St. Agatha (2018)


Režie: Darren Lynn Bousman
Rok výroby: 2018
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Sabrina Kern … (Mary)
Carolyn Hennesy … (Matka představená)
Courtney Halverson … (Catherine)
Lindsay Seim … (Doris)
Hannah Fierman … (Sarah)
Trin Miller … (Paula)
Justin Miles … (Jimmy)
…a další

 

Darren Lynn Bousman se stal známějším díky sérii Saw, u níž režíroval díly 2, 3 a 4 (a v roce 2020 má dodat Saw IX – tomu říkám uzavření kruhu!). Jeho ostatní tvorba je mi neznámá. St. Agatha je ale hororem pro televizní účely a u nich se příliš nevyplácí mít velká očekávání.

Mary, mladá těhotná žena, přichází do kláštera sester bohoslovných, aby zde nalezla útočiště. Klášter řídí pevnou rukou matka představená a má velmi přísný řád – od mlčení, přes očitý dozor, až k nemožnosti svobodného pohybu. Když Mary započne poodhalovat minulost celé komunity, je jasné, že se musí nějak osvobodit, neboť datum porodu se kvapem blíží…

Leč se může premisa zdát primitivní, je využita poměrně schopně a má hlavu a patu. Nepřítelem je zde na první pohled dobročinná organizace a obětí pak ženy ocitnuvší se ve svízelné životní situaci, které přece musí být vděčné za pomocnou ruku. Středobodem dění se nakonec stávají ti úplně nevinní – novorozeňata, což je sama o sobě silná psychologická bomba.

St. Agatha tak jednoznačně buduje charaktery, které proti sobě bojují. Jejich způsoby zachází stále dál a dojde i na nějaké to gore, jak je zřejmě u režiséra zvykem. Bohužel scén, které jsou dost přitažené za vlasy, se dočkáte také v hojném počtu a tahají zbytek filmu po poměrně atmosférickém úvodu do průměru, ze kterého se už nevyhrabe. Snaha tak v tomhle případě zrovna nedopadla na to pomyslné úrodné pole, ostuda to ale není.

Hodnocení5
Pokud někdy na St. Agathu narazíte v televizi, neublíží vám. I pár pomatených jeptišek má sílu, abyste po pěti minutách neusnuli.
50%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Profilový obrázek
    Solo 15 ledna 2020 v 09:15

    Tak to byl zase přešlap jako prase. Myslím tím tento film jako celek. Já blbec jsem se nechal zlákat jménem režiséra a hlavně jsem se těšil na solidní nunsploitation v modernějším pojetí, ovšem starým klasikám tohle moderní pojetí nesahá ani po kotníky. 103 minut trvající nuda, která nás za celou tu dobu potěší snad jen dvěma – třemi zajímavějšími momenty, které snesou s přivřením oka označení „hororová podívaná“. Jinak šlo hlavně o rádoby psychologické drama s drsnějším námětem, leč bez pořádné atmosféry nebo snad nějaké krvavější podívané jak jsme u Bousmana zvyklí.

    Pánbíčkářské kecy tu naštěstí nejsou v hlavním kurzu, takže alespoň těchto sraček jsem byl víceméně ušetřen. Jedna šitá huba, ustřihnutý jazyk, ruka v pasti (zajímalo by mně, jak jí z té pasti hlavní hrdinka dostala – navíc měla ruky jak hůlky, takže by jí to totálně rozdrtilo kosti) a udušení pupeční šnůrou to nezachrání. Byla tu celá řada nelogických kopanců a samotné finále taky stálo za hovno. I když zas na druhou stranu, každý se dá podplatit a asi jí ty staré panny měly plné zuby.

    St. Agatha se navíc nepyšnila ani nějak zvlášť zajímavým hereckým obsazením – či snad kvalitními hereckými výkony (snad jen představitelka Matky představené podala kvalitní výkon). Alespoň že tu nudnou omáčku okořenili alespoň několika zajímavými střípky (scénami) z minulosti hlavní hrdinky. Tohle prostě navíc jak podprůměrné ohodnocení nemělo ani omylem. 40%

Nový komentář