Starship Troopers 3: Marauder (2008)


Český název: Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel
Režie: Edward Neumeier
Rok výroby: 2008
Délka: 105 min
Země: USA / Jižní Afrika / Německo

Hrají:
Casper Van Dien … (plukovník Johnny Rico)
Jolene Blalock … (kapitán Lola Beck)
Stephen Hogan … (maršál Omar Anoke)
Boris Kodjoe … (generál Dix Hauser)
Amanda Donohoe … (admirál Enolo Phid)
… a další

 

Johnny Rico je velitelem základny na jedné z mnoha planet ovládaných brouky. Všichni jsou na něj patřičně hrdí, vždyť je to ten dávný hrdina, který stál za úspěchem nalezení Mozku. Na základnu přiletí dokonce sám hvězdný maršál, ale po krátké prohlídce komplexu brouci prolomí elektrické ploty a základna se ocitá pod těžkým útokem. Hvězdný maršál nasedá do lodě a s několika lidmi uniká do bezpečí, to ale netrvá dlouho. Jejich loď je napadena i ve vesmíru a záchranný modul je nasměruje na tajemnou planetu OM – 1. Tato planeta však není pustá, naopak. Možná se na ní skrývá to největší tajemství, vedoucí ke konečnému vítězství naší civilizace…

Tak se nám Hvězdná pěchota dočkala zakončení trilogie. Po neuvěřitelně sračkoidní dvojce jsem však nevěřil ve velké zlepšení, ale navrátivší se hlavní hvězda mě donutila pustit se i do tohoto dobrodružství, zvláště když se evidentně na film darovalo více finančních prostředků. A to i přesto, že třetí Hvězdná pěchota putovala, stejně jako její předchůdce, směrem rovnou na DVD.

Návrat ke kořenům prvního dílu je patrný již od začátku filmu. Tatam jsou šedé interiéry dvojky, kde brouci vylézali z nějakého oparu. HP 3 nabízí podobné elementy, které kdysi proslavily Verhoevenu sci-fi řežbu, to znamená obranné komplexy, vesmírné flotily a hlavně známé satiristické televizní spoty, které vás během filmu několikrát spolehlivě rozesmějí. Pozitivně na diváka působí samozřejmě i návrat Casper Van Diena, který se změnil pramálo a v některých scénách tak výborně přehrává, až se vám může zdát, že sledujete 11 let starou jedničku.

U čeho se můžete také nasmát jsou triky. Zvýšený rozpočet je sice znát, ale některé trikové sekvence by neprošly ani u deset let staré počítačové hry. Vše působí neuvěřitelně lacině a papundeklově. Je mi samozřejmě jasné, že video film musí mít určitá finanční omezení, ale film propadá i s dvacet let starými snímky (1986 – Vetřelci). Na druhou stranu ale některé jiné triky působí alespoň poloprofesionálně. Při závěrečných akčních sekvencích si však přesto připadáte jako na ukázce dema nějaké staré béčkové hry.

HP 3 si však drží hrdost. Ano, chvílemi sice máte pocit šílené brečky, ve které se hlavní i vedlejší postavy topí, zejména když scénář provází známá klišé, ale pár suchých hlášek a několik úsměvných gore scének (i když asi směšně působit nemají) vám dovolí přečkat tu hodinu a půl bez úhony. Z úsměvných scének mi v hlavě také uvízl ústřední propagandistický song s názvem “Dnes je dobrý den na umření”.

 

 

Hodnocení4
Jdeme ve stopách jedničky, zasmějeme se hodně a vrátí se nám hlavní hrdina. Proč tedy 40 %? V objektivním měřítku je to pořád laciná blbůstka, která může průměrná hodnocení jen olizovat. Ale na video film to přece není špatné hodnocení!?
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. ondrej 21 ledna 2009 v 17:25

    Je to slabý odvar jedničky, ale o dost slušnější, než dvojka. Námět je slušný. Hodně věcí se z prvního dílu i vrací a příběh se snaží mít i větší hloubku v podobě víry. Bohužel se zde zásadně podepsal nízký rozpočet. Je to znát a tak nudných momentů je tu celá řada. Pro mě film, který si zaslouží tak 60%, ale více určitě ne.

Nový komentář