Skeleton Key, The (2005)


Český název: Klíč
Režie: Iain Softley
Rok výroby: 2005
Délka: 104 min
Země: USA

Hrají:
Kate Hudson … (Caroline Ellis)
Gena Rowlands … (Violet Devereaux)
John Hurt … (Ben Devereaux)
Peter Sarsgaard … (Luke)
Joy Bryant … (Jill)
Maxine Barnett … (Mama Cynthia)
Fahnlohnee R. Harris … (Hallie)
…a další

 

V poslední době mám štěstí na duchařské snímky. Není se také čemu divit, dnes jsou tyto bytosti z druhé strany hlavní náplní nejtemnějšího filmového žánru. Vyšla jich už spousta titulů, některé dopadli velmi úspěšně (3:15 zemřeš, Nenávist, Kruh) jiné se vešli pouze do průměru (Temné vody, Dům voskových figurín) a ty nejhorší upadli na filmové dno (Dům hrůzy, Zámek hrůzy, House of the Dead). Hororové drama Klíč se pohybuje někde ve středu, takže tu máme další snímek na jeden večer.

Hlavní hrdinkou je pětadvacetiletá dívka Caroline, která přijíždí na opuštěný statek rodiny Deverauxových, kde žije madam Violet se svým těžce nemocným manželem Benem. Caroline je zde za velmi slušné peníze ochotna pracovat jako pomocnice právě téměř nehybnému a nemluvnému Benovi. Od paní domu dostane univerzální klíč, který otevře všechny dveře. Jen jedny nesmí mladá dívka otevřít, na půdě se ukrývá tajemná komnata, která po dlouhou dobu neviděla oko smrtelníka. Až nyní se opět otevře. Ano, hádáte správně, není nic silnějšího než pátrání po minulosti a s tím je spjatá hrozba, kterou musí Caroline překonat. Je možné, že za Benův stav mohou duchové?

Klíč se od svých výše uvedených žánrových kolegů může ale pochlubit nejmenším počtem duchů, i když se o nich velmi často hovoří. Prokletí domu tak dostává mnohem reálnější podobu než třeba v 3:15 zemřeš. Na druhou stranu to ale není tak atraktivní a strašidelné, což je škoda. Bedlivé mužské zraky se tak budou spíše upínat na Caroline v podání krásné Kate Hudson, která jako herečka má za sebou již hodně projektů, ale žádný větší film. A nezmění se to ani s Klíčem. Jejím protihráčkou je stejně dobrá (ale už ne tolik pěkná) stařičká madam Violet (Gena Rowlands), jejíž pohled ve mě vyvolává děs a její úsměv vzpomínky na televizní thrillery, kde zabíjí například tchýně.

Hodnocení6
Jak jsem již naznačil, film na jeden večer či odpoledne. Nečekejte velkou porci děsu, ale spíš tajemné drama se zajímavým koncem a pěknou herečkou v hlavní roli.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 23 února 2010 v 23:10

  Celou dobu jsem sledoval dost vydařený film, ale konec mě totálně
  znechutil. Atmosféra filmu byla od začátku jednou parádní mysteriózní
  jízdou okořeněnou vynikajícím výkonem Kate Hudson a slušným hudebním
  doprovodem. Po celou dobu jsem s napětím očekával jak to dopadne, ale
  následně jsem byl hodně zdrcen naprsto dementním koncem. Příběh samotný
  nemá žádné výrazné trhliny, kromě několika nudných pasaží, ale těch zde
  bylo minimum.

 2. Eraserhead 4 ledna 2010 v 23:10

   K sakru, jak je nesmírně potěšující a lahodné jednou za čas natrefit na film, který vám dá mnohem více, než by vás kdy napadlo od něj očekávat. Klíč mě zcela neočekávaně překvapil skvělým nápadem, dobrým scénářem, hodně dobrými hereckými výkony takřka všech protagonistů (tohle bych od zcela nehororové Kate Hudson opravdu nečekal; a John Hurt? Stejně depkoidní výkon jako v 1984 a tady k tomu nepotřeboval ani mluvit), hodně dobře budovanou zápletkou a napětím a i ta celková pointa mi došla jen chvíli předtím, než je odhalena. Naproti tomu film postrádá takřka všechny myslitelné nešvary podobných snímků současnoti – nelogické scény a jednání herců či protivnou omladinu, které nepřejete nic jiného než co nejpomalejší a nejbrutálnější smrt. I bez krve a vražd se tak Klíč stal jedním z nejlepších hororů, co jsem za poslední rok viděl.

Nový komentář