Squirm (1976)


Český název: Červi
Režie: Jeff Lieberman
Rok výroby: 1976
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Don Scardino … (Mick)
Patricia Pearcy … (Geri Sanders)
R.A. Dow … (Roger Grimes)
Jean Sullivan … (Naomi Sanders)
Peter MacLean … (Sheriff Jim Reston)
… a další

 

V září roku 1975 došlo na pobřeží Georgie k silné bouři, která strhla elektrické vedení. Popadané dráty napěchovaly zeminu miliony a miliony voltů. Ač byla elektrická energie uzemněna, bez následků tato lokální porucha nezůstala. Jak zjišťuje právě přijíždějící Mick, místní obyvatele něco žere. A to doslova. Ohlodané kostry jsou pouze předehrou k hrůzné noci, která všechny čeká. Vítr se zvedá a ze země vylézají miliardy červů, aby se nakrmily. Je jich tolik, že nezbývá než vylézt na nejvyšší místo v okolí a doufat, že jejich záplava brzy ustane…

Squirm je minimálně nadprůměrný horor. Především atmosféricky. Jako obvykle za to může hudba, která určité scény patřičně dramatizuje. Ovšem některé podkresluje s takovou vervou, že to celou situaci naopak zlehčuje.

Nedá se téměř přehlédnout, že Červi byli točeni s jistou mírou nadhledu. Občas parodují sebe sama. Zvláště ke konci, kdy je jich tolik, že si leckdo klepe na čelo. Takovou záplavu špaget jen tak neuvidíte. Ani kvílející červíky. Někteří herci vyloženě tropí mnoho povyku pro nic, tj. pro pár plazících se žížal. Několikrát se tak člověk od srdce zasměje. Ne však okatému vtipu. O tom film není.

Mnohé scény údajně v době svého vzniku vyvolávaly hromadná zvracení diváků. Z dnešního pohledu tam žádná taková scéna není a člověk si řekne, že tenkrát museli mít hodně slabé žaludky. I když takoví červi prolézající kůží do hlavy nebo svíjející se pod košilí mrtvého starce ani dnes k prostřené tabuli jen tak někoho nenalákají. Krve jako takové ve filmu moc nehledejte.

Hodnocení6
Squirm je povedený snímek odrážející dobu svého vzniku. Ta z něj přímo sálá. Vsází na děs, postupně přecházející ve velmi lehký úsměv. Je to velice sympatické dílo.
60%

Sdílejte článek

 1. Solo 29 září 2011 v 20:07

  Já si nemůžu moc stěžovat. Film má sice dost
  nedostatků, ale ono když jde o béčkový zvířecí horor, tak se ani není čemu
  divit. Herecké výkony nepatří mezi nejlepší, no každopádně jim nelze upřít
  snahu. Většinu z herců jsem ani neznal, ale ústřední čtveřice – potažmo pětice
  postav to utáhla sama. Co se týká červů, tak je pravda, že tvůrci mohli trošku
  přitvrdit. Na to kolik jich tam bylo, jsme se opravdu dočkali tak tří-čtyř zajímavých
  scén a to je trošku málo. Docela se divím, že toho Patricia Pearcy natočila za
  své kariéry tak poskrovnu.  
   

 2. Eraserhead 6 prosince 2009 v 09:56

   Na to, že se film jmenuje červi a červů se ve filmu objeví opravdu hodně, je jedna akčnější scéna s nimi (ale skvělá) a to ještě někde uprostřed filmu, dost slabota. Navíc se závěr filmu odehrává v dost nepřehledné tmě. Bavil mě duch doby, v níž to bylo natočené a máma a sestra hlavní hrdinky. Ale čekal jsem trošku víc…

Nový komentář