopcích
Režie: G. Cameron Romero
Rok výroby: 2009
Délka: 90 minut
Země: USA

Hrají:
Cristen Coppen … (Jordan)
David Rountree … (Cole)
Kathy Lamkin … (Louise Staunton)
B. J. Hendricks … (Buddy)
… a další

George A. Romero, legenda nemrtvého žánru, která svými snímky Noc oživlých mrtvol či Úsvit mrtvých položila základní pilíř zombie hororů. Dodnes mají jeho filmy zástupy fanoušků a řadu napodobitelů. Jeho syn Cameron se vydal odlišnou cestou, mrtvé nechal hezky odpočívat ve svých hrobech a zvolil si snad nejotřepanější námět v historii hororových filmů. Těžko říct, co jej k tomu vedlo.

Představuje nám skupinku mladých lidí cestujících z místa A do místa B. Někde v kopcích Virginie jsou nuceni přespat ve zdánlivě opuštěné usedlosti a tam narážejí na rodinku psychopatů. Originalita je tedy odsunuta na vedlejší kolej, nebo spíše odstrčena někam do hlubokého, temného příkopu. Na cestu jí smutně mává Texaský masakr motorovou pilou a další tucet jemu podobných. Dobrá, ale důvodem, proč tyto filmy sledujeme, není bůhvíjak inovativní děj, ale brutální a syrová jatka, kdy jsou aktéři porcováni a následně servírováni jako hlavní chod.

Oněch krvavých scén se dočkáte – stahování z kůže, skalpování za živa, krmení prasat lidským masem,.. – ale… Pověstné a zákeřné ale se týká doby, jakou budete muset přetrpět, než do tenat zabijáků padne první nebohá oběť. Tvůrcům se podařilo vysoustružit ukázkovou nudu, kdy nám představují postavy a jejich situaci, až jim to skoro chci připočítat k dobru. Ty by svůj počin museli přejmenovat na Nudu v kopcích a hned pod tímto „geniálním“ názvem zlatým písmem vyrýt titulek: Dlouhá a úmorná nuda, jež vás zcela jistě skolí. Nejspíš jim nějaký záhadný hlas napověděl, že divákovi lačnícímu po krvi stačí naservírovat steak sice pořádně krvavý, avšak pohřbený pod tolika vrstvami ne příliš čerstvé zeleniny, až vás prokousávání k němu zbaví veškeré energie a na maso už nebudete mít ani chuť ani náladu. Tleskám, tohle se jim podařilo na jedničku s několika hvězdičkami.

S atmosférou je to podobné jako s originalitou. Už v úvodních titulcích si odskočila někam na kafe a jaksi se zapomněla (nechtěla?) vrátit zpátky na plac. Občas ji sice někde náhodou spatříte pobíhat někde mezi stromy, ale tyto momenty spočítáte na prstech jedné ruky nešikovného pracovníka na pile. Herci jsou unylí a nemají pořádně co hrát. Jejich utrpení je sice nezáviděníhodné, ale taky ne příliš uvěřitelně podané.

Tohle vše platí zejména pro gore fanoušky hororového žánru. Konkrétně pak pro ty, kteří se při zvuku motorové pily nebo broušení nožů, tetelí blahem: Ostatní „neposkvrnění“ si možná film vychutnají více. Ruku do ohně za to ale rozhodně dávat nebudu!

Hodnocení2
Cameron Romero s tímto filmem šlápl pořádně vedle. Není v tom sám. Spolu se scénáristou Davidem Rountreem (zahrál si i jednu z rolí) se dokonale vymáchali ve vodách podprůměru. Škoda.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 26 května 2017 v 07:58

    Nikterak originální zápletka sebou však přinášela jeden velký otazník a to příjmení Romero uvedené na postu režiséra. Dopředu jsem si o tomto slasheru / hixploitationu nic nezjišťoval, přesto jsem zaregistroval jeho velmi nízké hodnocení na internetu. Ani to mě však neodradilo, protože jsem byl zvědavý, jak si Cameron povede a navíc mám tento druh filmů docela rád (starší kousky tohoto subžánru patří k mým nejoblíbenějším vůbec). Jenže jak vidno, chlapec se teda moc nepotatil a Staunton Hill patří zcela po právu k snad vůbec nejhorším kouskům tohoto odvětví, jaké jsem zatím měl možnost vidět. Již samotný fakt, že první polovinu filmu jsem se neskutečně nudil a ani žádná z postav mě vyloženě neokouzlila, bylo jasným signálem, že tady nebude něco v pořádku. Na dementní chování postav jsem si již zvykl, ale tady to místy někteří ze zúčastněných doháněli přímo do extrému. Navíc ani samotní záporáci, nebyli přímo ukázkovými burany, na jaké jsem povětšinou zvyklý. Přitom Kathy Lamkin už má ledasco za sebou a nechápu, proč se nechala ukecat k účasti na tomto paskvilu. I já si hned vzpomněl na Turistas či Texaský masakr, ale tento film jim v ničem nesahal ani po kotníky. Je tu sice trocha brutality v podobě porcování lidských těl či skalpování, ale vše bylo provedeno tak lajdácky, že ani při sebemenší vůli mě to nedokázalo uspokojit a to mám bizarní / morbidní situace opravdu rád (spíš bych řekl, že na nich i docela ujíždím). Pak jsem se ale podíval na mrzký rozpočet filmu (750 000 dolarů) a hned mi bylo všechno jasné. 30%

  2. voodoo 6 listopadu 2010 v 17:43

    Díky, občas se mi i zadří. Když jsem třeba teď četl moji recku na Temnou legendu – po odeslání už to nedělám – docela mě polilo horko.  Co se kvalit filmu týká, no, vyjádřil jsem jen svůj názor a nechci, aby si to někdo vyložil tak, že nemá s tímto snímkem ztrácet čas. To je věc každého z vás, někomu to prostě sedne (moje máma byla z filmu úplně odvařená), mě se prostě nelíbil.

Nový komentář