Simon Says (2006)


Český název: Simon říká
Režie: William Dear
Rok výroby: 2006
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Crispin Glover … Simon/Stanley
Margo Harshman … Kate
Greg Cipes … Zack
Artie Baxter … Riff
Kelly Vitz … Ashley

 

Herecký projev Crispina Glovera je ve většině případů natolik divný, až mě docela překvapuje, že mu role psychopatického zabijáka v nějaké tuctové vyvražďovačce nebyla svěřena už dávno. Základ by tam zcela jistě byl. V případě hororu Simon Says ale zůstal jeho potenciál celkem nevyužit a hlavními tahouny se stávají jen krvavé skony jednotlivých aktérů. Stačí to?

Tak je nám zase jednou představena americká mládež, archetypy klasických slasherových postav (sexbomba, machr, zhulenec, šedá myš, primadona …), jejichž IQ se až nebezpečně pohybuje na zrádné hranici záporných hodnot. A opět s nimi zavítáme do lokace romantického lesíka, kde fauna i flóra ve vzájemné symbióze vytvářejí příjemná zákoutí pro řešení veledůležitých a zapeklitých vztahů jednotlivých postav jako vystřižených s argentinských telenovel. Naštěstí se v zeleném hvozdu potuluje vyšinutý maník, co pro ránu krompáčem nejde daleko, takže tohle úvodní emocionální mučení nebude mít příliš dlouhého trvání (i tak je až nesnesitelně natažené). Dále už jen v náznacích – oceány umělé krve, nějaké ty gumové vnitřnosti trčící ze zohavených těl, chorály uširvoucího křiku a špetka černého humoru. Skutečnost, že tato poslední věta bohatě stačí k tomu, abyste si o filmu udělali zcela jasný a ucelený obrázek, budiž brána jako varování, či jako lákadlo – vše záleží jen na vašem vkusu.

Je těžké napsat o průměrné vyvražďovačce něco víc, než jen to, že se jedná o průměrnou vyvražďovačku. Zvolené žánrové mechanismy budou každému hororovému fandovy důvěrně známy. Zápletka tuctová a nezajímavá, herecké výkony k smíchu… A hlavní atrakce? Úmrtí jsou díky vrhači krumpáčů poměrně nápaditá, ale není to nic, kvůli čemu bych si musel tento přístroj hned objednávat v teleshoppingu nebo šoupat podrážky (či sjíždět pneumatiky) do nejbližšího supermarketu.

Nutno ale říci, že tyto jednotlivé ingredience, ač samostatně způsobující těžký průjem, smíchány dohromady celkem dobře fungují. Nudit se budete hlavně v úvodu, ale to seznamování se (v tomto případě jen velmi hrubé načrtnutí) s budoucími nebožtíky i jejich katem zkrátka nesmí chybět v žádném takovém snímku. Zbytek filmu už jen standardně graduje v nenáročný způsob jak zabít jeden deštivý večer, kdy všichni kamarádi dostali náhle střevní problémy a hospody mají inventuru. A v bedně stejně není nic o moc lepšího.

Hodnocení3
Nakonec dám filmu velmi slušivou a dobře udržovanou třicátnici, původně jsem sice přemýšlel i o čtyřicátnici, ale ta už by pro cílené publikum asi nebyla dost atraktivní.
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 30 prosince 2013 v 22:04

    Solo říká…že tohle byla teda pěkná píííčovina. Senilní Dear si na chvíli odskočil od těch svých romantických komedií a seriálů a rozhodl se zanechat pěkně páchnoucí stopu i v hororovém žánru. Kdyby ten debil natočil hororovou komedii (on jí vlastně natočil, nebo spíše parodii), možná by mu to i prošlo, ale on to snad myslel snad i vážně…nebýt „mistrného“ tahu v podobě angažování psychouše Crispina Glovera, který se snažil, co mohl, dopadlo by to ještě mnohem větším průserem. Takhle jsem se na tu hovadinu plnou laciných hlášek „Ty máš ale štěstí, už ti to jede…“, zhulených keců, céčkových gore scén dodíval. Místy jsem se i zasmál, především pak při masakrování hráčů paintballu a ani trocha té erotiky neuškodila. Takže za svištění krumpáčů a potáhnutí z „megašpeku“ dávám lehce podprůměrné hodnocení, nebo by mě mohl Stanley – pardon Simon trefit rovnou do prdele…

Nový komentář