Splice (2009)


Režie: Vincenzo Natali
Rok výroby: 2009
Délka: 104 min
Země: Kanada / Francie /USA

Hrají:
Adrian Brody … (Clive)
Sarah Polley … (Elsa)
Delphine Chanéac… (Dren)
Brandon McGibbon … (Gavin)
…a další

Horory, v nichž se vědci vzepřou matce přírodě, je nespočet. Vytvoření jiné formy života se v nich nevyplácí, protože exemplář bývá většinou obdařen velkou silou a často svým stvořitelům utíká. Clive a Elsa na to ovšem nemyslí. Jejich tajný výtvor jménem Dren, který možná bude mít zásadní slovo při vývoji nových léků, jim nahrazuje dítě. Dítě stvořené z lidské a zvířecí DNA. Dítě nevypočitatelné a nebezpečné.

Dren v dospělosti (roste rychle) vypadá asi jako kříženec klokana a libovolné topmodelky. Má však i své stinné stránky – opravdu otravné pištění a ocas zakončený smrtícím bodcem. I přes tuto „výbavu” se však v naprosté většině děje nejedná o nějakého zabijáka. Clive a Elsa jí zkoumají, vychovávají a to je právě důvod, proč Splice nemůžeme řadit ihned k hororu, i když nás trailer lákal právě na něj.

 Splice v první řadě totiž nabízí jiná témata – odpovědnost vědce vůči svému výtvoru, jeho dopad na celou evoluci vůči citovému vztahu k němu. Žádná z těchto otázek sice není brána nijak do nitra, ale film si alespoň po celou dobu udržuje napětí typu „co asi bude dál”. Leč toto napětí klesá s každou další minutou, což je nahrazováno právě nevypočitatelnou Dren, která se z hodného děvčátka mění na nebezpečného démona, který neustále mutuje (kde se vzali, tu se vzali třeba křídla).

Filozofické otázky prostě a jednoduše zadupává do země celková absurdita snímku. Trochu nešťastně tak působí i hlavní herecké duo, které hraje „áčkově” navzdory béčkovému konceptu. Ten se naplno projeví především v samotném závěru, kdy se tvůrci dovtípí, že by si něco mohl odnést i hororový fanoušek a tak se vytasí s podivným zvratem, po kterém již jde o život. Běhání po lese a několik koupelí v ledové říčce však větší porci děsu nenabízí, spíše evokuje srágory typu Jeepers Creepers.

 I přesto všechno se mi Splice tak nějak líbil. Film je i přes multižánrovost nenáročným soustem na jedno zkouknutí, které by možná šlo o nějakou čtvrthodinu zkrátit, ale naštěstí obsahuje i světlé momenty, jež prozrazují nevyužitý potenciál. Vincenzo Natali mě přesto nezklamal, pochybuji o tom, že někdo jiný by to natočil lépe. Tedy možná až na Davida Cronenberga, který by dal Dren schopnost komunikovat se světem a přemýšlet nad svým osudem.

Hodnocení5
Právě legendární Moucha dokázala, že to funguje daleko víc, než jen upištěná kreatura emoce pouze naznačující a v závěru jich zbavená.
50%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Profilový obrázek
  Solo 15 července 2011 v 20:53

  Scifi film který se neskutečně vleče. Těch 104.minut
  bylo zbytečně moc. Natali to nemá v hlavě zcela v pořádku a tak není
  divu, že vesměs každý jeho film dokáže diváky do jisté míry šokovat. Ani zde
  tomu nebylo jinak. Nevím jestli bych zde mluvil o nechutných scénách, když
  triky jsou sice zajímavé, ale nikoliv skvělé. Teprve od chvíle, kdy si Dren
  přestane hrát s kočkou mě začal tento film bavit. Námět má sice obsáhlejší
  téma, ale ve mně nezůstal žádný jeho odkaz. Za několik dní si už na něj ani
  nevzpomenu. Species je rozhodně lepší.  Slabých 50%

Nový komentář