Split (2016)


Český název: Rozpolcený
Scénář a režie: M. Night Shyamalan
Rok výroby: 2016
Délka: 117 min
Země: USA

Hrají:
James McAvoy … (Kevin, Barry, Dennis, Patricia a další)
Anya Taylor-Joy … (Casey Cooke)
Betty Buckley … (Dr. Fletcherová)
Haley Lu Richardson … (Claire)
Jessica Sula … (Marcia)
… a další

 

Je zpátky, říkají pochvalné ratingy a spokojení diváci. Indický Hitchcock má prý zase formu. M. Night Shyamalan se po třech uznávaných filmech (Šestý smysl, Vyvolený, Znamení), třech rozporuplných filmech (Vesnice, Žena ve vodě, Stalo se) a po dvou vysmívaných filmech (Poslední vládce větru, Po zániku Země), vrací do našeho žánru. Leckdo by řekl, že tak učinil už v The Visit (2015), ale já osobně found footage stylem tak nějak pohrdám.

Split je shyamalanovsky jednoduchý. James McAvoy, kvůli jedné ze svých 23 osobností (leč hlavních charakterů má asi 6), unese a zabední tři pohledné dívčiny. Těm zbývá buď rozplétat složitou mysl jejich věznitele nebo se pokusit ho nějak zneškodnit. Za jednoduchým schématem divák očekává tradiční Shyovo utahování šroubků, které vyvrcholí v jaksepatří překvapující finále. No ale tady to funguje tak nějak polovičatě.

Tajuplná bestie číslo 24 totiž za sebou zanechává rozpaky (třeba to spidermanovské lezení po zdech je na hraně) a tak největším překvapením jest až závěrečné ujištění, že se nacházíme v širším filmovém universu (tímto zdravíme pana B. W.). Každopádně k tomuhle výsledku jsem se doklopýtal v jinak celkem rutinním dramatu, kde sice můžu obdivovat rozličné McAvoyovi kreace, zároveň mi však jeho předehra přijde zdlouhavá.

Ačkoliv Split působí dojmem, že tvůrci nad svým dílem přemýšleli, atmosféra se mi jevila vzhledem k masité délce a minimalistickému prostředí poněkud utahaná. Zájem o postavy se přeléval spíše podle toho, kolik toho děvčata ještě mají na sobě než podle nějaké zajímavé dramaturgické kličky v jejich zoufalém boji.

Hodnocení6
Jaký je tedy můj součet? Slušné, neurážející řemeslo se slušnými herci (a Anya Taylor-Joy je sexy) mínus trochu té nudy. Shyamalan je možná zpátky ve svých vlnách, ale o nadšení bych ještě nemluvil.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář