Spiders (2000)


Český název: Pavouci
Režie:
Gary Jones
Rok výroby: 2000
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Lana Parrilla … (Marci Eyre)
Oliver Macready … (Slick)
Nick Swarts … (Jake)
Mark Phelan … (Agent Gray)
Josh Green … (John Murphy)
David Carpenter … (Technician)
Andrew Soddart (doktor Ellis)
Jonathan Breck … (Jacobs)
… a další

 

Film začíná tím, že se NASA pokouší křížit obyčejné sklípkany s mimozemskou DNA. Celý proces musí proběhnout ve vesmíru, ale přesně v okamžiku, kdy je pavoukovi (který má trefnou přezdívku Tchýně) podávána injekce, zasáhne raketoplán sluneční radiace a ten se začne řítit k tajné základně odkud se celá operace řídí…

Děj nás teď přenese do novinové redakce, kde se seznámíme s hlavní hrdinkou – poněkud neúspěšnou novinářkou Marci, která (při téhle scéně sem málem spadnul na zem) provádí rozhovor s dvěma údajnými mimozemšťany. Ty poznáte podle toho, že vypadají jako normální lidi, akorát že tupě zírají a když si s nimi prohlížíte fotky údajné tajné základny, tak jeden z nich začne něco rozrušeně blábolit v jazyku, kterému nerozumíte.

S informacemi od emzáků se Marci a její dva kolegové, fotograf Slick a hacker Jake, vydávají na místo, na němž by měla stát základna, když v tom si všimnou padajícího raketoplánu, který se zřítí pár metrů od nich a trojice se ho rozhodne prozkoumat.

Uvnitř trosek najdou jen mrtvou posádku (i když to není úplně jasné podle mě vinou pavouka jelikož vypadají…no poněkud rozežraně) a polomrtvého kapitána, který vypadá jako kdyby právě vylezl z jaderného reaktoru. Náhle jsou vyrušeni příchodem vojáků vedených agenty Grayem (záporný) a Johnem Murphym (kladný). Poté co pavouk nechtěně skončí na podrážce agenta Murphyho, je raketoplán zničen pro zahlazení důkazů a naše trojice ukrytá v náklaďáku je převezena rovnou do útrob tajné vojenské základny. Nikdo však netuší, že pavouk stihnul do kapitána naklást svá vejce…

Na základně jsou svědky toho, jak kapitánovi vyleze z huby pavouk, který je i s nohama větší než lidský hrudník (sice nechápu jak se jí mohl procpat, ale ve filmech s přerostlými zvířaty se dá jen těžko očekávat něco reálného). Ihned po svém zrození zabije dva doktory a uteče. Proti pavoukovi je vyslána jednotka s úkolem chytit ho a Marci s kolegy se snaží ze základny utéct. Když jednotka narazí na pavouka měří už úctyhodné 3 metry a vojáci jsou likvidováni jeden po druhém. I naše trojice poněkud prořídne. Jake, kterého pavouk kousl, zjišťuje (po hacknutí do jednoho z počítačů), že na kousnutí neexistuje žádný protijed, zmagoří a chce pavouka zabít, což samozřejmě nepřežije a Marci se Slickem končí v obrovské pavučině zbudované ve výtahové šachtě, ze které se podaří uniknout jen Marci. Cestou ze základny narazí na agenta Murphyho a společně se jim podaří ze základny uniknout.

Oba se vydají do redakce, kde už na ně čeká agent Gray, do které ho pavouk předtím, než ho naši hrdinové rozmačkali výtahem, nakladl vejce. Náš milý agent se roztrhne na kousky a pavouk, který z něj vylezl, dosáhne za chvíli takového vzrůstu, že zbourá celou redakci. Vtip totiž spočívá v tom, že každé děcko tohoto pavouka je větší a větší. Tato městská část mi připadá nejlepší, kdy pavouk obrací auta a nebo si je otvírá jako konzervy, aby mohl sežrat řidiče.

Závěr filmu je zhruba takový, že pavouk vyleze na střechu mrakodrapu a Marci ho přesnou střelbou z raketometu zničí. The End.

Výhodou je že se u tohole filmu občas člověk i zasměje. Třeba když naši hrdinové stoupají nahoru po schodech a náhle k nim s kvílením prosviští pavouk, který na pavučině visí jako na banjee jumpu a Slick ho ranou pěsti posílá k zemi atd.

A teď k hodnocení. Filmu dávám 80%, protože jako fanda všeho co má 8 nohou vítám každý pavoučí horor i když je to jen obyčejné béčko. A těch -20% je za ten trapný rozhovor s ufouny. Prostě bez nich by se to určitě obešlo.

Hodnocení8
A úplně na závěr. Distributor na svých DVD a VHS uvádí nesprávný obsah filmu který s tímhle vůbec nesouvisí. Takže pokud si tento film pořídíte tak nebudte zmatení hned na začátku.
80%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 19 srpna 2014 v 11:22

    Nu Image si na začátku nového tisíciletí oblíbilo (no vlastně až do teď) natáčení céčkových hororových filmů, ve kterých hrají hlavní roli různá zmutovaná či přerostlá zvířata (monstra) a tak po žralocích přišli na řadu pavouci, krokodýlové, chobotnice a další. Tento film je mnohými označován za úplný odpad, ale s tím já nesouhlasím. Ti co jsou už v podobných kouscích zběhlí, ví, že byly natočeny ještě mnohem větší „hrůzy“. Ani Spiders ovšem nedosahují alespoň průměrné kvality, protože špatných efektů a (ne)logických kopanců je tu až přespříliš. Dokud se však děj nepřesunul ze základny do města, docela jsem si film i užíval. Pokud tedy přeskočím pasáž o „údajných mimozemšťanech“ ve studiu (to bylo dost trapné). Zmutovaný pavouk totiž téměř okamžitě započne eliminaci lidí a já se tak ani moc nenudil.
    Je sice pravdou, že jeho digitální ztvárnění bylo spíše k smíchu, nežli by se u něj někdo bál a místy jeho řádění spíš připomínalo komedii, ale jsem tu narazil i na několik slibných momentů. Mezi ty však nepočítám ono sražení pěstí ze schodiště či zrození megamonstra v kanceláři. V těchto chvílích jsem zažíval opravdu jen pocit trapnosti. On celkově ten konec je už dost přehnaný a tvůrci se měli raději inspirovat u starých filmů, ve kterých rovněž hráli důležitou úlohu přerostlí pavouci. Přemrštěných situací tu však bylo s přibývajícími minutami stále víc a víc (kupříkladu ono závěrečné zničení pavouka, proměna ustrašené novinářky v drsnou akční hrdinku). Společnost Nu Image však jasně demonstrovala, jakýmiže kroky se bude dále ubírat v budoucnosti a tak buď její díla budete nenávidět, nebo je začnete brát s nadhledem a pak si je možná i alespoň trochu užijete.

Nový komentář