Anglický názec: A Chinese Ghost Story
Český název: Čínský duchařský příběh
Režie: Siu – Tung Ching
Rok výroby: 1987
Délka: 98 min
Země: Hong Kong
Hrají:
Leslie Cheung … (Ning-Tsai Shen)
Joey Wang … (Nieh Hsiao-Tsing)
Ma Wu … (Yen Che-Hsia)
… a další
Film slavil ve své době obrovský úspěch po celé Asii, získal slušný počet různých cen, dočkal se dvou (pokud já vím) pokračování, televizního seriálu. Jak je pro asijskou tvorbu zvykem, je Čínský duchařský příběh neuvěřitelnou žánrovou směsí fantasy, hororu, komedie, romantiky, akce, melodramatu a kdo ví čeho ještě, která by se kdekoli jinde rozsypala v nesourodou slátaninu. Tady však funguje dokonale, takřka bez slabších momentů.
Příběh tvoří jakýsi jednoduchý rámec mezi nádhernými výjevy a obrazy, vtipnými momenty, akcí a hororovými vsuvkami. Funguje skvěle. Mladý výběrčí daní, v podání roztomile nekňubovitého Leslie Cheunga, přichází do města vykonávat svou práci. Místní ho ovšem odmítají ubytovat, a tak musí hledat útočiště v opuštěném chrámu hluboko v lesích, kde straší. O tom ho kromě obyvatel přesvědčuje i mnich (Ma Wu), kterého v chrámu potkává.
Kromě něj zde mladík narazí i na krásnou dívku Hsiao-Tsing, do níž se okamžitě zamiluje. Netuší však, že ona dívka je duchem a slouží prastarému stromovému démonu jako návnada, jemuž musí lákat muže, aby z nich mohl vysát život a udělat z nich oživlé mrtvoly. Výběrčí daní se tak náhle ocitá ve světě duchů a démonů.
Jako správný hrdina překonává veškeré nástrahy, aniž by si jich vůbec všiml. Později se k němu přidává i mnich a spolu se pokusí zachránit nebohou Hsiao-Tsing ze spárů démona. Toliko k příběhu, který je vyprávěn s notnou dávkou ironie.
Efekty působí mile starosvětsky. Ať se jedná o stop–motion ztvárnění nemrtvých ala Iásón a Argonauti, metání jakýchsi fireballů mnichem, či proklatě dlouhý jazyk stromového démona, jímž vysává své oběti. Jistě, hnidopich rozmazlený současnou digitální produkcí, by mohl namítnout, že působí poněkud směšně, ovšem i ony tvoří ono nezapomenutelné kouzlo tohoto snímku. Stejně jako akční scény (režisér je i choreograf mj. pozdější filmy Hrdina či Klan létajících dýk).
Výtvarný stilizace je rovněž uchvatná, vše zahaluje jakýsi nádech šedi a modři. Scény, jako jsou polibek ve vaně, návštěva pekla, první setkání hrdiny s dívkou v altánu nebo jen zběsilé nájezdy kamery podobné Evil Deadu, doslova berou dech. Hudební doprovod to vše jen dokresluje.
Ústřední trojice herců se do svých postav dokonale vžila, každá postava má své vlastní motivace a prostor k jejich vyjádření. U mě jasně zabodovala Joey Wang v roli Hsiao, ktásná a éterická, že bych pro ni byl i já schopen udělat cokoli. Třeba jít pro ni do pekla.