Silence of the Lambs, The (1991)


Český název: Mlčení jehňátek
Režie: Jonathan Demme
Rok výroby: 1991
Délka: 118 min
Země: USA

Hrají:
Jodie Foster … (Clarice Starling)
Anthony Hopkins … (Dr. Hannibal Lecter)
Scott Glenn … (Jack Crawford)
Anthony Heald … (Dr. Frederick Chilton)
Ted Levine … (Jame ‘Buffalo Bill’ Gumb)
Frankie Faison … (Barney Matthews)
Kasi Lemmons … (Ardelia Mapp)
Brooke Smith … (Catherine Martin)
…a další

 

Komu z vás něco říká jméno Armin Meiwes nebo Ladislav Hojer? Nikomu nic? Jsou to “lidé”, kteří ochutnali maso člověka. Žádné knižní nebo filmové postavy, ale někdo, kdo chodil mezi námi. Ten první v Německu a ten druhý je čech jako poleno. První zabil a pak pojídal svého přítele, ten druhý lovil lidi třeba ve vlaku a pak si jejich části vařil a pochutnával si na nich. Nejsou to případy ze středověku, ale z doby nedávno minulé. Němce teď soudí a čech byl po zavraždění a snězení pěti lidí popraven 6. 8. 1986. Tolik skutečnost a teď se podíváme na kanibala filmového a knižního a tím není nikdo jiný než Hannibal Lecter.

Do dnešní doby máme tři filmy ve kterých je hlavním “hrdinou” Hannibal Lecter. Doktor s vytříbeným vkusem pro umění a zvrhlou touhou po lidském masu.

První film v pořadí je Mlčení jehňátek. Masový vrah zabíjí na americkém středozápadě mladé dívky. Jindy všemocná, teď však bezmocná FBI si neví rady a proto posílá mladou agentku Clarice Starlingovou, aby promluvila s přísně střeženým masovým vrahem a kanibalem doktorem Hannibalem Lectrem. Ten rozehraje s agentkou hru něco za něco a agentka mu musí oplátkou za jeho rady prozrazovat svoje traumata z dětství. Mezi tím si Buffalo Bill, jak si vrah dívek říká, hledá další oběť, z jejíchž kůže by si mohl ušít nové šaty. Začíná boj s časem a taky boj o holý život, když se Hannibalovi podaří utéci z psychiatrické léčebny.

 

Hodnocení9
Tento film patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno a pět Oskarů, kterými byl oceněn, to jen dokazuje. Mnoho filmů se ho snažilo napodobit, včetně jeho vlastních pokračování, ale podle mého soudu se to žádnému doposud nepodařilo.
90%

Sdílejte článek

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:55

  Hororový prvek prostřelený do diváka, který už navždy zůstane jeho součástí. Tenhle brilantní skvost Jonathana Demmeho v nejnásilnějším a nejintimnějším pocitem v lidském nitru se přesunulo na stříbrné plátno, kdy je divák ohromen. Mistrovské dílo a vrchol thrillerového žánru. Fenomenální Anthony Hopkins! V originále je to nezapomenutelná záležitost.

 2. Profilový obrázek
  Solo 11 listopadu 2009 v 18:32

  Skvělý snímek o Hannibalovi, který nastartoval tuto pro mne skvělou
  sérii. Výkony obou hlavních herců Hopkinse a Jodie Foster jsou naprosto
  dokonalé. Tenhle film patří mezi moje Top a kdykoliv se na něj podívám
  znova. Atmosféra filmu je naprosto dokonalá, v celém filmu se najde jen
  málo hluchých a nudných pasáží. Nejvíc se mi líbil chladný pohled
  Lectera a jeho popisování svých zrůdných činů…80%

Nový komentář