Silent Hill: Revelation (2012)


Český název: Návrat do Silent Hill
Režie: Michael J. Bassett
Rok výroby: 2012
Délka: 95 min
Země: Francie / USA

Hrají:
Adelaide Clemens … (Heather / Alessa)
Kit Harington … (Vincent)
Sean Bean … (Harry)
Carrie-Anne Moss … (Claudia)
…a další

 

První Silent Hill (2006) sice kultovní status nedobyl, ale získal si docela dost sympatií. Měl totiž několik předností, které dnešní horory zoufale postrádají: áčkovou produkci, zkušené herce, zajímavou zápletku, z čehož vzniknul ve výsledku hlavně slušný horor. Horor, který je navíc všeobecně považován za jednu z nejlepších herních adaptací. Kdybych měl teď ve zkratce říct, co je dvojka, řekl bych, že skoro přesný opak jedničky!

Takže doufám, že už vám je jasné, že Návrat do Silent Hillu je totální béčko – na jakoukoliv serióznost proto musíte ihned zapomenout. Pokud na tuhle hru nepřistoupíte, čeká vás trpké zklamání. Ale ani ti, kteří se adaptují na nový styl vyprávění, nedostanou bůhvíjak vydatnou zábavu. Na druhém Silent Hillu přímo čpí unáhlenost a roztříštěnost – ostatně producenti za něj škemrali několik let. Vyškemrali nakonec 20 mega a zakázku hodili horrorfandům dobře známému Michaeli J. Bassettovi.

Kdo jiný udělá za ty drobné hodně muziky, než talentovaný Brit stojící za slušnými evropskými horory Mrtvá hlídka, Solomon Kane a Pustina?! Volba se zdála být v pořádku, Bassett si dokonce mohl sám napsat i scénář. Když se navíc vrátil oblíbenec Sean Bean (Radha Mitchell se objeví také, ale pronese jen pár vět), věřil jsem, že by toto pokračování přece jen nemuselo dopadnout špatně. Bohužel vše je šité tak horkou jehlou, že ani se zapnutým „guilty pleasure módem“ nedostanete příliš zábavnou podívanou.

Bassett v určitých chvílích dokazuje, že by mohl být hororový talent. Filmem už od začátku prosvítá podivná zvrhlost, ze které naší nové hrdince Heather (sympatická Adelaide Clemens) šedivějí vlasy. Lekačky jsou samozřejmě dělané hlavně na efekt, ale někdy svým bizarním pojetím spolehlivě pobaví. Do městečka se totiž vydáme až v druhé polovině, kdy hrdince dojde, že bez boje to prostě nepůjde. I tady narazíme na super nápady (pavoukovec s hlavami pro mě best), vzhledem k absenci smysluplného scénáře, však Návrat do Silent Hill zůstává v kategorii tupých béček.

Bassett jakožto scénárista totiž selhává úplně ve všem a leč mám pro béčka slabost a jsem ochoten mu odpustit několik nesmyslů, tady nepomůže ani svěcená voda. Střídají se tu roztodivné zvraty, postavy pořád dokola melou o zlé síle, ale nic konkrétního nevíte, motivace neznáte a tak jen čučíte. Bassett nenabízí nic srozumitelného, protože jen znásilňuje motivy, které kdysi zdobily první díl. Pomáhá si na úkor logiky, prostě si do scénáře napíše věci tak, aby se mu to hodilo do krámu. A jede dál. Takže jako režisér snad, ale pero bych mu raději vzal.

Hodnocení4
Druhý Silent Hill je zkrátka tradičním mizerným sequelem, které doplatilo na spoustu věcí. Ať už je na vině bídný rozpočet, špatný scénář nebo snaha vyrejžovat peníze skrze 3D, které vám háže usekané části těl do obličeje, je jasné, že tudy cesta nevede a vyplácí se spíše postupy, které proslavily jedničku. A tak nezbývá než zatlačit slzu nad promarněným místem zla, kde neustále poletuje popílek a výskyt přízraků na metr čtvereční dosahuje žánrového stropu.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 21 května 2017 v 06:44

    Když vznikl druhý Silent Hill, řekl jsem, že se na tento film snad ani nikdy nepodívám. Nejsem žádným zarytým fandou herní série ani prvního dílu. Přestože mám několik dílů (her) doma, hrál jsem kdysi dávno jen jedničku a nějak závratně mě to neokouzlilo. Což mělo samozřejmě i za následek, že jsem se poté docela ztrácel v samotném filmu a dost dlouho mi trvalo, než jsem některé věci pochopil. Nakonec však zvítězila má zvědavost (když už mi vyskočila dvojka v mém náhodném pořadníku) a přece jenom jsem se rozhodl, že se na ní podívám. Dost mě však odrazovalo i samotné nízké hodnocení a nepříliš lichotivé recenze či komentáře. Přesto musím po zhlédnutí tohoto pokračování konstatovat, že jsem tedy rozhodně čekal mnohem horší podívanou, než se mi nakonec dostalo. Zas až taková hrůza či snad katastrofa to nebyla a dokonce jsem v určitých pasážích nalezl i jistý druh zalíbení. Je sice očividné, že se tvůrci snažili co možná nejvíc přiblížit jedničce a mnohé scény jsou si dost podobné, ale našlo by se tu i několik velice zajímavých scén a především bizarních monster – které mě doslova okouzlili. Navíc Michael J. Bassett není vůbec špatný režisér, což mi už několikrát dokázal a ani tady mě vyloženě nezklamal. Přestože si vzal docela velké sousto a oproti jeho minulým filmům se musel poprat z dosti zapeklitou „látkou / příběhem“, tak z toho nakonec dokázal celkem šikovně vybruslit. Ponurá atmosféra by se tu místy našla, několik nechutností jakbysmet a co víc ani jsem se u toho zas až tolik nenudil. Je ovšem pravdou, že i zde jsem narazil na několik nelogických špeků a nudných míst, bez kterých bych se klidně obešel. Kupříkladu digitální „pavouk“ byl hodně směšný, ale zas na druhou stranu tu dostal slušný prostor samotný Pyramidhead a jeho finální souboj s proměněnou Carrie-Anne Moss byl hodně vydařený. Co mě však zklamalo asi nejvíc, byl žalostně malý prostor, který dostala má oblíbenkyně (a nejen z prvního dílu) Radha Mitchell. 50%

  2. Dextra 19 února 2013 v 09:22

    Koukám, že na sebe máme s Frenkem opravdu štěstí, co se recenzí týče. 😀 Měla jsem v plánu jít na tenhle film do kina, ale nakonec z toho sešlo (ještě že), proto jsem i recenzi psala pozdě, když jsem zjistila, že tu pořád ještě chybí. A že jí zrovna bude někdo doplňovat taky, a ještě navíc se shodneme i v hodnocení, to by mě vážně nenapadlo. 😀

  3. Solo 18 února 2013 v 16:36

    V první řadě bych vám chtěl oběma poděkovat (Nancy, Frenk) – do obou recenzí píšu to samé (nejde o spam), ale o upřímné poděkování, že alespoň vy, ještě přispíváte na tento již skoro (poslední dobou) odumřelý web. Tentokrát ani nebudu kritizovat mnou neoblíbenou „dvojitou recku“, protože vím, že to nebyl úmysl ani jednoho z vás. Film jsem neviděl, protože ani jednička mne nějak závratně neokouzlila (dal jsem 60%), hra mne bavila mnohem více. Obě recenze jsou opravdu zdařilé (čtivé), takže za sebe ještě jednou díky, přestože se na to asi nepodívám.

Nový komentář