Signs (2002)


Český název: Znamení
Režie: M. Night Shyamalan
Rok výroby: 2002
Délka: 106 min
Země: USA

Hrají:
Mel Gibson … (Rev. Graham Hess)
Joaquin Phoenix … (Merrill Hess)
Rory Culkin … (Morgan Hess)
Abigail Breslin … (Bo Hess)
Cherry Jones … (Officer Paski)
M. Night Shyamalan … (Ray Reddy)
Patricia Kalember … (Colleen Hess)
Ted Sutton … (SFC Cunningham)
…a další

 

Graham Hess žije se svou rodinou na opuštěné farmě obklopené nesčetnými kukuřičnými poli. Stará se o své dvě děti, mladšího bratra a snaží se zapomenout na traumatizující okamžiky ze dne, kdy zemřela jeho manželka a on ztratil víru v Boha (odmítá si říkat Otče). Jenže jednoho rána se na jeho poli objeví tajuplné obrazce a ty nastartují jeho nové obavy. Kolem jeho domu se dějí zvláštní věci, děti ho viní ze smrti své matky a Graham psychický nátlak neunáší. Navíc zřejmě začíná invaze návštěvníků z vesmíru, kteří si vybrali jeho dům…

Znamení pro mě znamená nejlepší počin v celé filmografii ostře sledovaného režiséra první ligy M. Nighta Shyamalana. Tak propracované psychologické drama neúplné rodiny, odehrávající se na pozadí hrůzostrašné návštěvy mimozamšťanů, jsem ještě opravdu neviděl. Shyamalan jde opět krok po kroku a na konci vybaluje všechny trumfy. Rodina se během filmu mění, nejprve je vše v pořádku, potom začínají neshody, které končí vzájemným se obviňováním a výbuchem zlosti hlavního hrdiny – Grahama. Graham není vůbec žádný hrdina. Jako bývalý kněz se musí do každé odvážné práce nutit a ve slabých chvilkách se velice rouhá. Pro celé Znamení je příznačná snaha o prokreslení postav a sbírání malých střípků, které v závěru dávají srozumitelný celek. Ale nebojte. Ke slovu se samozřejmě dostane i ta katastrofa, která se z Grahamových polí rozšíří po celém světě. To vše s pomocí mistrného vizuálního provedení se promění v Shyamalanovo zlato a pro mě se stane jeho nejlepším filmem.

Hlavního hrdiny – Grahama – velmi dobře zahrál sympatický a slavný Mel Gibson, silné je ale i obsazení ve vedlejších rolích. Zde určitě poznáte Joaquina Phoenixe (Gladiátor, 8 mm…) nebo Rony Culkina (mladší bratr Macaulyho Culkina ze Sám doma). Poměrně velkou roli zvěrolékaře Raye Reddyho si sám sobě dal režisér Shyamalan (to ostatně dělá ve všech svých filmech). A ještě něčím se může pochlubit. Za scénář ke Znamení dostal 5 mil. dolarů, takže se stal nejlépe placeným scénáristou roku 2002.

Hodnocení9
Pro někoho možná trošku pozměněná vykrádačka Války světů, pro jiného nervydrásající psychologický film pendlující mezi thrillerem a hororem s brilantním obsazením, excelentní vizuální stránkou a vynikající atmosférou.
90%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 30 dubna 2018 v 15:36

    Tento film viděli snad už všichni kolem, jen já pořád nic. Proč? Důvod je jednoduchý. Kromě zombie mám totiž již řadu let vypěstovanou averzi i na filmy / seriály, které se točí okolo UFO. Scifi kousky s nejrůznějšími vesmírnými monstry mi nějak zvlášť nevadí, protože jsou to jen tvůrčí výmysly a dokážu se u nich i pobavit, ale zelení mužíčci…no fuj. Jak jsem však během sledování zjistil, tak se zde díkybohu (a to jsem nevěřící) mimozemšťani mockrát neobjeví, což bylo jen a jen dobře. Ty záběry z televize jsem ještě přešel bez povšimnutí, ale do prdele ten finální fight v baráku. Co to bylo za digitální hnus. Naštěstí téměř po celou dobu sledujeme jakousi variaci na rodinné drama s mysteriózním nádechem, kterému jak jinak kraloval Mel Gibson. Nebýt jeho, tak se mohl jít M. Night Shyamalan leda tak koupat k tomu jezeru. Zápletka jako taková nebyla zlá, mělo to opravdu zajímavou atmosféru (zvláště pak v prostřední části filmu), kdy se pracuje jen s náznaky a diváckou představivostí. Za to dávám plusové body. Je ovšem fakt, že některé pasáže jsou zas na druhou stranu zbytečně natahovány a trochu jsem se u nich nudil. Dokážu však pochopit, že si tolik lidí tento film oblíbilo. Jen to prostě není můj šálek čaje. 60%

  2. Coffee 30 listopadu 2007 v 00:55

    No zajímavý to bylo, to se musí nechat…..ale udělat z alienů takovi dementy to se nedá odpustit…..měly tam bejt jiný bubáci !! Už vidim jak se sem alíci plahočí přes celou galaxii a ono je stačí polejt jen vodou a oni schnijou Jo a Mel Gibson jako nakrklej pastor kterej se nakonec spátky vrátí k víře v boho…….to je fakt genialní   věči hovadinu dat nakonec filmu by mě fat nenapadlo, tovite pobožný amerikání “blueeeee”

  3. beonica 29 srpna 2007 v 13:57

    Trošku přitažený za vlasy, ale taky se mi líbil. JP je jako vždy moc sladký.   Jen si tedy nejsem jistá tím vzhledem ufonů – na jednu stranu je sympatické, že z nich Shy neudělal malé zelené mužíčky, na druhou stranu by možná něco menšího a méně hmotného způsobilo větší strach. Nemluvě o tom, že se mi nezdá, že by taková příšerka nedokázala vykopnout dvěře od špajzlu.

Nový komentář