Snow White: A Tale of Teror (1997)


Český název: Sněhurka – Příběh hrůzy
Režie: Michael Cohn
Rok výroby: 1997
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Sigourney Weaver … (Lady Claudia Hoffman)
Sam Neill … (Lord Friedrich Hoffman)
Monica Keena … (Liliana Hoffman)
Miroslav Táborský … (Gustav)
Gil Bellows … (Will)
David Conrad … (Peter Gutenberg)
Brian Glover … (Ralf)
…a další

 

Nejsem si úplně jistý, kolik už vzniklo adaptací pohádky o Sněhurce – osobně znám několik animovaných i hraných verzí (a jeden kreslený pornosnímek, ehm). Režisér Michael Cohn se rozhodl, že profláklému příběhu dodá temnější auru, vznikl tak Příběh hrůzy. Jak moc si pohrál s pohádkovými klišé a jak moc se budete třást strachy si teď povíme.

Naše sněhurka se jmenuje Liliana a je to dcera šlechtice, kterému po porodu zemřela žena. Objeví se však krásná lady Claudie a záhy je svatba. Změna je v tom, že Claudia je ta hodná a spíše malá Lily by zasluhovala na holou. To však netrvá věčně a jak dívka dospívá, macecha po těžkých životních situacích podlehne svodům tajemného zrcadla a stane se z ní čarodějnice, která touží po jediném – zabít svou nevlastní dceru, která se ukrývá kdesi v lesích.

Základní koncept tedy zůstal relativně zachován, stejně tak pohádková atmosféra. Ta však místy brnká na temnou strunu, byť přímo o hororu nemůže být příliš řeč. Tvůrci naštěstí úplně nevyměkli, takže některé slavné sněhurkovské atributy doznaly změn. Například sedmero hodných trpaslíků vystřídala banda tvrdých chlápků (malého vzrůstu je jen jeden) připomínající spíše loupežnickou tlupu. Tito hoši Lilian mnoho nepomůžou, spíše malá princeznička se musí mít na pozoru, aby v útlém věku nepřišla o nevinnost.

Pryč jsou taky chabé pokusy o zabití mladé krásky. Tato macecha v podání Sigorney Weaver neváhá kvůli Lilian vymýtit pár arů lesa či zasypat důlní prostory ve skále. Ale nebojte, dojde i na jablíčko. Nezbývá než pochválit triky i masky, které jsem od nepříliš nákladné televizní produkce neočekával. Stejně ucházející jsou i herci – našinci neunikne ani poměrně velká role Miroslava Táborského coby němého bratra Claudie. Český herec je v jedné scéně dokonce políben touto legendou filmu, což mu lze jen závidět.

Co ve filmu bohužel nefunhguje jsou naopak vztahy mezi postavami. Lilian je zprvu líčena jako čerstvě zamilovaná do jiného šlechtice (slíbí si věčnou lásku), ale mezi horníky si za chvíli najde jiný idol. V závěru to tedy trochu skřípe, což ale v tomto pohádkovém příběhu ani nevadí. Co ale zamrzí je mdlé a utahané finále, které šlo rázně sestříhat!

Hodnocení5
Sněhurka – Příběh hrůzy je temnou variací známé pohádky a jako taková se musí brát s rezervou a jistou mírou tolerance. Je to milý pokus a svým způsobem i ojedinělý. Zkrátka sice žádný zázrak, ale ani pohroma. Každopádně Hollywood s tímto tématem začíná koketovat čím dál častěji, takže už se plánují další dvě variace Sněhurky (jedna z nich má být taky temná) a nedávno si v Americe odbyla premiéru i strašidelná verze Červené Karkulky (Red Riding Hood), kterou si asi taky nenechám ujít.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 25 prosince 2016 v 17:50

    Přestože tato hororová pohádka byla v mé sbírce již hodně dlouho, dnes to byla moje premiéra. Když už nadešel ten čas Vánoc a v televizi pořád běží dokola ty samé pohádky, došla konečně řada i na Sněhurku. Snad každý zná tento příběh, který se za řadu let dočkal obrovského množství nejrůznějších filmových i animovaných zpracování. Samozřejmě jsem přivítal tvůrčí myšlenku, ho pojmout netradičním způsobem, ovšem nevím, zda to byl nakonec ten nejlepší nápad. Přece jenom těch odchylek od standartu bylo tolik, že jsem v určitých chvílích jen nevěřícně kroutil hlavou. Potemnělá hororová atmosféra dostala zelenou, dokonce se tu dá narazit na několik opravdu povedených scén při kterých i trošku zamrazí, ale je tu i množství prvků, při nichž mi doslova vřela krev v žilách. Především to, že z pohádkových trpaslíků tu udělali bandu pobudů, ze kterých dobrosrdečnost sršela na sto honů (to myslím samozřejmě ironicky). Alespoň to jablko tu nechali. Takže v mých očích určitě částečné zklamání. Přesto si nemyslím, že by šlo vyloženě o špatný film. Když už nic jiného, tak herecké výkony to drželi nad vodou. Tím myslím především Sigourney Weaver. Její proměna z milé pěkné dámy v pomstychtivou čarodějnici, byla provedena docela dobře. Nebýt této herečky, tak bych šel asi s hodnocením dolů.50%

Nový komentář