Sleepy Hollow (1999)


Český název: Ospalá díra
Režie: Tim Burton
Rok výroby: 1999
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Johnny Depp … (Ichabod Crane)
Christina Ricci … (Katrina Van Tassel)
Miranda Richardson … (Lady Van Tassel)
Michael Gambon … (Baltus Van Tassel)
Casper Van Dien … (Brom Van Brunt)
Jeffrey Jones … (Reverend Steenwyck)
… a další

 

Ospalá díra byla dokončena v roce 1999 – tedy v době, kdy se režisér Tim Burton ještě nemusel bránit výtkám odborníků i laiků, kteří mu dnes zazlívají, že se poněkud opakuje. Je proto velmi burtonovská – plná temné atmosféry, v níž se na uťaté hlavy a tratoliště krve kouká stejně dobře jako na romantické scény.

Příběh se odehrává v mladých Spojených státech. Idealistický a snad až příliš moderní konstábl Crane (Johnny Depp) působí svými metodami v konzervativním policejním sboru vítr, a tak je “za odměnu” poslán na místo, jež dělá svému názvu čest – do Sleepy Hollow. Mají zde totiž na malý počet obyvatel nepříjemně vysokou úmrtnost a je třeba věc vyšetřit. Racionální Crane se pokouší přesvědčit místní o nesmyslnosti jejich domněnek o bezhlavém jezdci, který je podle nich hlavním aktérem všech vražd. Jenže netrvá dlouho a mladý vyšetřovatel musí připustit existenci světa mimo vědecké mantinely.

Vedle právě popsané linie se filmem táhnou ještě dvě dějová vlákna. Tím prvním je Cranův křehký, zdvořilý a naprosto počestný vztah ke Katrině (Christina Ricci – zde blonďatá), dceři jednoho z významných mužů v nevýznamné Sleepy Hollow. Citové pouto však komplikuje skutečnost, že Katrina figuruje na seznamu podezřelých. A druhou vedlejší cestou, po níž se film ubírá, jsou Cranovy flashbacky – vzpomínky na dětství, v němž přišel o matku a ztratil svou víru ve věci nadpozemské. Na těchto snových návratech (obvykle se to konstáblovi stává, když omdlí – což je často) je nejmilejší představitel “mladého Crana”, který se mimořádně povedl.

Nejsilnější stránkou filmu je jeho vizualita a Johnny Depp. Všudypřítomná mlha, absence slunce a poetická ponurost je pro nás, fanoušky “té správné atmošky”, balzámem na hororovou duši. V tomto ohledu lze v souvislosti se Sleepy Hollow hovořit o skutečné kráse. A Depp zas dělá radost svým četným – nejen pubertálním – fanynkám. Je pohledný, nešikovný a velmi roztomilý.

Sleepy Hollow můžeme, ale nemusíme vytknout výraznou stylizaci. Jde v podstatě o pohádku. Charakter postav je dost dickensovský – zlí lidé jsou zlí, hodní lidé jsou hodní. Postavy působí šablonovitě a plytce. Vnitřní boj se odehrává jen v hlavě hlavního hrdiny a je dost explicitní. Divák nemusí objevovat, diváku se vše ukáže a řekne.

Hodnocení8
Na obranu filmu však musím dodat, že Sleepy Hollow se nesnaží klamat tělem a nepředstírá hluboké existenciální drama. Divák dostane, co dostat má. Sleepy Hollow právem posbírala více než dvě desítky ocenění, z nichž nejvýznamnější je Oscar za výpravu.
80%

Sdílejte článek

24 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. násoska 23 srpna 2011 v 21:21

    miluju Burtona a snad proto nejsem schopná objektivity..jeho úžasný vypravěčský talent žene dopředu takřka cokoliv- muzikál, sladkobolný romanťák i tuto mystery detektivku, která mne osobně velmi baví..Johny je tu skvělý, ale jako Sweeney je lepší..luxusní atmosféra zapadákova, opředeného vražedným tajemnstvím a super Walken..90%

  2. Solo 18 února 2010 v 11:40

    Skvělá mysteriózní detektivka, ve které figurují nadpřirozené síly v
    podobě bezhlavého jezdce. Burton je prostě geniální režisér a většina
    jeho filmů se těší velké oblibě. Stejně tak i Johnny Depp, který
    předvedl opět bezchybný výkon. V kombinaci s ponurou atmosférou,
    parádním hudebním doprovodem a kvalitním scénářem z toho nemohlo vzejít
    nic jiného než nadprůměrný film. 80% zcela zasloužených

  3. ondrej 22 června 2008 v 15:19

    Velice pěkný horůrek na který se rád kdykoli podívám. Jinak filmy od Tima Burtna mám velice rád a spíše, než za režiséra ho považuji za umělce, neboť atmosféru a prostředí, kterou ve svých filmech dokáže stvořit, je tak dokonalá, že řada jiných režisérů mu v tomhle nedosahuje ani po kotníky.. 

  4. Frenk 22 června 2008 v 12:11

    Přiznám se, že Tima Burtona jako režiséra příliš nemusím. Vím, že většina jeho filmů je na csfd hrdě označena červenou barvou, ale když se zpětně podívám na filmy, které jsem od něj viděl, tak: Střihoruký Edward – naivní pohádka, Batman – akční slátanina, Batman se vrací – MNOHEM větší slátanina, nová Planeta opic – efektivní blbost nesahající originálu ani po kotníky, Mars utočí! – netřeba komentovat, a tak dále a tak dále.

    P. S.: Jak velkou roli v tomto filmu má Casper van Dien?

Nový komentář