Skeptic, The (2009)


Český název: Prokletý
Režie: Tennyson Bardwell
Rok výroby: 2009
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Tim Dally … (Bryan)
Tom Arnold … (Sully)
Zoe Saldana … (Cassie)
Edward Herrmann … (Dr. Shepard)
Andrea Roth … (Robin)
…a další

 

Smrt tety známého právníka Bryana Becketa provází velmi zvláštní okolnosti. Její synovec se nastěhuje do zděděného viktoriánského sídla, kde údajně straší. V domě skutečně dochází k podivným incidentům, které zarytý skeptik zpočátku ignoruje. Pak se terčem strašení stává sám Bryan a v jeho tvrdé slupce se pomalu začínají objevovat trhliny. Hlasy a přízraky v noční temnotě, indicie strašlivého tajemství – to vše přiměje dosud chladně uvažujícího Bryana pustit se do pátrání po děsivé pravdě, která ho může zničit…

DVD trh nás zaplavuje dalšími a dalšími tituly, které neustále dokola omílají několik hororových námětů. Film Prokletý si vybral strašidelný dům s dávným tajemstvím, které musí hlavní hrdina rozluštit. Tentokrát se naštěstí nejedná o žádnou béčkovou frašku, jen se zkrátka všechno nepovedlo, tak jak si divák představoval. Mluvíme tedy o promarněném potenciálu.

Leccos ve filmu funguje. Relativně sympatický hlavní hrdina je – jak originální název napovídá – zarytý skeptik, který ničemu nevěří a chová se racionálně (tedy ne vždycky, ale nikdy to moc nebolí). Atmosféricky je na tom snímek také slušně a to určitě i zásluhou toho, že lekačky nepřicházejí každé dvě minuty (jako např. v Prokletí domu slunečnic nebo Hrůza v Connecticutu), nýbrž „jednou za čas”, takže se hned neomrzí. Možná bych jich ale mohlo být trošku více, protože režisér vyděsit umí!

Co však Bardwellovi – jako mnoha debutantům – schází je správné dávkování. Někdy je snímek až příliš ukecaný, někdy scénu utne příliš brzy, jindy natahuje. Prokletý má naštěstí rozumnou stopáž, takže příliš nenudí. Nejvíce ale tvůrci dokáží diváka otrávit v samotném závěru filmu, ve kterém se už hlavnímu hrdinovi nechce do domu a tak je tam „vlákán”. Rozzuřený muž je jak utržený ze řetězů, chopí se zbraní (teda, ehm, golfové hole) a vyzývá duchy ke konečnému zúčtování. Divák se těší na finální masakr, ale místo toho po půlminutě naskočí titulky. Grrrr!

Tim Dally hraje celkem slušně, z obsazení je ale nejzajímavější herečka tmavé pleti Zoe Saldana. Že nevíte, kdo to je? Až po tento horůrek se objevovala ve všem, co se jí dostalo pod ruku. Po snímku Prokletý se ale na ni usmálo štěstí a tentýž rok natočila dva velké scifi „fláky” – nejnovější Star Trek a Cameronův majstrštryk, nejvýdělečnější film historie Avatar. Tomu říkám kariérní postup!

Hodnocení4
Prokletý splňuje základní parametry hororu, takže pokud chcete něco „trochu děsivého a ne tak úplně blbého" neměli by jste být neskopokeni nebo otráveni. Není to nic extra, jen stravitelný mix již dávno viděného.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 3 února 2017 v 08:30

    Ještě do nedávna jsem neměl o tomto filmu ani tušení. Teprve při prohlížení biografie Roberta Proskyho, došlo k zaregistrování jeho existence a tak jsem si ho samozřejmě musel obstarat. Přece jenom poslední film mého oblíbeného herce, jsem si nesměl nechat ujít. Nedbal jsem nízkého hodnocení, což se ukázalo býti velkou chybou. Nejde sice vyloženě o špatný film, ale tato duchařina postrádá pořádnou šťávu v podobě solidní atmosféry i napětí. Sice se tu objeví několik náznaků, ale jinak je to ve svém subžánru taková „slabší kávička“.
    Přitom skrytý potenciál se tu přímo vybízel, aby Bardwell rozpoutal pořádné mysteriozní orgie. Skeptický hlavní hrdina, pochmurná minulost starého domu, několik lekacích scén – jen to chtělo více režisérského umu. Některé pasáže totiž byly neskutečně nezáživné a na můj vkus až moc ukecané. Dal bych přednost spíše budování pořádné atmosféry a dech beroucímu závěru, jenže to bych chtěl už asi moc. Co taky čekat od někoho, kdo měl na svém kontě jen jednu ušmudlanou komedii. Přestože se tu objevilo docela pestré herecké obsazení, nebyl jsem nějak závratně oslněný, ani co se hereckých výkonů týká. No a jelikož i já bývám často dost skeptický, tak tomuto filmu nedám ani průměrné ohodnocení. Protože si jej prostě nezaslouží! 40%

Nový komentář